Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Mehmet Haluk Yalçınkaya

http://blog.milliyet.com.tr/7.sannat

13 Mayıs '17

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
5349
 

İstanbullu gelinin gerçek hikayesi

İstanbullu gelinin gerçek hikayesi
 

ülkü üst sarpkan


Uzun zamandır televizyonda iyi reyting toplayan, gerçeklerden uyarlama dizi "İstanbullu gelin"'i takip ediyorum. Konu Bursa'da geçiyor. İstanbullu genç güzel şarkıcı kız, Bursalı işadamı ile evlenir. Ve olaylar başlar.       

Gerçek İstanbullu gelinin hikayesini araştırdım, sonunda buldum.Buldum, ama konuşamadım, ulaşmaya çalıştım, ama o da olmadı. Hayatı hakkında öğrendiğim bilgileri sizinle paylaşayım dedim.                                                                                                                                                   İstanbul'da Fatih Kız Lisesi’ne devam ederken Ülkü Üst müziğe olan sevgisi ve yeteneğini değerlendirmek için okulu bırakıp,  "Rumeli Türkleri Müsiki derneği"  Rüştü Eriç ve Feridun Darvaz'dan ders almaya başlar. Ama hayatını devam ettirmek için Beyoğlu’nda bir konfeksiyon mağazasında çalışmaktadır.    

O zamanlar "O Ses Türkiye’nin" atası sayılabilecek dergiler de yarışmalar düzenlenirdi, o zamanları göremediğim için düzenlenirmiş demek daha doğru olur. 1968 yılında bir magazin dergisinin düzenlediği ses yarışmasında sekiz yüz yarışmacı  arasından birinci gelir. Ve tüm ülkede dikkatler bu genç kıza çevrilir.

O sırada ise, Kabataş Erkek Lisesi’nde okuyan beş genç müzisyenin kurduğu "Beyaz Kelebekler" grubu Türkiye'de en beğeniler grubudur. Gruptaki  bayan vokale ihtiyaç vardır. Grubtan ayrılan bayan vokal Orhan Gencebay'la evlenip müziği bırakır. Evet şu anda Orhan Gencebay'ın eşi Azize Gencebay'dır. Gerçi grubun bayan vokalleri, gruba katıldıktan sonra hemen evlenmektedir. İlk vokal Ayşe Sütçü de evlenmiştir. 1968 yılında ses yarışması birincisi Ülkü'nün hocası, Beyaz kelebeklerin müzik hocasıdır. Hocası  ülküyü elinden tuttuğu gibi beyaz kelebeklere götürür. Artık beyaz Kelebeklerin vokali "Ülkü Üst"tür. Grup Ülkü ile başarıdan başarıya koşmaktadır. En büyük başarıları 1970'li yıllarda "Sen gidince bak neler oldu" şarkısı Hollanda'da ve Avrupa'da en beğenilen şarkısı oldu.

Beyaz Kelebekler istanbul'da sahne aldığı zamanlarda, Bursa'da eşrafından, köklü bir aileden gelen, sanayi Ali Sarpkan, Ülkü'yü seyretmek için sık sık İstanbul'a gelmektedir. Ali Sarpkan'ın orda şarkılarını dinleyip, aşık olduğu kızı etkileyip Bursa'da mutlu bir beraberliğe giden başlangıcın ilk adımlarını atar. 1975'de Ali Sarpkan'la evlenip Bursa'ya yerleşirler. Düğüne tüm Bursa katılır. Yıl 1975 o zamanlar Bursa, Heykel, Altıparmak,Setbaşı,Namazgah Mahalleleri’nden oluşan şehirdi. Herkes birbirini tanırdı. Hatta "Beyaz Kelebek"lerden anneme bahsedince o yıllarda İstanbul'dan annemle beraber yolculuk ettiklerini anlattı.                                                                                                                                                                             Bursalı Zengin ailenin yakışıklı oğluyla evlenen Ülkü Üst Sarpkan soyadını alır, artık hayat zorlaşmıştır. Artık "İstenmeyen gelin" kendini aileye kabul ettirmek için çok uğraşır.

Yurt dışı konserleri,geceleri Taksim Aile gazinosunda konserlerin ardından Bursa'da öğrendiğim kadarı ile Kamil Koç ailesinin evine yakın bir yerde otururlar.Ülkü'nün kayınvalidesi prensip sahibi bir kadındır, ama dizideki karakterle alakası yoktur. Sonuçta bu dizi biraz abartılar eklenmiş.                             

Biraz da,Ülkü Hanıma Kulak verelim ;                                                                                                                                                                  "Onu sevdim ve seviyorum.Kocama bağlandım, uzun yıllardır evliyiz,çocuklarım oldu. Müziği bıraktım ama içim ağladı..."Ülkü Hanım, evlendikten bir süre sonra  eski mesleği terziliğe döner, modaevi açar, adını "Kelebek Modaevi" koyar.                                                                                                                                                      " Evde ufak tefek işer yapmaya başlamıştım, kayınvalidem bir dükkan verdi bana, bir iki makine ile profesyonelce başladım dikmeye. Bu arada yardım dernekleri toplantılarında şarkı söylemeye başladım. Zamanla profesyonelce olmaya başladı." Bursalılar daha doğrusu o zaman ki seçkin aileler diyelim,  önceleri şarkı söylediği için ayıplamışlar, Ülkü hanım anlatamamış kendini "Efendim bu bir sanat, Allah bunu belli kişilere vermiş, herkese vermiyor ki." diye açıklamış.

Ülkü Üst Sarpkan, Ünal Özbey'le sohbetinde "Dizinin bitmesini bekliyorum, Benim verdiğim bilgilerle İstanbullu Gelin-2'yi çekerler." demiş. (26 Nisan2017)

Bu gerçek hikayeden anladığım kadarı ile Aşk, sevgi her şeyi, çözüyor.Yeter ki beynimizdeki önyargıları kralım. İyi Seyirler.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sn,Yalcinkaya tv'nin ticari olmasinin disinda sanatla uzaktan yakindan ilgisi olamadigi sizin de iyi bildiginiz. Kategorisi yazik olmus yakismamis, tv dizileri olmali idi !

Newyorker 
 16.05.2017 3:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 28
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 274
Kayıt tarihi
: 09.05.15
 
 

Bursa Karagöz Sinema Atölyesinde Sinema 1 yıl , Senaryo yazarlığı 2 yıl, Oyunculuk 1 yıl eğitim a..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster