Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Mart '17

 
Kategori
Teknoloji
Okunma Sayısı
170
 

Yanlış Şarj Cihazı Cep Telefonunuzu öldürebilir!..

Yanlış Şarj Cihazı Cep Telefonunuzu öldürebilir!..
 

Telefonunuzu şarj etmekte kullandığınız şarj adaptörlerinde nelere dikkat etmelisiniz? Sahte şarj cihazları cebinize neler yapıyor? 

Telefonunuza uyan herhangi bir kabloyla onu şarj etmenin doğru olduğunu düşünüyorsanız, biraz yanılıyorsunuz. Her şarj adaptörü aynı olmadığından, şarj süresi değişebilir. Daha kötüsü ise cihazınız, uygun olmayan bir şarj adaptöründen dolayı kalıcı olarak hasar görebilir, sahte şarj kablonuz pilinizin ömrünü tüketebilir.

Güç adaptörlerini telefonunuza elektrik aktaran basit cihazlar olarak düşünmüş olabilirsiniz, ancak bu iş bu kadar basit değil. Prize taktığınız adaptörün içerisinde bazı parçalar bulunuyor. Örneğin regülatör, telefonunuz şarj olduğunda gücü keserek şarj işlemini durduruyor. Bununla birlikte telefonun şarj kablosunu sökseniz bile adaptörünüz, enerji tüketmeyi sürdürüyor.

Sahte ve uygun olmayan kablolar sadece pilinizi riske atmıyor. Yanlış bir USB-C kablosu kullanmanın laptop'unuzu bozabileceği, daha önce Google'dan Benson Leung tarafından bir testle gösterilmişti.

Peki ne yapmalı, nelere dikkat etmelisiniz?

1. Orijinal Şarj Cihazını Yanınızda Taşıyın

Şarj kablosuna iyi bakmaya dikkat edin ve cihazınızla birlikte gelen kabloyu kullanın. Telefonunuzu otomobilde şarj etmeniz gerekiyorsa, ipuçlarımızı okumaya devam edin.

2. Giriş ve Çıkış Değerlerini Kontrol Edin

Üreticinin sağladığı güç adaptörünün ideal bir güç değeri bulunur. İkinci bir şarj adaptörü alacaksanız, giriş ve çıkış değerlerinin bu değerlerle eşleşmesine dikkat edin. Voltaj (V) ve amper (A) değerlerini kontrol edin.

3. Sertifikasyonlara Bakın

"CE" gibi sertifikalar, üreticinin belirli standartlara uyum göstermeye çalıştığını gösterir. Örneğin RoHS sertifikası, ürünün tehlikeli belirli parçaları içermediğini gösterir. Bu tür sertifika simgeleri, cihazınızın hasar görme olasılığının düştüğünü gösteriyor ve dahası, çevreye de daha az zarar vereceğiniz anlamını taşıyor.

4. Yan Yana Karşılaştırın

Bazı sahte ürünler, marka isminden sertifika simgelerine birçok şeyi ikna edici biçimde taklit edebiliyor. Ancak bu sırada bazı şeyleri atlayabiliyorlar. Fark, yalnızca birkaç kelimeden ibaret olabilir, bu yüzden cihazları dikkatle karşılaştırmanız gerekiyor.

Bunları üçüncü parti bir şarj cihazı için yapmanız gerekmiyor, ancak orijinal olduğunu düşündüğünüz, yeni aldığınız adaptörle orijinalinin ağırlığını karşılaştırın ve üzerine parmağınızı vurarak çıkan sese bakın.

 

Kaynak (CHIP ONLİNE)

İzmir 15.03.2017

 

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu konularda hiçbir bilgimiz yok.Elimize geçen şarj aletini takıyoruz.

Kerim Korkut 
 16.03.2017 12:56
Cevap :
Merhaba, Ben bu yüzden bir pil yaktım;) Saygı ve selamlar...  16.03.2017 23:46
 

Kıymetli İzmirli: Önemli ve yazılması gerekli bir yazı. Bu knuda dikkatli ve özenli olmak gerek.Hele telefonlarını sabaha kadarşarzda bırakanlar.Belki iküçük bir alet sayılır ancak sizin yazınızdan da anlaşılacağı üzere patlamaya, zarar ve ziyana sebebiyet veerir.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 16.03.2017 0:11
Cevap :
Mer4haba sayın Burakgazi, Mecburen her şeye dikkat etmek zorundayız. İnsanın şöyle dağ başında iki keçi ile hiçbir şeyi umursamadan yaşayası geliyor bazen. Saygı ve selamlar...  16.03.2017 13:00
 

Sayın İzmirli! Yanlış şarj cihazı patlamalara da neden olabiliyor.Önemli bir konuyu aydınlattınız sağ olunuz.Selam sevgi ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 15.03.2017 14:03
Cevap :
Merhaba sayın Çelebi, Saygı bizden efendim.Selamlar...  15.03.2017 15:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1479
Toplam yorum
: 5735
Toplam mesaj
: 265
Ort. okunma sayısı
: 1527
Kayıt tarihi
: 16.07.08
 
 

Yetmişiki yaşında iki çocuk ve iki torun sahibi bir erkeğim.. Lise mezunuyum. Uzun yıllar esnaflı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster