Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Haziran '17

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
70
 

Sabır

Sabır
 

Bizim kitabımızda yılmak olmamalı, gerçekleştirmeyi istediğimiz şey için olanak ve umut varoldukça sabır da varolacaktır, hedefe sabırla ilerleyeceğiz. Ayrıca iyi işlere sabırla devam edecek ve belalara ve insanların verdikleri sıkıntılara da sabırla katlanacağız. Burası cennet değil, dünya, yani keyif çatma yeri değil, çaba ve sabır ve zorluklar yeri. Cennette keyif çatma zamanı da gelecek inşallah, ama o zamana kadar sabretmek, isyan etmemek, çabalamak lazım, asıl amaç (cehennemden kurtulup cenneti kazanmak) dışında bir amaca o asıl amaçmış gibi öncelik vermemeliyiz, örneğin bir eşi yaşam amacı yapmamalıyız, zira bunlar ikincil amaçlar ve bir kadını kendimizden razı etmeksizin cennete girebiliriz ama Allah'ı kendimizden razı etmeden cennete giremeyiz.

Allah Kendini razı edecek şeyleri göstermiş (O'na inanmak, iyi işler yapmak, günahlardan kaçınmak, ibadet etmek), bu şeyler bizi O'nun rızasına ulaştıracaktır, fakat mesela bir kadını veya kendi akrabalarını veya komşularını razı edeyim dersen, bunu başarsan bile bunun getirisi hiçbir şeydir, ama ağzınla kuş bile tutsan onları kendinden razı edemezsin işin gerçeği, o yüzden sen onların gözüne girmeye değil, Allah'ın gözüne girmeye çalış (elbette onların haklarını ihlal etmemeli); iş ve meslek konusuysa, bu dünyada haysiyetimizle yaşamamız için lüzumlu şeyler, yoksa bunlar da yaşam amacı olamaz. Yaşam amacı, önce de dediğim gibi, dünya imtihanını vererek cenneti kazanmak olmalı. Kendimi kurtardığım gibi milletimin kurtuluşuna da katkıda bulunayım düşüncesi olmalı, fakat herkes kendini ve ailesini maddeten dünyada kurtarmanın derdine düşmüş bugün, nerede kaldı milletin kurtuluşu.

Sabır yılgınlığa düşmemek, pes etmemek, isyan etmemektir ve dört çeşittir: Dinnin emirlerine itaatte sabır, günahlardan uzak durma sabrı, belalar karşısında sabır ve insanlara, onların verdiği sıkıntılara sabır. Zor bir şey sabır, acı bir ilaç gibi, ama faydası çok, bunu unutmamalı.
Sabrın zıddı ise aceleciliktir. Acele eden sonuç alamazsa yılgınlığa düşer, pes eder. Belki isyana sürüklenir. Her işin aşamaları vardır, merdiven basamak basamak çıkılır, bu basamaklara riayet ettikten sonra işim olmayacak diye korkuya kapılmak lüzumsuzdur, yoksa acele edip basamaklar atlanır ve böylece olacak iş de olmaz belki.

Olmayacak işi bile oldurabiliriz belki, dua ve çaba ile. Ne de olsa duaları kabul eden için olmaz diye bir şey yoktur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 22
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 83
Kayıt tarihi
: 20.05.15
 
 

Aslen Sivas/Zaralı olmakla birlikte, 1977 Abana doğumluyum. Uludağ Üniversitesi'nde Kamu Yönetimi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster