Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Mayıs '08

 
Kategori
İnsan Kaynakları
Okunma Sayısı
22221
 

İş sözleşmesi bildirim süresi içinde haklı nedenle fesih edilebilir mi?

İş sözleşmesi bildirim süresi içinde haklı nedenle fesih edilebilir mi?
 

Bildirim süreleri 4857 sayılı iş kanunun 17. maddesinde düzenlenmiştir. 17.madde ye göre

İş sözleşmeleri;

Ø İşi altı aydan az sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak iki hafta sonra,

Ø İşi altı aydan birbuçuk yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak dört hafta sonra,

Ø İşi birbuçuk yıldan üç yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak altı hafta sonra,

Ø İşi üç yıldan fazla sürmüş işçi için, bildirim yapılmasından başlayarak sekiz hafta sonra,

Feshedilmiş sayılır.

Bu süreler çalışarak geçirilebileceği gibi, kıdem süresine göre tekabül eden bildirim süresinin parası, peşin ödenerek de iş akdi sonlandırılabilmektedir. Peki; bildirim süresini çalışarak geçiren işçinin iş akdi, bu süre içinde işverence veya işçi tarafından haklı neden olması halinde, haklı sebeple derhal fesih edilebilir mi?

Mesela bildirim süresi içinde işçinin mazeretsiz olarak iki gün üst üste işe gelmemesi, işçinin işverenin başka bir işçisine cinsel tacizde bulunması yada işverenin işçisine hakaret etmesi, işçisinin hak edişlerini(ücretini) ödememesi halinde, tarafların bildirim süresi içinde haklı sebeple derhal fesih haklarını kullanma imkanları bulunabilir mi?

Konuyla ilgili 4857 sayılı İş Kanunu içinde bu konuyla ilgili bir düzenleme bulunmadığından konuya ilişkin boşluğu, Yargıtay’ın doldurduğu gözükmektedir. Yargıtay ise vermiş olduğu kararlarda, bildirim süresi içinde tarafların haklı nedenle derhal fesih yapabilecekleri kararına varmıştır. Bir başka deyişle işçi veya işveren bildirim süresi içinde şartların oluşması halinde, iş akdini madde 24 veya 25’e göre haklı sebeple derhal fesih edebileceklerdir.

İş akdinin 24. madde gereğince işçi tarafından feshinde işçiye sadece kıdem tazminatı ödenmektedir. İşveren tarafından 25. maddeye göre yapılan Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri sebeple yapılan haklı fesihlerde kıdem ve ihbar tazminatı ödenmez. 25. maddenin diğer nedenlerine dayanarak yapılan fesihlerde ise, sadece kıdem tazminatı ödenmektedir.

İş akdinin bildirim süresi içinde haklı nedenle derhal fesih edilebileceğine ilişkin Yargıtay Kararları:

1) ÖZET: İş sözleşmesinin feshi ihbar suretiyle feshin de fesih, feshi ihbar süresinin (ihbar önelinin) sonunda gerçekleşir. Ancak, feshi ihbar süresi içinde bir haklı fesih nedeni ortaya çıktığı takdirde, iş sözleşmesi feshi ihbar süresinin bitmesi beklenmeksizin ve haklı nedenle feshedilebilir. Bu durumda, ihbar tazminatının ödenmesi gerekmez. (Yarg. 9. HD, 10.10.2003 E. 2003/4302, K. 2003/16781)

2) ÖZET: Dosya içeriğinden, davacının hizmet akdinin feshi nedeniyle davalı işveren tarafından 02/04/2004 tarihinde 8 haftalık ihbar önel süresi verildiği ve önelin 05/04/2004 tarihinde başlayacağının bildirildiği anlaşılmıştır. Önel süresi içerisinde işyerine gelen davacının 16/05/2004 tarihinde bir kavgaya karıştığı, Disiplin Kurulu Kararı ile 21/05/2004 hizmet akdinin 4857 S. Yasanın 25/11 Md. gereğince feshedildiği; bu fesih üzerine de davacı tarafından yeni bir feshin geçersizliği ve işe iade davası açıldığı, bu dava dosyasının Bozüyük İş Mahkemesinin 2005/69 Esas sayılı ile derdest olduğu anlaşılmaktadır. Derdest olan 2005/69 E. Sayılı dosyadaki ihbar önel süresi içindeki fesihle ilgili dava sonucu verilecek karar temyiz incelemesi yapılan bu davada da etkili olacaktır. Bu nedenlerle, Bozüyük iş Mahkemesi'nin 2005/69 E. Sayılı davasının sonucu beklenmeden eksik inceleme ile yazılı şekilde karar verilmesi hatalı olup bozmayı gerektirmiştir.( Yarg. 9. HD, 26.01.2006 E. 2005/34038, K. 2006/1467)

Murat YAŞAR
www.muraty.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

selamlar ben 9.5 yıldır tekstil firmasında çalışıorum ve bana iş sözleşmesi imzalatmak istiyolar daha önce böyle bişey yoktu ne yapmalıyım teşekkürler

harun su 
 10.05.2012 10:46
Cevap :
merhaba; iş sözleşmesindeki aleyhinize bir durum yada mevcut hakların kısıtlanması gibi bir durum varsa imzalamaktan kaçınabilirsiniz. eğer iş sözleşmesini imzalarsanız ordaki maddeler artık sizi bağlar ve bundan geri dönüş sadece yeni bir sözleşmeyle olur. iyi günler.   10.05.2012 12:58
 

ben bir özel güvenlik şirketinde 4 yıla yakın çalışmaktayım bazı sebeplerden dolayı başka bir sektörde iş buldum istifa edicem ama ihpar süresinden bahsediliyor.ben tazminat veya herhangi bir talepte bulunmuyorum bir an önce işten çıkıp diğer işe başlamak istiyorum ama işyerimden bana söylenen ihbar süremi doldurmam gerektiği doldurmazisem maşımın kesileceği söyleniyor işci kendi istifa ettiği zaman işveren yerine personel bulunsun diye 14 gün sürence çaılışır diye biliyorum ben yalnışmı biliyorum ayrıca 14 gün çalışıp işten ayrılırsam maaş kesintisi yapılırmı bu konuda bilgilendirirseniz sevinirm .

semra kök 
 28.02.2011 19:49
Cevap :
ihbar öneli/tazminatı kıdem süresine göre değişmekte olup iş akdine son veren taraf karşı tarafa süreye ilşikin ücreti öder yada süre kadar çalışıp işten ayrılır. sizin durmunuz için kıdeminiz 3 seneden fazla olduğu için 8 hafta yani 56 gün ihbar öneli kadar çalışmanız yada bu süreye ilişkin tazminatı işverene ödemekle yükümlüsünüz. 14 gün, işyerindeki kıdemi 6 aya kadar olanlar için geçerlidir. Yargıtay kararlarına göre ihbar öneli bölünemez. yani bir kısmı para ile bir kısmı çalışarak ödenmes mümkün değil. Ama taraflar arasında anlaşırsa bir kısmı para ödenebilir bir kısmı çalışarak ödenir yada daha az süre ile çalıştırılablir. burada olay tarafların anlşaması ve yargıya gitmemesidir. çünkü ihbardaki amaç tarafların mağdur olmamasıdır. ihbar parasının maaştan kesilmesi olayıda işverenlerin çok başvurduğu bir yöntemdir. ama ihbar parasının kesilmesi aslında maaştan değil işveren ayrıca talep etmesi gerekmektedir. ama uygulamada maaştan kesilmesi daha sık karşılaşılmaktadır. şu ana kad  01.03.2011 8:18
 

bir bankada çalışmaktayım. istifa ettim ve 6 haftalık ihbar suremin son 2 haftasında işe gitmedim. ne kadar ihbar tazminatı oderim. iyi çalışmalar.

ali güzel 
 05.09.2010 19:20
Cevap :
yargıtay kararlarına göre ihbar öneli bölünemez. Dolayısıyla işveren isterse ihbar öneli süresinin tamamına ilişkin tutarı talep etme hakkı vardır. burada işçi ile işvereniin anlaşmasıda önemli eğer taraflar anlaşır ve kalan süreye ilişkin işveren talepte bulunmazsa sıkıntı çıkmaz. burada önemli olan bir diğer husus, öneli 2 hafta neden erken bıraktığınızdır. eğer kötü bir niyet var ve işveren mağdur oluyrsa mahkemede aleyhinize karar verir.  06.09.2010 8:09
 

özel bir bankada 2 yıllık 11 aydır çalışmaktayım.temmuz 2010 da işyerime yazılı bir şekilde işi bırakacağım bildiriminde bulundum.Şu an 6 haftalık ihbar süremi kullanmaktayım.Ancak mesaimiz 09-18.00 sattleri olmasına rağmen iş yerimde halen hiç bir fazla mesai ödenmeden 21,00 a kadar hergün çalıştırılmaktayım.bu durumda derhal fesih bildiriminde bulunabilirmiyim herhangi bir yasal tazminat talep edebilirmiyim.İşten zaten bu yoğun çalışma temposu ve mesai alamadığım için istifa etmiştim ancak istifamı verdiğim hala ihbar süremi geç saatlere kadar çalışarak geçiriyorum.Fazla mesai ile ilgili ise hiç bir belge yok elimizde ancak hergün fazladan 3 sat çalışmak zulüm haline geldi.Bu durumu nasıl kanıtlayabilirim bi tanıdığım 2 şahit olursa şubeden hem ihbar hem kıdem tazminatını hem fazla mesailerini alırsın dedi ancak herkes işten çıkarılmaktan korktuğundan kimse şahit olmuyo ..acil yardımlarınızı rica ederim..

bilge dilek 
 26.07.2010 17:03
Cevap :
merhaba; giriş çıkışlarda mesai çizelgesi imzalayorsanız yada kart basıyorsanız bunları ispat aracı olarak kullanabilirsniz. Yada bazı işyerlerinde bilgisayarların ne zaman açıldığı ne zaman kapatıldığı kayıt altına alınıyor. sizde de böyle bir durum varsa bunları da delil olarak kullanabilirsiniz. eğer işvereniniz mesai alacaklarınızı ödemezse bununla ilgili haklı fesih talebini kullanabilirsiniz ve sadece kıdem tazminatınızı alabilirsiniz. Haklı fesihte ihbar tazminatı ödenmez. iyi günler.  02.08.2010 12:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 54
Toplam yorum
: 34
Toplam mesaj
: 29
Ort. okunma sayısı
: 4694
Kayıt tarihi
: 11.09.07
 
 

“1980 yılında İstanbul’da doğdum. İlkokul ve ortaokulu İstanbul’da okuduktan sonra 2 sene Edirne Fen..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster