Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Ocak '14

 
Kategori
Astroloji
Okunma Sayısı
27687
 

Doğum Haritanızdaki “Juno” Yerleşiminin ilişkileriniz üzerindeki etkileri

Doğum Haritanızdaki “Juno” Yerleşiminin ilişkileriniz üzerindeki etkileri
 

JUNO


Yunan mitolojisinde; Zeus’un eşi olan Juno resmi olarak evli olan iki tanrıçadan biridir. En önemli fonksiyonu ise, evli kadınların haklarının koruyucusu olmasıdır. Bu sebeple, resmi olarak yapılan evliliklerin düzenlenmesini kontrol etme görevi kendisine verilmiştir. Evlilikleri boyunca Juno bir iffet kemeri takmaya mecbur edilirken, Zeus onu birçok tanrı ve ölümlü ile aldatmıştır. Bu durum, Juno’da derin bir hüzün, hırs ve kin yaratmıştır.

Astrolojik bağlamda Juno; kişinin ilişkilerini, eşinin tarzını ve ilişkilerde eşit haklara sahip olma isteğini sembolize eder. Doğum haritasında Juno vurgusu olan (Juno’nun köşe evlerden birinde olması, kişisel göstergeler ile kavuşması, büyük açı kalıplarının odak noktasında olması vb.) bir kişi; kendisine baskın gelindiğini ya da güç dengesizliği olduğunu hissettiğinde, Akrep burcu ile ilintili olan kin, intikam, manipülasyon, gücü dayatma ve güç savaşı gibi temalar ilişki içersinde ortaya çıkabilir. Bunların yanı sıra, haritasındaki Juno sert açılara maruz kalan bir kişi, ilişki içerisinde aşırı derecede terk edilme, aldatılma ve istismar edilme korkusu deneyimleyebilir.

Bazı astrologlar, Juno’nun Terazi burcunun yöneticisi olan Venüs’ün ikili ilişkilerdeki eşitlik ve adalet için savaşan yönünü temsil ettiğini belirtmektedir. Bazı astrologlar ise, Juno’nun bu savaşçı yönünü Mars ile ilintili olarak görmektedir.

Karşılaştırmalı haritalar bağlamında; Juno uyum ve karmik bağ bakımından önemli bir göstergedir. Her iki tarafın doğum haritalarındaki Juno’lar arasındaki bağlantılar evliliği mümkün kılacaktır. Juno’lar arasında hiçbir bağlantı olmaması veya yüz elli derecelik açı olması ise, evliliğin gerçekleşmesini zorlaştıracaktır.

Natal harita bağlamında ise; Juno kişinin ilişkilere yaklaşımını, ilişkilerdeki deneyimlerini ve partnerinin tarzını yorumlamak için, Juno’nun doğum haritasındaki burç ve ev yerleşimini ve aldığı açıları irdelemek gerekir.

Juno’nun burç yerleşiminin ilişkilerdeki yansıması:

Juno Koç burcunda:

Kişi ilişki içerisinde otonomi ve kendi ortaya koyma bağlamında özgürlük ister. Partneri agresif, hareketli, dışa dönük, atletik ve bazen bencil olabilir. Bazen Juno’nun haritanın 1. evindeki yerleşimi de benzer etkiler yaratabilir.

Juno Boğa burcunda:

Kişi ilişkilerinde istikrar, tutarlılık, huzur arar. Kendini emniyette hissetmeden ilişki içersine girmez. Ayrıca ilişkilerde duyusal hazlar da ön plana çıkacaktır. Partneri inatçı, sabırlı, kararlı, tutarlı, güvenilir ve bazen cimri olabilir. Bazen Juno’nun haritanın 2. evindeki yerleşimi de benzer etkiler yaratabilir.

Juno İkizler burcunda:

Kişinin ilişkilerinde iletişim, entelektüel uyum, beraberce öğrenme ve seyahat etme önem taşır. Zihinsel olarak uyarılmadığı sürece, ilişki içersine girmek istemez. Partneri hareketli, dinamik, konuşkan, zeki, esprili ve bilgili olacaktır. Ancak ilişkilerinde bazen yüzeysellik ve yalanlar devreye girebilir. Bazen Juno’nun haritanın 3. evindeki yerleşimi de benzer etkiler yaratabilir.

Juno Yengeç burcunda:

Kişinin ilişkilerinde duygusal emniyet, koşulsuz sevgi, mahremiyet ve şefkat önem taşır. Duygusal olarak bağ kurmadan ve kendini emniyette hissetmeden ilişki içersine girmek istemez. Partneri sevecen, empatik, sempatik ve toleranslı olacaktır. Ancak ilişkilerinde çekingenlik, alınganlık ve duyguların abartılı dışavurumundan kaynaklanan sorunlar devreye girebilir. Bazen Juno’nun haritanın 4. evindeki yerleşimi de benzer etkiler yaratabilir.

Juno Aslan burcunda:

Kişinin ilişkilerinde beğenilmek, takdir edilmek, onaylanmak ve dikkat çekmek önem taşır. Gururunun okşanmadığı bir ilişki içersine girmek istemez. Partneri güçlü, statü sahibi, başarılı, özgüvenli ve yaratıcı olacaktır. Ancak bazen ilişkilerinde narsizm ve yüzeysellik devreye girebilir. Mesela, insanların arasında iken ışıldayan, ancak özel yaşantıda yeterli derinliğe sahip olmayan “mış” gibi bir birliktelik ortaya çıkabilir. Bazen Juno’nun haritanın 5. evindeki yerleşimi de benzer etkiler yaratabilir.

Juno Başak burcunda:  

Kişinin ilişkilerinde pratiklik, hijyen, üretkenlik ve rasyonalite önem taşır. Mantığına uymayan ve her iki taraf için de bir fayda sağlamayan bir ilişki içersine girmek istemez. Birlikteliğe yaklaşımı bir iş ilişkisi tarzında olabilir. Partneri başarılı, detaycı, üretken, yetkin ve bazen aşırı eleştirel olabilir. İlişkilerinde takıntılardan ve aşka mekanik yaklaşımlardan kaynaklardan sorunlar devreye girebilir. Uç noktada ortaya “ruhsuz” bir birliktelik ortaya çıkabilir. Bazen Juno’nun haritanın 6. evindeki yerleşimi de benzer etkiler yaratabilir.

Juno Terazi burcunda:  

Kişinin ilişkilerinde uyum, ahenk, paylaşım ve uzlaşma önem taşır. İlişkiler yoluyla kendini tanıma eğilimindedir, bu yüzden bir ilişkisi bittiğinde derhal yeni bir birliktelik içersine girebilir. Partneri popüler, sosyal, iyi görünümlü, entelektüel ve uyumlu olabilir. Ancak sürekli tartışmadan kaçınma ve aşırı uzlaşması olma eğiliminden dolayı, ilişkileri yüzeysel ve monoton olabilir. Bazen Juno’nun haritanın 7. evindeki yerleşimi de benzer etkiler yaratabilir.

Juno Akrep burcunda:

Kişinin ilişkilerinde derinlik, tutku, paylaşım, sahiplenme ve güven önem taşır. Onda şüphe uyandıran, yüzeysel ve sıradan kişilerle ilişki içersine girmek istemez. Partneri derin, duygusal, güvenilir ve karizmatik bir yapıda olabilir. Ancak ilişkilerinde takıntı, aşırı sahiplenme, kıskançlık, manipülasyon, kin ve intikam temaları devreye girebilir. Nihai olarak, bitmek bilmeyen krizler ve güç savaşları ortaya çıkabilir. Bazen Juno’nun haritanın 8. evindeki yerleşimi de benzer etkiler yaratabilir.

Juno Yay burcunda:

Kişinin ilişkilerinde entelektüel paylaşımlar, etik değerler, hayatı beraberce keşfetme, seyahatler ve iletişim oldukça önem taşır. Kişi kendi hayat felsefesine ve değerlerine uygun olmayan biriyle ilişki içersine girmek istemez. Partneri zeki, hareketli, dışadönük, entelektüel ve neşeli olabilir. Ancak bazen kibirli, dogmatik, dediğim dedik, fanatik ve aşırı maceraperest bir yapıda da olması mümkündür. Bazen Juno’nun haritanın 9. evindeki yerleşimi de benzer etkiler yaratabilir.

Juno Oğlak burcunda:

Kişinin ilişkilerinde ciddiyet, istikrar, kalıcılık, sorumluluklar ve seçkinlik önem taşır. Statü sahibi olmayan, sorumsuz ve başarısız bir kişi ile ilişki içersine girmek istemez. Partneri kendisinden yaşça büyük, ciddi, başarılı, yönetken ve güvenilir bir yapıda olabilir. Ancak bazen aşırı eleştirel, aşırı kuralcı, soğuk, depresif, aşırı kaygılı ve kontrol delisi olması da mümkündür. Nihai olarak, ilişkilerinde monotonluk ve cinsel soğukluk ortaya çıkabilir. Bazen Juno’nun haritanın 10. evindeki yerleşimi de benzer etkiler yaratabilir.

Juno Kova burcunda:

Kişinin ilişkilerinde heyecan, özgürlük, iletişim ve sosyallik önem taşır. Kendini baskı altında hissedeceği, monoton ve kısıtlayıcı bir ilişki içersine girmek istemez. Partneri zeki, entelektüel, sosyal, sıra dışı, sürprizlerle dolu ve değişime açık olur. Ancak bazen ilişkilerinde aşırı heyecan arayışı, istikrarsızlık, aşırı bağımsızlık ve soğukluk devreye girebilir. Nihai olarak, ani başlangıçlar ve ani bitişler ortaya çıkabilir. Bazen Juno’nun haritanın 11. evindeki yerleşimi de benzer etkiler yaratabilir.

Juno Balık burcunda:

Kişinin ilişkilerinde teslimiyet, fedakarlık, özveri, empati ve koşulsuz sevgi önem taşır. Duygularına hitap etmeyen bir ilişki içersine girmek istemez. Partneri empatik, sempatik, duyarlı, paylaşımcı ve sezgisel bir yapıda olur. Ancak bazen ilişkilerinde gerçeklerden kaçış, bağımlılıklar, hayal kırıklıkları, aldanma ve kayıplar devreye girebilir. Bazen Juno’nun haritanın 12. evindeki yerleşimi de benzer etkiler yaratabilir.

Juno ile Güneş arasındaki açıların etkileri

Olumlu açılar söz konusu olduğunda; birey ilişkiler yoluyla kendini ifade etme ve yaratıcılığını ortaya koyma fırsatı bulacaktır. İlişkilerinde özgüvenli, cesur ve atak bir tutum içerisinde olacaktır. Partneri başarılı, popüler, dışadönük ve bir ortama girdiğini dikkatleri üstünde toplayan bir kişi olabilir.

Olumsuz açılar söz konusu olduğunda ise; birey ilişkileri içerisinde kendini ifade etme ve iradesini ortaya koyma fırsatı bulamayabilir. Partneri ise, bencil, kendini beğenmiş, sürekli onay bekleyen ve dikkat çekmeye takıntılı bir kişi olabilir.

Juno ile Ay arasındaki açıların etkileri

Olumlu açılar söz konusu olduğunda; birey ilişkilerinde empatik, duyarlı, koşulsuz sevgi arayışında, toleranslı ve anaç bir tarzda olacaktır. İlişkiler yoluyla duygusal bağ kurma ve duygusal emniyet ihtiyaçlarını tatmin etmesi mümkün olacaktır. Partneri ise; sevecen, sempatik, uyumlu ve duygusal bir kişi olabilir.

Olumsuz açılar söz konusu olduğunda ise; kişinin ilişki içersindeyken kendini duygusal olarak emniyette hissetmesi ve duygusal ihtiyaçlarının tatmin olması pek mümkün olmayacaktır. Terk edilme ve reddedilme korkusu da yüksek düzeyde olacaktır. Partneri ise, aşırı alıngan, kaprisli, kıskanç ve duygularını abartılı şekilde dışarı vuran bir kişi olabilir.

Juno ile Merkür arasındaki açıların etkileri

Olumlu açılar söz konusu olduğunda; bireyin ilişkiler yoluyla iletişim kurma ve öğrenme ihtiyaçlarını tatmin etmesi mümkün olacaktır. Partneri ise; zeki, entelektüel, iletişimci, hızlı ve etkin karar alabilen bir kişi olacaktır.

Olumsuz açılar söz konusu olduğunda ise; bireyin ilişkilerinde iletişim sorunları, yanlış anlaşılmalar, yüzeysellik karşılıklı olarak birbirini dinlememe gibi sorunlar ortaya çıkacaktır. Partneri ise; ciddiyetten uzak, alaycı, yalancı, dedikoducu, kurnaz ve küstah bir kişi olabilir.

Juno ile Venüs arasındaki açıların etkileri

Olumlu açılar söz konusu olduğunda; kişinin ilişkiler yoluyla ikili ve sosyal bağ kurma ve de duyusal haz ihtiyaçlarını tatmin etmesi mümkün olacaktır. İlişkilerinde ve cinsel yaşantısında; denge, uyum, uzlaşma ve harmoni ortaya çıkacaktır. Partneri ise; uyumlu, popüler, estetik değerleri kuvvetli, yaratıcı, zarif ve kibar bir kişi olabilir.

Olumsuz açılar söz konusu olduğunda ise; ilişkinin içerisinde ihanet ve cinsel tatminsizlik ortaya çıkabilir. İki taraf birbirine eşlik etmekten ve beraberce sosyalleşmekten hoşlanmayabilir. Estetik değerleri ve duyusal hazlara (yeme, içme, cinsellik vb.) yaklaşımları arasında uçurumlar olabilir. Partneri ise; kibirli, zevk sefa düşkünü, kaprisli ve tembel bir kişi olabilir.

Juno ile Mars arasındaki açıların etkileri

Olumlu açılar söz konusu olduğunda; kişinin ilişkiler yoluyla kendini ortaya koyma ihtiyacını tatmin etmesi mümkün olacaktır. İlişkilerinde dinamizm ve coşku ön plana çıkacaktır. Partneri ise; hareketli, girişken, cesur ve lider ruhlu bir kişi olabilir.

Olumsuz açılar söz konusu olduğunda ise; kişinin otonomi ihtiyacı ile ait olma ihtiyacı arasında ikilem devreye girecek ve ilişkinin içinde kendini kısıtlanmış hissedecektir. Bunun yanı sıra, ilişkilerinde rekabet, şiddet ve gerilim devreye girebilir. Partneri ise; saldırgan, öfkeli, bencil ve kaba bir kişi olabilir.

Juno ile Jüpiter arasındaki açıların etkileri

Olumlu açılar söz konusu olduğunda; kişinin ilişkiler yoluyla varoluşunu anlamlandırması ve hayatı keşfetmesi mümkün olacaktır. İlişkilerinde entelektüel paylaşımlar ve seyahatler ön plana çıkacaktır. Partneri ise; akıllı, bilgili, iyimser, neşeli ve maceraperest bir kişi olabilir.

Olumsuz açılar söz konusu olduğunda ise; kişinin ilişkilerinde abartılı beklentiler içinde olması mümkündür. Aşırı risk içeren gönül maceralarına atılabilir. Partneri ise; kibirli, tutamayacağı sözler veren, dogmatik, fanatik ve yalancı bir kişi olabilir.  

Juno ile Satürn arasındaki açıların etkileri

Olumlu açılar söz konusu olduğunda; kişinin ilişkiler yoluyla hayatını yapılandırması mümkün olacaktır. İlişkilerinde istikrar, sadakat, ciddiyet ve güvenirlilik temaları ön plana çıkacaktır. Partneri ise; olgun, sorumluluk sahibi, başarılı bir kişi olabilir.

Olumsuz açılar söz konusu olduğunda ise; kişinin ilişki içersinde baskı altında, yalnız ve kısıtlanmış hissetmesi mümkündür. Ayrıca aşırı mükemmeliyetçiliğinden ve otokontrolünden dolayı duygularını bastırması da, ilişkinin zaman içinde monoton olmasına sebep olabilir. Partneri ise; kontrol delisi, baskıcı, eleştirel, endişeli, karamsar ve depresif bir kişi olabilir.

 

ÖNEMLİ NOT: DOĞDUĞUNUZ TARİHTE JUNO’NUN BURÇ YERLEŞİMİNİ ÖĞRENMEK İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKTEN FAYDALANABİLİRSİNİZ.

 

http://www.librarising.com/astrology/tables/juno.html

 

TABLONUN KULLANIMA İLİŞKİN ÖRNEK:

02 Apr 1999 11 sa 49 Rx (02 NİSAN 1999 TARİHİNDE JUNO 11 DERECE 49 DAKİKA YAY BURCUNDA VE GERİ HAREKETTE)

 

KISALTMALAR: :

BURÇLAR:AR: KOÇ; TA: BOĞA; GE: İKİZLER; CN: YENGEÇ; Lİ: ASLAN; Vİ: BAŞAK; Lİ: TERAZİ; SC: AKREP; SA: YAY; CP: OĞLAK; AQ: KOVA; Pİ: BALIK

AYLAR:JAN: OCAK; FEB: ŞUBAT; MAR: MART; APR: NİSAN; MAY: MAYIS; JUN: HAZİRAN; JUL: TEMMUZ; AUG: AĞUSTOS; SEP: EYLÜL; OCT: EKİM; NOV: KASIM; DEC: ARALIK

 

KAYNAK: “İLİŞKİLER ASTROLOJİSİ”, ÖNER DÖŞER-BARIŞ ÖZKIRIŞ, ASTROLOJİ OKULU YAYINLARI, 2013 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 46
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 4147
Kayıt tarihi
: 27.01.12
 
 

25 Ocak İstanbul doğumludur. Alman Lisesi'nden mezun olduktan sonra başladığı lisans eğitimini İs..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster