Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Eylül '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1471
 

Emeklilik hesaplama nasıl yapılır?

Emeklilik hesaplama nasıl yapılır?
 

Emeklilik Hesaplama


Emeklilik hesaplama işlemlerini internetten kolayca yapabilirsiniz. Bugünkü yazımda emeklilik hesaplama işlemlerinin nasıl yapılacağını ve örnek emeklilik yaşı hesaplama tabloları hakkında bilgiler paylaşacağım.
 
Bir çok çalışanın aklına takılan sorudur bu aslında emekli oldum mu? Ne zaman emekli olacağım diye düşünürken bunun hesaplamasını yapabileceğinizi biliyor muydunuz?
 
Sosyal Güvenlik Kurumunun Esgk hizmetlerinden biri olan emeklilik hesaplama programı sayesinde emekli oldummu sorusuna cevap alabileceğiniz gibi emekliliğinize kaç ay, gün ve yıl kaldığını da sorgulayabilirsiniz.
 
Bir hizmet akdine tabi olarak bağımlı çalışan 4/a kapsamındaki sigortalıların yaşlılık aylığına hak kazanabilmesi için belirli şartların yerine gelmesi gerekir. Buna göre;
 
Emeklilik şartları nasıl belirlenir?

Belirli bir yaşa gelme,

Belirli bir süre sigortalı olma,

Belirli bir gün prim ödeme,

Sigortalı olarak çalıştığı işten ayrılma ve

Sosyal Güvenlik Kurumuna yazılı talepte bulunmadır.

 
Emekli Oldum mu?
 
Uzun yıllar çalıştıktan sonra emekli olmak herkesin hakkı. Bağkurlu, SSK'lı ya da emekli sandığı farketmeksizin herkesin en iyi derecede emekli olması hepimizin temennisi. Lakin durum hep aynı olmuyor. Düşük gösterilen sigorta primleri kişileri gençken etkilemese de yaşlanmaya başlayınca sıkıntıların yaşanmasına ve emekliliğin yaklaşmasıyla da pişmanlık duygusuna kapılmaya sebep oluyor. Bu zor durumda kalmamak için gençken sigorta primlerinizin eksiksiz olarak tam yatması konusunda ısrarcı olun ve emekliliğinizin rahat geçmesini sağlamaya çalışın.
 
Emekli maaşım bağlandı mı, nezamana emekli olacağım diye düşünüyorsanız sorgulama yaparak tüm sorularınızın cevabını alabilirsiniz.
 
Emeklilik zamanınızın geldiğini düşünüyorsanız ya da emeklilik başvurusunu sgkya bildirdiyseniz aşağıdaki bağlantıya giriş yapacak ve tc kimlik no ile emeklilik hesaplama, emekli oldum mu, ne zaman emekli olabilirim gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz.
 
Emeklilik planları yapanlar aşağıdaki kaynak tablolar aracılığıyla emeklilik yaşı hesaplaması yapabilirler.
 
Tablolar için bakılabilir: Emeklilik Hesaplama
 
SGK 4A'lılar için: Ne Zaman Emekli Olabilirim

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 198
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 6518
Kayıt tarihi
: 17.08.13
 
 

SGK konuları üzerine bilgi edinmeye ve bu bilgileri de paylaşmaya çalışıyorum. Bilgi paylaşımları..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster