Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ağustos '08

 
Kategori
Beslenme / Diyet
Okunma Sayısı
6155
 

Vücut Tipleri: "Elma"lar ve "Armut"lar Hakkında...

Vücut Tipleri: "Elma"lar ve "Armut"lar Hakkında...
 

İnsanlar birçok yapı ve şekildedirler. Uzun ve kısa, kısa ve şişman veya ince ve uzun, kaslı veya değil…Bu farklılıklar insan olmanın özgün yönüdür. Bu nedenle ‘kusursuz vücut’ veya standart bir ideal vücut ağırlığı, şekli veya yapısı diye herkesin ulaşmak için çabalayacağı bir şey yoktur.

Ayrıca; ağırlık kaybı veya hedeflenen vücut ağırlığına ulaşmak, sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite alışkanlığı olan insanlar için daha kolaydır. Bu da bizi birbirimizden farklı kılan başka bir özellik.

Şimdi size çokça sorulan kadınlarda ve erkeklerde görülen elma ve armut olarak isimlendirilen vücut tipleri hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum.

Bir boy aynasının önünde tercihen çıplak durunuz. Nasıl görünüyorsunuz ? Kendinizi değerlendirin. Vücut şekliniz elmaya mı, yoksa armuta mı benziyor ? Bir haberim var sağlık açısından elma şeklindeki vücut tipi armut şekline göre biraz daha risklidir.

Vücut yağının depolandığı yer sizin sağlıklı ağırlığınız için bir işarettir.Aşırı vücut yağının mide bölgesinde, bel çevresinde yerleşmesi ve elmaya benzer şekilde görüntü; kalp hastalıkları, yüksek kan basıncı, diyabet ve bazı kanser türlerinin oluşumunda birey için risk oluşturur. Bu durumun karşıtı olarak; bireyin aşırı ağırlığının bel çevresinden aşağıda-kalça, kaba etler ve uyluklarda- toplanması sağlık için o kadar fazla risk taşımamaktadır.

Eğer aynada “elma” veya “armut” hangisi olduğunuzu saptayamıyorsanız, bir mezürle bel-kalça oranınızı ölçün. Nasıl mı ?

Ayakta rahat bir şekilde durun.Bel çevrenizi en ince noktadan ölçün.Şşş ! Karnınızı içeri çekmeyin.

Kalça evrenizi yandan en yüksek noktadan ölçün.

Bel çevresi ölçünüzü kalça çevresi ölçünüze bölün.Bulunan değer 1 ve üzerinde ise kendinizi “elma” olarak düşünün.Kalp hastalıkları gibi bazı sağlık sorunları için risk taşıyorsunuz unutmayın. Eğer bu rakam 1 değerinin altında ise siz bir “armut”sunuz.

Sağlıklı vücut ağırlığı için istenen, bel-kalça çevresi oranının kadınlarda 0.8; erkeklerde de 1‘in altında olmasıdır.

Düzensiz ve dengesiz beslenme, fazla yağ tüketimi, sigara alışkanlığı, alkol tüketme vb birçok faktör karın bölgesinde yağlanmaya neden olmakta ki unutmayın bu da birçok hastalık için risk faktörü. Vücut yağının bel, mide, karın bölgesinde toplanmasıyla karakterize olan elme vücut tipi daha çok erkelerde görülüyor. Sanıyorum bu yüzden erkeklerde kalp, diyabet, tansiyon riski daha yüksek. Ve kadınlara göre yaşam süreleri daha kısa.

****
www.diyetisyen.wordpress.com
Bilimsel yazılarımın çoğunu burda yayınlıyorum.Ayrıca amtörce de bir site yaptım:)
www.diyetvesaglik.com
Bir bakın bakalım.Beğenecek misiniz.
Sevgiler..
şirine

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 168
Toplam yorum
: 374
Toplam mesaj
: 55
Ort. okunma sayısı
: 966
Kayıt tarihi
: 20.03.07
 
 

Bir çift yaprak dalda yumuşacık... Çeyrek asırlık bir çınar ufacık. Hayata sığdırdıklarım, sığdırama..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster