Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Kasım '07

 
Kategori
Basın Yayın / Medya
Okunma Sayısı
2546
 

Flaş Haber

Flaş Haber
 

Çok önemli haberler flaş..flaş…flaş… diye verilir biliyorsunuz. Peki haberin önemi nerden gelir? Bunun için birçok ölçüt baz alınabilir. Zaten her gazete de kendi yayın politikasına göre önemli gördüğü bir haberi manşet yapıyor. O yüzden bazen hiçbir gazetenin manşeti birbirini tutmuyor.

Benim kişisel tercihim, bir olayın manşet olması, topluma sağladığı yararla ölçülmeli. Bir gazetem olsaydı herhalde trajı çok düşük olurdu. Çünkü insanlar, gerçeklerden, iyi şeylerden değil, biraz gizemli, biraz sansasyonel, biraz da uçuk haberlerden ve bunu da oldukça abartılı şekilde ifade eden manşetlerden hoşlanıyorlar.

Benim bugünkü tercihim Yeni Şafak gazetesindeki “Flaş Haber”. Mudanya’da bir ilköğretim okulunda görev yapan iki öğretmen, öğrencilerin ağır çantalar altında ezildiğini görünce, bütün kitapları taratıp flaş disklere yükletti. Çocuklar artık çanta yerine hafıza kartı taşıyor.

Sizce de güzel bir haber değil mi? Bu uygulamanın yaygınlaşabilmesi için her öğrencinin bilgisayarı olmak zorunda. Bunu sağladığımız gün, Türkiye’nin çok büyük bir aşama kaydetmiş olacağını düşünüyorum.

*****

Bu güzel haber yalnız başına değil bugün. Aynı güzellikte bir arkadaşı daha var. Bugün gazetesinin “Bu başarı Alkışlanır” başlıklı haber bu. Çarşamba günü “ODTÜ’de Akıllı Cam Devrimi” başlıkla bunu yayınlamıştık. Dünyada büyük yankı uyandıran birçok buluş ve projeye imza atan Orta Doğu Teknik Üniversitesi, başarılarıyla Türkiye'nin parlayan yıldızı oldu. Radara yakalanmayan cihaz üreten, dünyanın en iyi gece görüş kamerasını yapan, şeker hastaları için polimer plastik teknolojisiyle suni deri üreten üniversitenin son buluşu, polimer plastik olmuştu. Polimer plastik ile televizyon ve cep telefonu ekranı geliştiren ODTÜ'nün bu projesi teknoloji dünyasında heyecan yarattı.

*****

Yine Bugün gazetesinden bir güzel haber daha var. “İşte Kopya Kuzumuz Kınalı” Türkiye ilk kopya koyununa kavuştu. İstanbul’da Basın önüne çıkarılan kopya koyun üç yıllık çalışmanın ürünü.

*****

Güzellikler hiç bitmesin istiyorum aslında. Milli Takımımızın başarısı da hâlâ gündemde. Bu sefer “Övgüler Nihat’a” Yine Bugün gazetesinden bir haber.. Hem Norveç maçındaki galibiyet golünü, hem de Bosna maçındaki tek golümüzü atan Nihat Kahveci, Türkiye’den ve dünyadan övgüler aldı. “Türkiye’nin yeni kahramanı, Nihat Bosna’yı yere serdi, Ay yıldızlılara hayat öpücüğünü Nihat verdi”, dış basında çıkan gazetelerden bazı başlıklar…

Yeni Şafak gazetesi aynı haberi “Avrupa’ya Türk Kahvesi” manşetiyle verdi.

Spor gazetelerinden Fotomaç gazetesi, “Nihat Rüyası” başlıklı haberinde Nihat’ın oyunu üç büyükleri de büyüledi, diyor. Fotospor gazetesi ise “Avrupa’yı Fetheden Türk” olarak Nihat’ı tanıttı.

Fanatik gazetesinde maç öncesi Ulusoy’la Terim’in ortak kararı manşet olmuştu: “Ya Hep Ya Hiç”

*****

Sırada Sabah gazetesinden bir haber var. Bu da güzel bir haber. “Türk Babaya Kral Dairesi” Hatırlarsanız Suudi Arabistan Kralı geldiğinde gazetelerde bir haber yayınlanmıştı. Arabistan’daki hastanede bebekleri karışan Türk aile kraldan yardım istemişti. Kral Abdullah çocuğu Suudi aileyle karışan Cüce ailesinin ricasını duydu. İki aileye yan yana iki daire tuttu.

*****

Takvim gazetesi de iki güzel haberle bugün bizim kervana katılıyor. “Örnek Çift” başlıklı habere göre 61 yaşındaki Serpil Tahiroğulları 4,5 milyon YTL’lik tüm servetini Darüşşafaka’ya bağışladı. Bu para 900 çocuğun hayatını kurtaracak.

Diğer haberde de SSK’lı çalışan annelere müjde var: “Anneye Süt Zammı”. Doğum sonrası ödenen 50YTL süt parası yeni Sosyal Güvenlik reformuyla 195 YTL’ye çıkarılacak.

*****

Zaman gazetesiyle güzel haberlerimizi kapatıyoruz. “GAP’a 8 Milyar Dolar Kredi İçin Avrupa Bankaları Sırada” 1990’lı yılların başından bu yana yeterli kaynak aktarılamayan GAP projesinde yeni bir yatırım hamlesi başlatılıyor. Tarımsal ürünlerde patlama yapacak su kanalları için çiftçiye 8 milyar kredi aktarılacak Avrupa’nın iki büyük bankası krediyi biz verelim teklifinde bulundu.

*****

Ne yazık ki hayat hep güzel olaylarla dolu değil. Bugün benim canımı çok sıkan bir olay var. Maalesef bir vatandaşımız polisle girdiği tartışma sonucu hayatını kaybetmiş. Akşam gazetesi “Polisin Karate Tekmesi Öldürdü” manşetiyle vermiş haberi. Devriye gezen iki sivil polis parkta kendilerine direnen gençlerle tekmeleşince, polisin göğsüne vurduğu genç yere yığıldı, hastaneye götürülürken hayatını kaybetti.

Milliyet gazetesi haberi “Polis Dayağı Yetim Bıraktı”, Radikal gazetesi “Polisin Öldüren Tekmesi”, Sabah gazetesi “Polis Tekmesi Öldürdü” manşetiyle vermiş. İddiaya göre polis kimlik sorduğunda gençler “biz mahallenin çocuğuyuz” cevabını vermişler.

Kabul etmek gerekir ki bu cevap polisin sorusunun karşılığı değildir. Elbette buna karşılık polisin de öldürücü darbe vurması gerekmezdi. Olay zaten şu anda yargıda. Yapılacak tahkikat sonucu gerçek ortaya çıkacaktır. Ölen gencin ne yazık ki iki küçük çocuğu bulunuyordu.

*****

Üzücü bir haber de Güneş gazetesinden: “65 Yaş Ayıbı” Bazı bankalar geri ödeme riski yüksek diye 65 yaş ve üzerindekilere kredi vermiyor.

*****

Posta gazetesinin üst manşetindeki konu, Pazartesi günü Akşam’da çıkan manşetin aynısı. “Şimdi Ne Yapacak?” Yüksek Askeri Şura haftaya toplanıyor. Alınan kararlar cumhurbaşkanı onayladıktan sonra yürürlüğe giriyor. Gül başbakanlığı döneminde bu kararlara şerh koymuştu. Tam dört gün sonra aynı yazının (buna haber denmez herhalde) manşet olması çok garip.

Ana manşette ise Posta gazetesi “Kaderleri Aynı” başlıklı haberle duygusal bir konuya değinmiş. İkisinin adı da Mehmet Nuri’ydi. İkisinin de babasının adı Ahmet’ti. İkisi de 21 yaşındaydı. İkisi de Ağrı Patnos’ta askerdiler. İkisi de geçici görevle Şırnak’a gönderildiler. Önceki gün Namaz dağındaki operasyonda ikisi de aynı el bombasıyla şehit oldular.

*****

Diğer gazete manşetleri de şöyle:

Akşam gazetesi: “Facebook Casusların Hizmetinde” İstihbarat örgütlerinin aylar süren çalışmayla zor bulduğu birçokkişisel bilgi facebook.com’da. Üstelik milyonlarca kişi fotoğraflı bilgilerini kendi elleriyle veriyor.

Çarşamba günü “Baskı Okul Bıraktırdı” haberiyle tepki toplayan Cumhuriyet gazetesinde bugün yine benzeri bir haber var. “Dinci Dayatma” Alevi kızlar baskı yüzünden okul bırakırken okullarda camiye yardım toplanıyor.

Cumhuriyet’te bir başka manşette de “AB’den terör İtirafı” başlıklı haber var. Türkiye AB Karma Parlamentosu Komisyonu eşbaşkanı Lagendjik, teröre karşı yaklaşımlarının değiştiğini belirterek, eskiden daha az bilgi sahibiydik ve saçmalıyorduk, dedi.

Güneş gazetesinden değişik bir haber: “Soyunma Kabininde Gizli Kamera” Bir giyim mağazasında onlarca kadının kıyafet denerken çekilmiş görüntüleri ortaya çıktı.

Güneş gazetesinde bir manşet daha: “Fezleke Sınavı” Kandil’e giden 3 DTP’li için düzenlenen fezleke meclise geldi. Oylama diğer partilerin samimiyetini test edecek.

Hürriyet gazetesinin manşeti ise günün en anlamsız haberi var: “Gay Başkan Muhabbeti” Yazar Murathan Mungan’ın da aralarında bulunduğu Barış Meclisi üyelerinin Meclis’te DTP’ye destek ziyaretinde ilginç bir diyalog yaşandı.

Milliyet gazetesi: “Hükümetin Alevi Reformu” Başbakan Erdoğan’ın prensipte desteklediği pakete göre cemevleri ibadethane sayılacak Alevi dedeleri devlet kadrosuna alacak.

Günün en ilginç haberi de Milliyet gazetesinden. “Emine Hanım Neden Gelemedi” manşetiyle verilen habere göre, TSK Rehabilitasyon merkezinde yatan sanatçı Nejat Uygur’u başbakanın eşi ziyaret etmek istiyor.

Ancak bunun için Genelkurmay’dan özel izin çıkması gerektiği için ziyaret gerçekleştirilemiyor ve Emine hanım, ancak dışarıda bir yerde Nejat Uygur’un eşiyle görüşebiliyor.

Radikal gazetesi: “Öğretmenler Darda” Öğretmenlerin % 48’i ek iş yapıyor. % 82’si borçlu, Çelik saygınlık maaşla değildir dedi.

Star gazetesi: “Türk Bayraklı Seçim Tezgahı” Avustralya’da yarınki seçim öncesi Liberal Parti seçmene Türk bayraklı sahte broşür gönderip İşçi Partisi’ni karaladı.

Taraf gazetesi: “Uzan’a Milyarlık Ceza” ABD Temyiz mahkemesi Motorola’ya bir milyar dolar ödenmesine karar verdi.

Türkiye gazetesi: “Nereden Nereye?” 9 yıl önce bebek katili Öcalan’ı himaye eden eski İtalyan Başbakanı, bugünkü Dışişleri bakanı D’Alema, artık PKK’yı vurmak hakkınız dedi.

Vatan gazetesi: “Çember Daralıyor” PKK’nın Kandil’deki elebaşları Karaıyılan ve Bayık’ın ABD güçlerinin kontrolünde tutulduğu, teröristlere sileh bıraktıracak plan dahilinde iade edilecekleri ilieri sürülüyor.

Yeni Şafak gazetesi : “Karayılan İçin Paket Telefon” BBP lideri Yazıcıoğlu’na yurt dışından iki telefon geliyor. Karayılan burada, alalım mı? Yazıcıoğlu o kandil’de olmalı diyor.

*****

Bugünlük de bu kadar. Yarın yeniden birlikte olabilmek umuduyla…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 949
Toplam yorum
: 1414
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 865
Kayıt tarihi
: 21.06.06
 
 

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu, ekonomik..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster