Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ocak '13

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
3689
 

Üçgen, göz, piramit. Yoksa?

Üçgen, göz, piramit. Yoksa?
 

Üçgen, piramit, göz. Bunlar neyi simgeler? Popüler akıma kapılan bir yapılanmayı mı, yoksa başka birşeyi mi simgeler, sembolize eder? 

İnsanlar artık öyle bir konuma gelmiş ki, cahilliklerini, nesnel bir kavrammış gibi insan beynine enjekte etmeye çalışıyorlar. İlerleyen teknolojide bir konuyu en detayına kadar araştırma imkanı var iken, niçin insanlar bu kadar cahil ve bilinçsiz? Sanırım sorunun cevabı; insanlar kendilerine doğru olan bilgilere inanıp onu savunuyorlar. En yalan ve saçma bir bilgi bile, dakikalar içince milyonlara ulaşabiliyor artık. Yalan bilgileri savunan insanlarda konu uzmanı gibi heryerde videolar yazılar yayınlayınca bu bilgilere inanan ve savunan insanların sayısı da katlanarak artıyor.

En bilinen üçgen, piramit veya göz sembolleri gerçekten sadece, insanları meraklandıran o yapılanmayı, örgütü mü temsil etmektedir? "Hayır" (!) Bir sembole tek bir anlam katmak cahil işi olsa gerek. Göz, herşeyi gören göz, her dönemde vardı ve her kültürde kullanıldı. 'Genel' olarak uyanıklığın ve tanrının koruyucu göcünü temsil eder. Nazar, kem göz kültürünün yaygın olduğu (Türkiye gibi) kültürlerde koruyuculuk anlamı taşımıştır. Bu sembol veya semboller birçok alanda kullanıldığı için doğal olarak doğru ya da yanlış yorumları da içinde bulunduruyor. Günlük hayatta sıkça gördüğümüz güvenlik şirketleri korumayı sembolize etmek için göz sembolünü kullanmışlardır. 

Üçgenin içindeki göz, birçok insanın merak ettiği fakat en başta belirttiğim gibi kendilerine doğru gelen veya inanmak istedikleri bilgiye itilmiş, araştırılmadan birçok doğru yanlış yorumlar yapılmıştır. Bu sembol genel olarak "Tanrıya inanan kültürlerde" ilahi varlığı temsil eder. Etrafında ışık hûzmeleri olan bir hâle içindeki göz, vicdanın herşeyi gören gözünü ifade eder. Daha ziyade yoğun olarak Rönesans dönemi sanatında ve erken litografide kullanılmış bir semboldür.

Piramit içindeki veya üstündeki göz, Dolar banknotu üzerinde bulunan önemli bir Amerikan amblemidir. 1783 yılına kadar piramit ile gözü bir araya getiren belgelenmiş bir ilüstrasyon (resim) yoktur. Bir kaç Büyük Loca mühürlerinde kullanılmış olsalar da ne göz ne de piramit hiç bir zaman tek başlarına Masonik sembol olarak kullanılmamıştır. 

Bu sembolizmalar yıllar içinde gelişerek Mısır, Pers ve Yunan felsefesi ve telojisinde yer aldı. Muhtemelen herşeyi gören gözü bize ilk ima eden Osiris efsanesidir. Osiris açık bir gözle temsil edilirdi. Bu hiyeroglif bütün mabet ve mezarlarında mevcuttur. Bu sembol İsrailliler tarafından vaad edilen topraklara taşınmıştır ve buna dair referanslar İncil’de başından sonuna yer alır.

Eski Mısırlılar, göz sembolünü nazarlık olarak kullanmaları yanında yeraltındaki dünyayı yani ölüler ve ruhlar dünyasını görme gücünü de göz sembolü ile ifade etmişlerdi. Bilindiği gibi Osiris ve Isis’in oğlu olan Horus’un güneşi temsil eden sağ gözü beyaz, Ayı temsil eden sol gözü siyahtı. Horus’un kötü kardeşi Seth kavgada kardeşinin sol gözünü çıkarmıştı ama Thoth onu iyileştirmişti. Horus bu gözünü babasına verdi ve bu suretle Osiris yeraltını görebilme yetisine kavuştu. Bu nedenle mezarlara tabutlara ve hatta mumyalara kıymetli taşlardan yapılmış gözler yerleştirilmiştir.      

Herşeyi gören göz, üçgen, piramit, dinler kadar eskidir ve hala güncel ve birçok şeyi temsil etmektedir. Bu yüzden bu kadar güncel kalmıştır. Araştıralım, öğrenelim. Fazla bilgiden kimseye zarar gelmez. 

Her bilgenin içinde bir cahillik, her cahilin içinde bir bilgelik mutlak vardır. Bilge insan cahillik yüzdesini en aza indirmiş insandır.  - Akif Öz

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 4
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 1363
Kayıt tarihi
: 22.12.12
 
 

Akif Öz, .Müzisyen Birçok projede yer almış ve hala projelerini devam ettirmektedir. Müz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster