Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Nisan '18

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
50
 

Üslup - Görev Sorumluluğu

Üslup - Görev Sorumluluğu
 

rollerimiz


İnsanlar arası ilişkilerde, kişilerin konumları ve kariyerlerine  çıkarlarımıza göre üslubumuzu belirliyoruz.

Olması gereken davranışları,duyarlığı göstermemenin  mutlaka bir açıklaması olmalı!

Belirleyici olan;  aldığımız eğitim-öğretim,karşıdaki kişiye değer vermede ne kadar etken?

İlişkiyi önemseme-insanı önemsemeyle ,işi /kişiyi ciddiye almanın , yada almamanın,önceliği yada ertelemeyi belirleyen çıkarlarımız mı?

Davranış ve hassasiyeti belirleyen kodlanmada, geleneksel aile;örf adetlerimiz mi? ya da kişinin ilgi alanının-bilgi birikiminin  yetersizliği mi?

Öncelikle,kendimize yapılmasını istemediğimizi, başkalarına yapmama konusunda empati kurma yönümüzün olması gerekir.

Bu empati kurmada yeterli olmayan kişilerde beyin sisteminde(limbik sistem, korteksin altında yer alan) amigdala bozukluğu değilse, bu davranış biçimini oluşturan,duyarsızlığı oluşturan şey, insanı önemsememek ve bencillik olarak yorumlanabilir.

Kapitalizmin değerleri çökertmedeki, egoyu-çıkarlara öne çıkaran mülkleşme-kariyer hırsı,kişinin önemsediği şeyde öncelikli maddi çıkar gözetmesi, bu ilişkilerin de zedelenmesinin zeminini oluşturur.

Sanat alanı bu toplumda daima üvey evlat muaamelesi görmüştür.

Siz doktorsanız, sizinle  ilişki kurmaya can atan kişi,bir ressamsanız bu duyarlığı göstermemesinin nedenini herkes tahmin edebilir.

Arkadaşlık ilişkilerinde de, böyle değil midir? siz mesaj atarsınız arkadaşınıza, o  arkadaşınız  size dönmez ve önemsemez , çünkü önceliği kız arkadaşıyla ilgilenmeye verir.

Geçtiğimiz gün bir gazetede benim tanıdığım ,resimci(ressam demiyorum) kişiyle röportaj yapan şahısa mesaj gönderdim.Farklı sanat görüşü olan bir kişiyle de röportaj yapmayı düşünürseniz, çalışmalarımı inceleyip programınıza alırsanız sevinirim,sayfa ücretinizi ödemek üzere!'' diye yazmıştım.İlgili şahıs mesajımı görmesine rağmen geri dönmedi,ikigün bekledikten sonra,sitemli bir mesaj gönderdim.

Farkındayız ki, her iş bir tanıdığın tavsiyesiyle-hamili kart hemşerimdir, akrabamdır anlayışı ve adaletsizliği salgın olan bu arenada, duyarlı olmayan-sanat alanının önemini bilmekten uzak kişilerin bazı gazetelerde görev almış olmaları,sanat bilinciyle ilgili bir donanımlarının olduğu çok ender rastlanır bir durumdur.

Sanat sayfası düzenleyici zat,telefonla arayıp;hiç bir araştırma zahmetine girmeden; benim 28 yıllık öğretmenlik-sanat- fakülte hocalığımı google den yazsa bile hakkımda bilgi sahibi olabilirdi..

Bu şahıs,'' sen kimsin de bu duyarsızlığımı eleştiriyorsun''derken,üslubu- insanı ciddiye alma duyarlığını hatırlattım.umarım dersini almıştır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 6
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 24
Kayıt tarihi
: 10.04.18
 
 

1976 .KARS-Susuz- öğretmen okulu mezunu/1994 MARMARA ÜNİVERSİTESİ GÜZELSANATLAR(1.lik) MEZUNU...2..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster