Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Eylül '12

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
1077
 

Dershaneler kapatılsın ama...

Dershaneler kapatılsın ama...
 

Deshaneler kapatılacak mı?


Yaklaşık kırk yıldır giderek büyüyen, kurumlaşan yüksek öğrenime hazırlık için olmazsa olmaz gibi bilinen özel dershanelerin kapatılması bir kaç yıldır gündemde bugünlerde artık kesin tarih verilmektedir.

Konunun bu denli tartışıldığı dönemde dershane gerçeğini enine boyuna değerlendirerek kapatılmak yerine sınav sistemi değiştirlerek öğrencinin 1 inci sınıftan 12 inci sınıfa kadar tüm eğitim süresince gösterdiği performansa göre yüksek öğrenime kabulü sistemine geçilse, hem eğitim sistemini öğrenim kurumlarını ve öğrenciyi ezber sisteminden öğrenme sistemine geçişi sağlayarak dershanelerin kapatılma kararı yerine dershanelere gerek kalmayacak bir döneme geçilmiş olur.  Hem de bölgeler arası fırsat eşitsizliği yok edilebilir.

Performans sistemine geçilmeden sadece kapatalım kararıyla özel dershanelerin kapatılması öncelikle piyasa ekonomisine aykırıdır ve böyle bir durum yüksek öğrenime hazırlıkta öğrencilerin bireysel ders alma yoluna başvurmalarına yol açacak ki; bu da bu sektörün kayıtdışına kaymasına, daha pahalılaşmasına ve fırsat eşitsizliğinin büyümesine neden olacaktır.

İfade etmeye çalıştığım çerçevede; yüksek öğrenime hazırlık dershanelerini kapatıyoruz değil yüksek öğrenime kabulde 'toplam eğitim performansı sistemine geçiyoruz', haberlerini bekliyoruz.  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kadri bey, bu yazınızı çok beğendim, çünkü aynı zamanda çözüm de öneriyorsunuz. Sizi kutlarım. (önerilerime ekledim, tavsiye ettim...)selam ve saygılarımla...

Dr Atanur Yıldız 
 27.09.2012 11:12
Cevap :
Teşekkürler, sevgiler selamlar...  27.09.2012 21:35
 

Toplam eğitim performansı sistemi bence de en mantıklı olanı. Ancak bir kaç sakıncalı durumu var.Bir kere adil davranmak gerek. Öğrencinin başarı puanını yükseltmek için türlü yollar denenir ve öğretmenler baskı altına alınır. İkincisi kaliteli öğretmenlerin yetiştirdiği öğrenciler ile kalitesi düşük öğretmenlerin yetiştirdiği öğrenciler arasında büyük fark oluşur. Bir de okullar arasındaki fark.Robert kolejden altı ortalama ile mezun olmakla, Bakırköy lisesinden sekiz ortalama ile mezun olmak haksız fark yaratır. Yani birinin altılık notu diğerinin sekizlik notundan daha değerlidir.Bu sorunlara çare bulunursa önerinize katılmamak olanaksızdır. Selamlarımla.

yılmaz çetingöz 
 13.09.2012 13:26
Cevap :
Test yöntemi yanlış, benimkisi olgunlaştırmaya açık öneri, tabiiki sizinki gibi alternatif önerilerle olgunlaştırılıp uygunlamsından başka yol görünmüyor. Katkınıza teşekkürler. Selamlar...  13.09.2012 21:10
 

Farklı bir değerlendirme,düşünülmesi lazım.

Kerim Korkut 
 10.09.2012 12:37
Cevap :
Teşekkürler. Selamlar...  10.09.2012 17:27
 

Bence bu acele verilmiş bir karardır.Zaman nelere gebedir bilinmez.İyi bir dershane açmamışım...

Abdülkadir Güler 
 10.09.2012 12:33
Cevap :
Tabii ki, zaman çok şeyi değiştiriyor. Selamlar...  10.09.2012 17:26
 
 
Toplam blog
: 536
Toplam yorum
: 1589
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1028
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Her kişinin asgari yaşam şartlarına sahip olabildiği sosyal temeli olan, her tarzın sosyal ve siy..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster