Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Ekim '13

 
Kategori
Çocuk Psikolojisi
Okunma Sayısı
519
 

Ebeveyn ve çocuk ilişkisi: 4 Temel ebeveynlik stilleri

Ebeveyn ve çocuk ilişkisi: 4 Temel ebeveynlik stilleri
 

ebeveyn-cocuk


Çocuğun gelişiminin, psikolojik durumunun,  kişilik özelliklerinin şekillenmesinde çocuğun sosyal ve ailefiziksel özellikleri önemlidir. Sosyal ve fiziksel çevre etkenlerin, en etkili olanlarından biri de anne-babanın ebeveynlik becerileridir. Anne-babanın kendi kültürlerinden, kişilik özelliklerine kadar bir çok etken çocuğu erken dönemden başlayarak etkiler.

Ebeveynlik becerilerinin bir kısmı genetik olmak ile birlikte bir kısmı toplumsal değerler – ihtiyaçlar ve ebeveynlerin kişilik özellikleri ile şekillenir. Ebeveynlerin inanç sisteminin ( doğru/yanlış, uslu/yaramaz çocuk kalıpları vb.), ebeveynlik davranışlarını şekillendirmekte, bu davranışlar da çocuğun davranışsal ve duygusal gelişimini etkilemekte ve son olarak çocuğun inanç sistemini oluşturmaktadır. Yapılan araştırmalar ebeveynlikte cinsiyet farkını kaydetmezken, babanın daha fiziksel ve aktif özellikleri olduğunu; annenin ise daha yumuşak ve sözel özellikler taşıdığını belirtir. Çocuklar ilk aylardan itibaren yaşadıkları deneyimler ile bahsedilen ebeveynin rolünü fark etmeye ve yavaş yavaş ayırt etmeyi öğrenir.

Gelişim psikolojisinde ebeveynlik tarzları genel olarak 4 başlık altında toplanır:

1)      Otoriter  Ebeveynlik Stili

Bu tür ebeveynlik stilinde çocuğun katı kuralları takip etmesi ve uyması beklenir. Kurallara uygum göstermeme durumunda sonuç cezadır. Ebeveyn kuralların konulma sebeplerini çocuğuna aktarmada güçlük yaşar. Genellikle “Ben öyle istediğim için, Annen /Baban olduğum için “ türü kısıtlı açıklamada bulunur. Çocuğun, ebeveynin taleplerini sorgulamadan uygulamasını ister. Otoriter ebeveynlerin çocuklarından beklentileri çocuğunun gelişimine uygun değil, çok yüksektir. Çocuğunun ihtiyaçlarına cevap vermeyi erteleyebilir. Çocuğuna karşı düşük sıcaklık gösteren ancak cezalandırıcı bir tutum halinde davranır. Çocuğun yüksek ve çabuk olgunlaşması, daha az mutlu, daha kaygılı, utangaç, çekingen , özgüvenin düşük olduğu, daha bağımlı ve benlik saygısının daha düşük olduğu görülür

2)      Demokratik Ebeveynlik Stili

Otoriter ebeveynler gibi, demokratik ebeveynde çocuğunun uyması gereken kuralları belirler. Ancak otoriter ebeveynden farklı olarak  çocuğuna kuralların ne işe yaradığını anlatır, gerektiğinde çocuğu ile ortak bir anlaşma yapar. Çocuğunun ihtiyaçlarına yönelik hassas ve duyarlıdır. Çocuğundan beklentileri, çocuğun gelişimine ve yapısına daha uygundur. Çocuğun beklentileri karşılayamadığı durumlarda cezalandırıcı tutum yerine daha çok anlamaya çalışır ve çözüm arayışındadır. Çocuklarının hayatına müdahale etmekten çok, çocuklarını yönlendirmeyi tercih eder, destekleyicidirler. Demokratik ebeveyn tarzı ile yetişen çocuklar, sorumluluk sahibi, duygularını yönetebilen, daha sabırlı ve anlayışlı, öz güvenli ve benlik saygılarının yüksek olduğu görülür.

Diğer ebeveynlik stilleri hakkında bilgi almak için bu yazıya göz atabilirsiniz.

Çocuk gelişimi ve psikolojisi hakkında bilgi ve pratik öneriler için cocuklaringelisimi.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 43
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 585
Kayıt tarihi
: 04.02.13
 
 

Yeditepe Üniversitesi Psikoloji bölümünü bitirmiştir. Okan Üniversitesi Gelişim Psikolojisi yükse..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster