Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Nisan '08

 
Kategori
Özel Günler
Okunma Sayısı
2251
 

Kırk yaş psikolojisi ya da felsefesi ya da ...

Kırk yaş psikolojisi ya da felsefesi ya da ...
 

Kırka yürüyüşün gülüşüdür!


Otuz dokuz bitti.

Az önce gitti.

Kırk davul zurna eşliğinde karşıladı beni. Az önce kucakladı. Ama ben çok sevmiştim otuzlu yaşlarımı!...

Kırk, seversin, beni de seversin dedi; bizi de, bütün kırklı akışları. Alkışlar eşliğinde girdim içine, içeriye; yüzüm aynada, aynada yüzüm, yakıştım ben bu kırka be ya!...

Ona kadar lay lay lom!...

Ondan yirmiye hey hey hey!...

Yirmiden otuza vay vay vay!...

Otuzdan kırka hem lay lay lom, hem hey hey hey, hem vay vay vayyy!...

Merak ediyorum kırk, kırktan elliye ney ney ney ola ki bende ve sende?

Bilinçli yaşanan en güzel yaşlarmış otuzlu yaşlar, kim söylemişti bunu bana ya da bir yerde mi okumuştum? Bile bile, tadına vara vara yaşadım mı otuzlarımı taaa kırkın kapısına kadar?

Kırkın kapısından içeri girdik bir kere.

Al işte bana geri dönüşü olmayan bir yol. Ne edersen et, otuz dokuz yok, yok işte bundan sonra sende! Otuz dokuzda bütün otuzlarımı gözüm yaşlı yaşadım mı?

Vay bana vay beeee!...

Hey bana hey beeee!...

Kırk yaş psikolojimi sordum doktora, gayet iyi gidiyorsun, dedi. Ellinde de seni böyle görmek isterim. Abartma doktor abartma!

Kırk yaş felsefesi mi!?

Açarım penceremi, salarım ruhumu Burgaz'a, şurda iki kanatlık mesafede benim hüzünlü Adam; benim aşk dolu, can dolu, muhabbet dolu Adam! İşte bana kırk yaş, kırklı yaşlar felsefem!

1.Not: Burgaz'dan sonra döndüm doktora, ne ellisi doktor, ne ellisi dedim, bundan sonra bende hep kırk, kırklar olacak, otuz, otuzlar dolusu!

2.Not:

Sen otuzları,
otuzlar gibi
yaşamadın bence,
sanki yirmideydin,
yirmilerinde,
hani o psikoloji
hakimdi sende,
ya da felsefe,
felsefesi.

Burdan hareketle
bence sevin,
hatta havalara uç,
uç ve kon Burgaz'a,
kırkta, kırklarında
yaşayacaksın otuzu,
otuzlarını,
bak işte bak
gördüm, gördün
aynı anda,
o psikoloji sende
ya da felsefe
ya da...

Ş.Y.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, bu güzel yazıyıyı biraz geç okudum sanırım. Yani siz kırk kapısından geçeli 2 koca yıl geçmiş gitmiş, içeriye epey yerleştiğinizi sanıyorum. Bende kapıya yakın park etmiş, girmek için sıra bekleyenlerdenim. O ruh halini iyi biliyorum yani,(Benimde kırk yaşa ilişkin bir yazım var bloğumda) Bilmediğim ve merak ettiğim kapıdan geçince neler olduğu. Kıvrak kaleminizle bunu da anlatın lütfen, keyifle okuyalım.

SERAP DÜZGÖREN ARI 
 16.03.2011 12:08
Cevap :
Kırklarımda bir telaş var, elli de elli diyorlar; bu acele neyin nesi?! Sorguluyorum, sorgulanıyorum, bitsin, yazacağım o akışı.  16.03.2011 22:54
 

Biraz erken değil mi? Daha yolun yarısında bile değilsiniz. Ben kendimi yolun yarısında hissediyorum! Selamlar...

Mesut KARİP 
 21.12.2009 11:06
Cevap :
Ne güzel, her yaşın kıymetini bilenlerdensiniz, biz gibi, bizler gibi; yaşasın yaşlarımız bizlerle, bizlerde!...  21.12.2009 23:09
 

ben hala garip bir uyku şarhoşlugundayım..uyusam söle gün boyu uyanmasam sabah erken kalkkıp yetısmek zorunda olmasam bır yerlere..keif yapsam sürekli eveden çıkmasam..telefonum çalmasa arkadaslarım kuzenlerım kapıma dayanmasa.. 40 yaslarımda kaçarım ben durmam sanırım..ufak bır kasabaya..tembelim ben sanırım..uyku delisi..dedim ya garip bir uyku şarhoşugundayım 30 larda..

Tuncay TOKA 
 09.05.2008 23:38
Cevap :
Belki kırklı yaşlarda hepimiz kaçıyoruz, kimi görünür, kimi görünmez. Hep yinelerim kendime, dost derim, hayatı ve içi seni abartma, tut kendini kendinde yeter. Saygı ve sevgilerimle...  11.05.2008 9:31
 

Her ne kadar ben yaşımı 30 da dondurmuş olsam da, 40 lı yaşlarda hayat ne komik diye izlemeye başlıyorsun ve hiçbir şeye hayret etmemeyi öğreniyorsun. Felsefe olarak da, ' insanın olduğu yerde herşey olur ' u benimsiyorsun. :) En güzeli sağlıklı yaşamak, gerisi teferrruat. Sevgiler, kendine iyi bak.

Esma KAHRAMAN 
 08.05.2008 11:52
Cevap :
Kırk, kırklar bir yanımdan bana bakıyor, otuz, otuzlar diğer yanımdan; tam ortalarındayım, bir elimi uzatıyorum kırka, kırklara, diğer elimi uzatıyorum otuza, otuzlara; bakalım bende daha neler olacak, yaşanacak? Altı üstü dünya işte, abartmaya gerek yok. Saygı ve sevgilerimle...  08.05.2008 12:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 543
Toplam yorum
: 505
Toplam mesaj
: 76
Ort. okunma sayısı
: 458
Kayıt tarihi
: 07.06.07
 
 

İzmir.  Aşk ve Şiir. Müzik. Kitap. Varlık ve Sözcükler ve .... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster