Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Nisan '13

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
3806
 

Son Oyun - Ahmet Altan

Son Oyun - Ahmet Altan
 

Heyecanlı, akıcı, güncel bir roman


Son zamanlarda böylesine soluk soluğa okuduğum bir roman hatırlamıyorum. Konu hayli ilginç, güncel ve mekânın geçtiği yerden ziyade ülke geneline ya da dünya ölçeğine ayna tutuyor.

Ebediliği tartışılır, ama onun eksikliğini hissedecek zaman bulamıyor, bir an önce sonraki sayfaya geçme ihtiyacı hissediyorsunuz…

Bir yazar romanını kaleme almak için sakin ve huzurlu bir kasabaya yerleşmek niyetindedir. Tam da aradığı gibi bir yer bulur. Deniz kıyısında, sürekli olarak insanların öldürüldüğü, ileri gelenlerin birbirine olmadık kumpaslar kurduğu, insanların birbirini çekiştirdiği huzur dolu(!) medeni bir kasabaya yerleşir.

Kitaplarından etkilenen zengin ya da fakir, asil ya da avam bütün kasaba kadınları nasıl etsem de bu herifin koynuna girsem hırsına kapılırlar. O da dişi sineği dahi sektirmez, kasabanın önemli sayıdaki erkeğinin kafasında Viking boynuzu çıkmasına vesile olur. Boş zamanlarında da internetten kadın avlar ya da dedikoduları izler.

Kasabanın ileri gelen erkekleri,  onlarca yıldan beri, Hz. İsa’nın mezarının olduğu ileri sürülen tepedeki kilisenin altındaki gömünün peşindedir. Yazarın kasabalarına yerleştiği günden beri de sıklıkla boynuzlarını parlatmaktadırlar.

Yazarda sanki şeytan tüyü vardır, birbirinin gırtlağını sıkan adamlar, onu sıklıkla evlerine davet ederler, yedirir, içirirler. Yazar da onların güvenini boşa çıkarmaz, ilk fırsatta karılarını kafesler. Böyle acayip bir kasaba işte…

Kasabanın belediye başkanı gündüz insan gece şeytandan daha da hırt bir adamdır. Kendine rakip gördüğü ve kilisenin altındaki gömüde gözü olduğunu düşündüğü işadamının canına okur; işi hukukuna uydurarak pek tabii. Yangın merdiveni olmadığı gerekçesiyle fabrikasını kapatır, işyerlerini sudan bahanelerle mühürler. İşadamı da onun zeytinliklerini yaktırarak, adamlarını öldürterek misilleme yapar.

Tam kitap yazılacak bir ortam yani…

Yazar ise iki tarafın da saygı gösterdiği birisidir. Buna mukabil kimseye sözünü dinletemez. Ne gam! Kalemiyle olmasa da uçkuruyla destan yazmaktadır…

Son Oyun heyecanlı, kanlı, canlı ve hayli akıcı bir roman.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 184
Toplam yorum
: 304
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 1987
Kayıt tarihi
: 03.10.07
 
 

1958'de Trabzon'da doğdu. Darüşşafaka Lisesi ve M.Ü. Siyasal Bilimler Fakültesi'nden mezun oldu. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster