Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Haziran '18

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
65
 

Tüketmek

Tüketmek
 

Tüketim insanin var oldugundan bu yana hep var. Üretimde var. Zaten üretim olmasa tüketimde olmaz. Bir sey var olmali ki onu insanlar tüketsin. Bu bahsettigim tüketim degerleri mal ve hizmetlerden ibaret degil tabi ki. Insanlarin içinde var olan manevi degerler, sevgiler, asklar, evlilikler, ahlaki degerler gibi bir dünya var. Birde maddi anlam içeren mal ve degerler bunlar kisilerin hayatinin idamesi için elzem olan varliklardir. Her halükarda tüketilirler. 
 
Fakat eskiden manevi degerler öyle kolay tüketilmezdi. Evlilikler mesela çok istisnai durumlar haricinde kolay bozulmayan akitlerdi. Asklar, gerçek asklar öyle kolay tüketilmeyen degerlerdi. Aile baglari, arkadasliklar, dostluklar var birde. Bunlarda sosyal hayatin içinde olmasa olmaz degerlerdir. 
 
Günümüz insaninin geldigi noktada tüm bu degerleri bilinçsizce ve hoyratça harcayan bir anlayisa dogru evriliyoruz. Insanlari bir arada tutan en küçük topluluk aile mesela. Çocuklar büyüyüp kendi ayaklari üstünde durana kadar ailenin ortak degerleri ile birbirlerine bagli kalirken, ekonomik özgürlügünü kazanan aile bireyleri o eski kutsal aile baglarinin kurallar ve kaideler manzumesine artik uymuyorlar. 
 
Arkadasliklar artik çikar amaçli ve süresi her an bitebilecek olan rüzgârin savurdugu gri küller gibi hafiflesti. Ahde vefa içeren uzunca süren dostluklar artik ihtiyaç hiyerarsisi listesinden neredeyse çikti bile. Çok fazla rastlanmiyor uzun süreli dostluklara. Menfaat ve çikar iliskilerine sikica bagli bir kavram halini aldi. 
 
Bireysellesen bir yasam biçimi görmeye basladik. Eskiden özlenen bir araya gelince mutlu olunan ortamlar da artik kaybolan degerler listesinde. 
 
Akrabalik ve genetik baglarin bile dikkate alinmadigi, eger ihtiyaci var ise veya çikar amaçli bir zorunlu ortak yasam söz konusu. Onun disinda milli ve manevi degerler içeren, bayram seyranlarda bile içinde bir ruh bulunmayan, dijital mesaj ve haberlesme aglari ile manevi hazzi olmayan kutlamalar ile geçistiriliyor. O da büyüklerin darlamasi ve sikistirmasi ile oluyor. 
 
Dijital bilisim ve inovasyon bir taraftan bilgi hazinelerini açip evrensel ölçekte Global bir düsünce ve paylasim ortami getirirken, diger taraftan da bazi güzel degerlerimizi de alip götürüyor. 
 
Yerküredeki demografik yapinin sürekli degismeye zorlanmasi, sosyolojik ve ekonomik olaylarin insanlarin üzerindeki baskilari, sinir tanimayan tüketim çilginligi önü alinamaz bir sekilde ne zamana kadar devam edecek acaba. 
 
Yaslari kemale eren Jenerasyon olarak bizler bu kadar hizli degisimin yarattigi vibrasyonu absorbe etmekte biraz tedirginiz o kadar. Onun için arada bir oturup beyin firtinasi yapma ihtiyaci hissediyor insan…. Adil Bozkurt    
 
Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 129
Toplam yorum
: 86
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 181
Kayıt tarihi
: 10.11.17
 
 

 ÖNSÖZ: Ben ne uyak bilirim ne bir kafiye/ Yarım asırlık ömrüm geçti nafile/ İçimden geçenler hep..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster