Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Eylül '10

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
1479
 

A Vitamini

A Vitamininin Yararları: A Vitamini, vücut dokularının ve cildin sağlıklı olmasını ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Sağlıklı bir kemik yapısı için de gereklidir. A vitamini, Antioksidan olarak faaliyet yaparak hücreleri kansere ve diğer hastalıklara karşı korur, yaşlanma sürecini yavaşlatır, yağ depolanmasına yardımcı olur. A vitamininin vücut açısından diğer bir önemi de, proteinlerin A vitamini olmadan kullanılamamasıdır. Ayrıca, görme duyusu için de faydalıdır.Özellikle, anne karnındaki bebeğin sağlıklı gelişimi için hamilelerin yeterli miktarda A vitamini alması gerekir.

A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? Hayvansal gıdalarda daha bol bulunur. Başta balıkyağı ve karaciğer olmak üzere, böbrek, süt, yumurta sarısı, buğday, havuç, mantar, baklagiller, fıstık, ceviz ve domates A Vitamini içeren besinler arasındadır.

Vİtamin Eksikliği: A Vitamini Eksikliği normalde çok ender görülmekle birlikte, yetersiz ve dengesiz beslenme sonucu ortaya çıkabileceği gibi, alkol kullanımı, çeşitli ilaçların yan etkileri ve E vitamini eksikliği gibi durumlar A Vitamininin emilimini azaltarak A Vitamini Eksikliğine neden olabilmektedir. Eksikliğinde, kolay ve sık hastalanma, saçlarda kepek, ağızda yara ve diş eti hastalıkları, cilt kuruluğu, gece körlüğü, halsizlik, iştahsızlık gibi sağlık sorunları görülür. Ayrıca, özellikle çocuklarda kilo alamama ve boyun uzamaması yetersiz A vitamini alındığının işareti olabilir.

A Vitamini Fazlalığı: uykusuzluk ve uyku kalitesinin bozulması, mide bulantısı, kusma, baş ağrısı, yorgunluk, kaşıntı, ishal, düzensiz adet görme, eklem ve kemik ağrıları, cilt kuruluğu ve saç dökülmesine sebep olabilir. Ayrıca hamile kadınlarda, riskli doğum oranının artmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle özellikle gebelikte, A vitamini desteği almadan önce bir doktora danışmak faydalı olacaktır.

Günlük A Vitamini İhtiyacı: Yetişkin Erkeklerde 1000, kadınlarda 800 mg. kadardır. Kadınların gebelikte A Vitamini ihtiyacı artar. Gebelikte günlük 1000 mg., Emziren annelerin ise 1200 mg. kadar A Vitamini almaları tavsiye edilir.

Mehmet Aksoy

www.dogalkilokontrol.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 16
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 4908
Kayıt tarihi
: 27.08.10
 
 

Merhaba, yaklaşık olarak 3 yıldır bir Sağlıklı ve Dengeli beslenme şirketinde çalışmaktayim. Şirketi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster