Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Nisan '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1951
 

Osmanlı’nın ilk resmi genelevi Abdülhamit döneminde açıldı!

Osmanlı’nın ilk resmi genelevi Abdülhamit döneminde açıldı!
 

İngiliz derin devleti Türkiye'nin yakasını hiç bırakmadı. Abdülhamit de İngiliz derin devletinin mağdurlarındandı.


Abdülhamit ile ilgili gerçekleri anlattıkça Abdülhamit ile ilgili diziler başladı, Abdülhamit’in aslında ne kadar iyi bir padişah olduğunun anlatıldığı programlar arka arkaya yapıldı. Fakat tarihi gerçeklerin gizlenmesi mümkün değildi.

1904’de Abdülhamit döneminde şarap üretimi 340 milyon litreydi. Abdülhamit hiç savaşmadan 10 milyon kilometrekare toprak kaybetmiştir. Abdülhamit dönemi ile ilgili az bilinen gerçeklerden biri de Osmanlı’nın ilk resmi genelevinin aynı zamanda dönemin halifesi olan Abdülhamit’in talimatnamesiyle açılmış olmasıdır.

İngiliz derin devletinin yoğun baskısı altında olan Abdülhamit döneminde bu baskı sebebiyle- Osmanlı’nın maddi ve manevi çöküşü hızlanmıştır. Abdülhamit’in şahsı milletimiz için kıymetlidir, değerli bir padişahımızdır. Ancak tarihi gerçekleri bilmek ülkemizin geleceği için doğru tedbirler alabilmek açısından önemlidir.

1884’de Abdülhamit’in talimatnamesiyle Abanoz sokakta ilk genelev açıldı. Bu sokağı Zürefa sokakta faaliyet gösteren genelevler izledi. Yani bugün hala faaliyette olan Zürefa sokaktaki genelevler Abdülhamit döneminde açılmıştı. Bir süre sonra sadece Galata’daki Genelev sayısı 100’ü buldu!

Öyle ki, Abdülhamit döneminde fuhuş için Avrupa’dan ve Rusya’dan İstanbul’a gemilerle müşteriler geliyor, rehberlerin en önemli işlerinden biri gemilerle gelen turistleri genelevlerin bulunduğu Zürefa sokağa götürmek oluyordu.

Arşiv belgelerine göre bu dönemde Osmanlı’da vesikalı çalışan tespit edilebilen fahişe sayısı 2125’di. Vesikasız çalışanların ise çok daha fazla olduğu biliniyordu. Sadece Galata ve Karaköy değil, Üsküdar’da da Genelevler yaygındı. Bursa ve İzmir’de de Genelevler vardı.

Abdülhamit döneminde Osmanlı’ya Polonya, Romanya, Galiçya, Avusturya gibi ülkelerden gemilerle fuhuş için kadın da getiriliyordu. Hatta, bu ülkeler Osmanlı’daki fuhuşla nasıl mücadele edeceklerinin yolunu arıyorlardı.

Abdülhamit yönetimi boyunca fuhuş öyle yaygınlaşmıştı ki, birkaç yıl sonra Osmanlı’ya gelen Musevi Kadınları Koruma Cemiyeti genel sekreteri Samuel Kohen hazırladığı raporda durumun vahametini şöyle anlatıyordu:

Galata diye bilinen bölgede sokakların birçoğu tamamen genelevlere ayrılmıştır. Rio de Janerio’da gördüğüm manzaranın kötü olduğunu düşünmüştüm, ancak İstanbul’daki bu genelevleri tarif etmekte kelimeler kifayetsiz kalır. Genelev sakinleri alçak tabure, sandık veya sedirlerde oturmaktalar ve üstlerinde  kıyafet namına nerdeyse hiçbir şey  yok. Bazı fahişeler kapılarda duruyor veya yarı çıplak vaziyette odalarda geziyorlardı. Bu evlerin çevresinde kahvehane ve meyhaneler var ve nerdeyse her birinde durmaksızın kumar oynanmakta..  Her şey azami derecede serbest ve ahlaksız görünmekte. Yetkililer hiçbir mani ve zorluk çıkarmamaktalar... Gösterilerin gece yarısına yakın başladığı ve sabah 04:30’a kadar sürdüğü Pera’da ise manzara gerçekten rezilane.”

Görüldüğü gibi Abdülhamit’in talimatnamesiyle genelevin açılması Osmanlı’yı kısa sürede adeta fuhuş merkezi haline getirmiş ve gayri meşru yaşam büyük bir hızla yayılmıştı. İngiliz derin devletinin Osmanlı’yı maneviyatını elinden alarak içten çökertme, ahlaki dejenerasyonu yaygınlaştırarak yıkma amacı böylece hedefine ulaşmıştı...

Çok karmaşık bir durum yok aslında. İngiliz derin devleti osmanlı’yı dört bir koldan sarmıştı, Abdülhamit ise mecburen teslim olmuş bir padişahtı...

Abdülhamit ile ilgili gerçekleri anlatmaya devam edeceğim.

Tüm yazılarım: http://mertaslanoglu.blogspot.com.tr/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1745
Toplam yorum
: 281
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 1875
Kayıt tarihi
: 22.04.11
 
 

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'nden mezunum, beş yıl önce kendi şirketimi kurdum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster