Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Kasım '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
1072
 

Aaaa!... Ne ayıp etmişler!

Aaaa!... Ne ayıp etmişler!
 

Milliyet.com.tr


"Cumhurbaşkanı Gül'ün verdiği eşli Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu, tokalaşma krizine sahne oldu. Konuklar arasında bulunan Vakit gazetesi Ankara Temsilcisi Serdar Arseven ve türbanlı eşi, Gül çiftinin ellerini havada bıraktı.” (Kaynak: Milliyet)

İran, Suudi Arabistan gibi ülkelerin rejimlerini benimseyen beyinler elbette hepten karışmıştır “Cumhuriyet Resepsiyonuna” katıldığında, davet edilmenin şaşkınlığında!

Tahminen şöyle düşünmüşlerdir: Hah, gazamız mübarek oldu en sonunda!

O güven ile göğüsleri kabararak katılmışlardır davete, renkleri, duruşları bellidir, davet edenlerde elbette ki bunun da bilincindedir diyerekten!

Cumhurbaşkanı da olsa, bir Müslüman erkek, akıllarına bile gelmemiştir, el uzatabilir namahreme!

Hiç kimse kusura bakmasın, Cumhurbaşkanı da olsa, şöyle bir soru geçiyor kafamdan: Cumhuriyet Resepsiyonunda o kişilerin ne işi var? Ve Cumhuriyet Resepsiyonunda olunmasaydı, başka bir ortamda bir araya gelselerdi eller yine uzatılır mıydı namahreme tokalaşma amacıyla?

……..

Yıllar önceydi, on iki yaşımdaydım sanırım, rahmetli Şehit Pilot dayımın pilot arkadaşlarından birinin ailesiyle görüşülürdü ailecek, namazında niyazında bir adamdı.

Güzel bir kızları vardı, Hale Abla, nikahına gitmiştik, eşi abi de pilottu ve üniformasıyla damat olmuştu.

Gelinlerin ellerindeki dantelli eldivenleri bilirim, ama erkekte ilk defa kalın, beyaz bir eldiven görmüştüm!

Hale ablanın eldivenleri de dantelli değildi üstelik!

Annemle teyzem evde konuşurlarken duymuştum: Namahreme el değmesin diye takmış o eldivenleri damat ve Hale ablanınkiler de o yüzden dantel değilmiş!

Hale ablanın bir de küçük bir erkek kardeşi vardı, Numan!

Nikah sonrası sanıyorum bir yıla yakın bir zaman geçmişti ilk kez evlerine gidişte, rahmetli anneannem pek severdi, hani nerede paşa oğlum Numan diye soruyor, gelir birazdan diyerek ev halkı tedirgince geçiştiriyor.

Anne sesleniyor, baba çağırıyor ve Numan en sonunda teşrif ediyor… On bir yaşlarında pembe yanaklı bir oğlan Numan, anneannem diyor ki her zamanki haliyle, gel bak sakızlı teyzen geldi, gel bir öpeyim seni!

Numan tedirgin, gülümsemeye çalışıyor, hoş geldiniz diyor ama ne anneanneme, ne anneme, teyzeme ve hatta bizlere de yaklaşmadan içeriye gerisingeri gidiyor!

Anne ve baba birbirlerine bakıyorlar, baba açıklama yapma gereği duyuyor, bizim damat vasıtasıyla kendini dine verdi de… Vazgeçiremiyorum, dinlemiyor ne desem de…

………

Bir de, madem anılardan açıldı, bir uzak akrabamızın bir akrabası var, adam profesör, yalanım olmasın, fizik profesörü mü ne, Cicianne deriz akrabamıza, ciciannenin kız kardeşinin kocası! Sanıyorum Bursa’da oturuyorlardı o vakitler.

Kız kardeşinin evine gittiğinde cicianne, haremlik selamlık oturduklarını anlatmıştı, onca yol gidilip, eniştesiyle bir kez dahi yüz yüze gelmediğini…

Acıdığını anlatmıştı kız kardeşinin haline, çünkü erkek yeğenlerini de görememişti cicianne!

……….

Bunları ben biliyorsam, Abdullah Gül’ün de bilmesi gerekir diye düşünüyorum ve o yüzden soruyorum: Cumhuriyet Resepsiyonunda ne işleri var ve başka bir ortam söz konusu olsa Gül ailesi Arseven ailesi ile tokalaşmayı düşünür müydü?

……….

Bu arada, denk geldikçe söylerim, el sıkışmak önemlidir! Kadın ya da erkek, elimi ucundan tutarak laf olsun diye tokalaşan insanlara güvenmem! Genç erkeklerse bunu yapan, kim bilir, rahatsızlık veririm düşüncesindedir diye uyarırım.

Tokalaşmak amacıyla elin ele teması düşünceleri anlatır, bana göre! Sıkı sıkı tutarak tokalaşmak art niyetsizliği, samimiyeti gösterir, dürüstlüğün, özgüvenin simgesidir!

Gülgün Karaoğlu

Kasım,02/08

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Beyindeki düşünceler vücut diline aksediyor... ''Dervişin fikri neyse,zikri de o dur.'' demişler...Tokalaşma anında kafasında saniyelik fantaziler mi oluşuyor acaba ?..Bunlarda,göz teması,dirsek teması, koktelyl havası, dar pantolon modası, tarikat iltiması, hortumculuk sevdası tamam ...Amma velâkin el teması YASSAK !..Ahlâksızlığın daniskası da bu kafaların içinden çıkmıyor mu ?.. Güzel ve anlamlı bir yazıydı...Selâm ve saygılarımla...

Mesut Selek 
 02.11.2008 12:45
Cevap :
Bilirsiniz, adını anımsayamadım ama, saatlik nikahlarda yapılıyor! Kimse günaha da girmiyor! :)) Kim kimi kandırıyorsa artık, komik olan bu kadar inanılan, yaşamlarını adadıkları Allah'ı kandırmaya çalışmaları! Oruçda tutmam, namaz da kılmam, Hacca gitmeyi de düşünmem ama kıyasladığımda bazı kişilerle kendimi, Yaratıcı Güç'ün, Allahın ya da Tanrı, ismi beni ilgilendirmez, inandığım gücün katında bir çok kişiden çok daha yukarılarda olduğumu bilirim! Bilirim ki ne kendimi kandırmaya çalışırım, ne bir başkasını! Kendimi sevdiğim kadar başkalarını sevmerim, adalet tartım taraflı çalışmaz! Keşke önce bunları becerip de, sonra Allah'ı ve Kuran'ı anlamaya çalışsalar! Yine bir neyse... Bu gece size denk geliyor "Neyse" ler niyeyse...:))) Niyeyse değil elbette, aynı dilden konuşuyoruz da ondan! Teşekkür ve sevgilerimle...  04.11.2008 2:00
 

Şimdilerde birde erkekler kafa kafaya tokuşmaya başladılar. Acaba yanak yanağa öpüşmek namahrem miki. Neredeyse tokuşma şovu yaparlarken kafaları yarılacak. Aslında tokalaşmak için peruk gibi yapay el yapılsa iyi para kazanılır diye bir fikir geldi. Ne dersiniz

Yapukay 
 02.11.2008 6:56
Cevap :
:))) El görünümlü eldiven! Güzel fikir vallahi! (Eldiven de benim fikrim!) Hani ten rengi bir kumaştan, yok satar vallahi! Ama bir dakika, ya gerçek sanılırsa diye korkanlar olur! Olay sırf tenin tene değmemesi değil, aynı zamanda etrafın da görmesini, bilmesini sağlamak ya! Teşekkür ve sevgilerimle...  04.11.2008 2:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1269
Toplam yorum
: 4372
Toplam mesaj
: 226
Ort. okunma sayısı
: 1296
Kayıt tarihi
: 18.09.07
 
 

İzmir, 1963 doğumluyum. Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce bölümü mezunuyum ve özel bir şirkette ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster