Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Eylül '13

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
2032
 

The Economist'en Türkiye ekonomisi için alarm! Türk Ekonomisi niçin en kırılgan ekonomi?

The Economist'en Türkiye ekonomisi için alarm! Türk Ekonomisi niçin en kırılgan ekonomi?
 

Türkiye’de çok önemli ekonomistler var.

Bunlardan birisi de Prof. Mehmet Uğur Civelek.

Prof. Mehmet Uğur Civelek’in ekonomik değerlendirmelerini her zaman dikkatle takip ederim ve söylediklerini hafızamın bir yerlerine not alırım.

Prof. Mehmet Uğur Civelek’in son dönemdeki ekonomiyle ilgili değerlendirmeleri pek iç açıcı değil! Sıcak para ile yürütülen bir ekonomide, cari açığın her zaman risk oluşturduğunu, sıcak para girişi durduğu anda krizin baş göstereceği öngörüsünü içeriyor.

Ekonomiden anlayan herkesin tahmin edebildiği bir öngörü olarak görünüyor olabilir. Ancak bu öngörüyü dile getirip, ulu orta söylemek biraz da cesaret gerektiriyor.

Uğur Hoca’nın söylemleri yakın zamanlarda yurtdışı ekonomi gazetelerinde de açık açık yer almaya başladı. Bunlardan birisini de The Economist’te yayınlandı.

Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu kırılgan yapı The Economist’te gelişmekte olan ülkeler üzerine yapılan bir analizde ele alındı. 

Yayınlanan analizde; capital-freeze index üzerinden Türkiye ekonomisinin çok büyük bir kırılganlık taşıdığı vurgulanıyor. 

Dışarıdan ülke içine sıcak para girişinin aniden durma riskini ifade eden capital-freeze riski açısından Türkiye kırmızı bölgede yer alıyor. 

Maksimum capital-freeze riskini 20 değeri olarak gösteren endekste Türkiye’nin taşıdığı risk 18 ile gösteriliyor.

Güney Afrika, Ukrayna ve bazı Latin Amerika ülkelerinin kırmızı bölgede olduğu belirtilen yazıda listenin başında ise Türkiye’nin yer aldığı vurgulanıyor. 

Gayri Safi Yurtiçi hasılanın %6’sının üzerinde bir cari işlem açığına doğru ilerlediği belirtilen Türkiye ekonomisinin kısa vadeli dış borçlanma ve borç ödeme tutarının mevcut kullanılabilir rezervlerinin %150’sini aştığı ifade ediliyor. 

2009’dan bu yana borçlanmaların diğer gelişmekte olan ülkelere oranla çok daha hızlı arttığı ifade edilirken Türk lirasının dolar karşısında yılbaşından bu yana %13 değer kaybettiği ve değer kaybının daha da süreceği yorumu yapılıyor. 

Bu yorumun üzerine söylenecek söz var mı?

Bu soruya birçok sözde ekonomist cevap verebilir. Ancak bu ekonomistlerin yağdanlık olduğu görülecektir. Yağdanlıkların bu ülkeyi bu günkü duruma getirdiğini görmezden gelenler, bu analizi de görmezden geleceklerdir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gunaydin Cevap veriyorum: 1)Biz borç sorununu çözdük mü? Tabii ki cozduk, cozmemis olsak 2008 krizinde batan Yunanistan degil biz olurduk. Hele AKP oncesi eski Turkiyeyi dusunemiyorum.Cozmesek kamu borc stogunun GSMH'ye orani Ispanya gibi %120 olurdu.Krizde bile kac defa not artisi almamizin sebebi borcluluk duzeyimizin AB ulkeleri icinde dahi en iyi 4-5 ulke arasinda olmasidir. 2)Cari açığı kapattık mı? Cari acik;doviz acigidir.Ulkenin mal/hizmet ve sermaye hareketleri sonucu ortaya cikan odemeler dengesini gosterir ve temelde doviz acigina isaret eder.Bazi ekonomist ve kose yazarlarinin dahi pek bilmedigi ama benim yurtdisinda bankaci olmam sebebiyle bizzat isim geregi bildigim bir durumu soyleyeyim.Turk ozel sektorunun yurtdisindan almis gorundugu kredilerin cogu aslinda yine bu firmalarin yurtdisindaki bankalarda tuttugu kendi paralaridir.Yani bir cepten diger cebe giden paralardir.Zaten boyle olmamis olsaydi hakikaten Turk ekonomisi krize girerdi.

Erkan Akyol 
 20.09.2013 10:47
Cevap :
Merhaba Erkan Bey. Borç sorununu çözmek, İspanya'dan ve Yunanistan'dan örnek vererek çözmek mümkün mü? Battığını iddia ettiğiniz Yunanistan bu günkü yaşam standardıyla bizim üç- beş kat üzerimizde. İspanya da öyle. Çünkü onlar Avrupa Birliği üyesi. Yani borçları tek kalemde silinebiliyor. Bizim öyle bir imkanımız var mı?Cari açık için söylenecek tek söz, açık kadar döviz girişinin olması. O da ya borç alınacak, yada sermaye girişi olacak. Bu günlerde yüksek faizle borç almak mümkün görünüyor. Ancak sıcak para girişinin durduğu, özellikle "Faiz Lobisi" söyleminden sonra dış sermayenin de girişte tereddüt yaşadığı görünüyor. Sıcak para girişi bu günlerde yerini sıcak çıkışa terk etti. Sonuç? Ekonomi çok kırılgan ve kırılganlığı herkes görüyor, bir yandaş ekonomistler görmüyor. Selamlar...  21.09.2013 10:40
 

Mesut bey merak etmeyin ekonomimiz hakikaten cok iyi bir durumda.Dunyanin gelismis ulkelerinde bile buyume ve borc sorunu devam ediyor ama bizim boyle bir sorunumuz yok buna inanin.Hukumet cok iyi calisiyor. Kayitdisi tedricen azaliyor.Butce yilin ilk sekiz ayinda fazla verdi.Bu yil kamu borc stokunun GSMH'ya oraninin yuzde 34-35 e dusmesi bekleniyor. Hala istihdam yaratabiliyor ekonomimiz. Issizlik demissiniz ama siz Ispanya'daki issizlik oranini duydunuz mu??Yuzde 25 issizlik var Ispanyada.Ben kotu olsa ulkemiz kotu yonetilse derim ki yanlis seyler yapiliyor. Konulara partizanca yaklasmiyorum, bankaciyim ve az cok ekonomiden anlarim.Gercekten su cevremizdeki savas riskleri bitince, Suriye ve Misir durulunca, AB duzelince Turk ekonomisi cok ciddi bir patlama yapacak eminim.Krizde bile buyuyebiliyoruz dunya ekonomileri rayina girince inanin cok ciddi bir patlama yapacagiz. Selam ve saygilarimla

Erkan Akyol 
 19.09.2013 11:28
Cevap :
Merhaba Erkan Bey. Biz borç sorununu çözdük mü? Cari açığı kapattık mı? Ekonomimiz fazla mı veriyor? Büyüme rakamları ne kadar gerçeği yansıtıyor? İşsizlik rakamları sizce gerçeği yansıtıyor mu? Selamlar...  19.09.2013 13:14
 

Mesut bey bu Economistin kaçıncı çuvallaması olacak? Hatırlamıyor musunuz Türk ekonomisi hakkında yaptıkları analizler ve tahminlerin hepsi yanlış çıktı.Türkiye en zayıf halka dedi, tam aksine Türk ekonomisi en çok büyüyen ekonomi oldu. Girin bir arama motoruna bakın nasıl saçmalamış Economist:##Karavana tahminler konusunda bir uç örnek 2003 yılında ortaya çıkmıştı. İngiltere’de yayınlanan The Economist dergisinin araştırma birimi Economic Intelligence Unit’in (EIU) 2003 yılının ortasında yaptığı Türkiye ekonomisi tahminlerinde isabetsizlik rekoru kırılmıştı. EIU’ya göre Türkiye ekonomisi 2003 yılında yüzde 3.3 büyüyecek, 2004’te ise yüzde 5.9 o daralacaktı. Oysa ekonomi 2003 yılında yüzde 5.9 ve 2004’te yüzde 9.4 büyüdü. EIU’nun 2012 büyüme tahmini ile gerçekleşme arasında tam 15.3 puanlık fark vardı.## Kaldı ki bu Economist değil miydi 2011 seçimlerinde açıkca Türk halkına <> diyen?? Commerzbank 2008 krizinde hazırladığı raporda Türkiye batar demişti.Kendisi battı:)

Erkan Akyol 
 18.09.2013 1:15
Cevap :
Merhaba Erkan Bey. Çok haklısınız! Koskoca Economist dergisi çuvallıyor, bizim yandaşların söylediği gibi ekonomide işler yolunda öyle mi? İşsiz sayısı artarken, işsizlik yüzdesinin düştüğü nerede görülmüştür? Gerçekçi kur ayarlaması yapılmadan yapılan devalüasyona ne diyorsunuz? Bir ülkenin batması söz konusu olabilir mi? Bu güne kadar dünya üzerinde batan bir ülke görülmedi. Bir ülkenin batması için emperyalistlerin tıpkı Irak'ta olduğu gibi saldırmaları gerekmiyor mu? Selamlar...  18.09.2013 10:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3839
Toplam yorum
: 6438
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 2608
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster