Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Kasım '06

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
359
 

AB bize adil davranmıyor

AB bize adil davranmıyor
 

Günümüzde , artık bizimde sorgulamaya başladığımız AB ye tam üyelik konusunda , AB yetkilileri yapmış olduğu beyanatlarda ve almış oldukları kararlarda Türkiye' ye adil davranmamaktadır. Bana göre ortaklıklar kutsaldır ve ortaklar enpati yöntemiyle düşünerek kararlar almalı ve iki tarafında zarar görmeyeceği bir şekilde ortak bir yol bulmalıdırlar. Bugün AB nin Türkiye üzerine yapmış oldukları politikalara bakarsak tamamen , samimiyetsiz bir yaklaşım görmekteyiz. Tabi buda bizim onurumuzu kırmaktadır. Nedir bu samimiyetsizlik ve inandırıcılığı kaybetmelerine neden olan çifte standart beyanatlar. Bana göre :

1) " Artık AB nin sınırlarını belirlemenin zamanı geldi, Türkiye bir Avrupa ülkesi değil bir Asya ülkesidir " beyanatı yapanlar Güney Kıbrısı birliğe ortak ettiler. Sormak lazım, Peki, Kıbrıs Avrupa' nın bir parçası mı?

2) Bugüne kadar Kuzey Kıbrısı anlaşmaya yanaşmayan, huysuz, laf dinlemeyen bir topulm olarak gösteren rumlar, Annan planına hayır dedi.Sormak lazım Annan planı için zamanında " Biz imzalarız ama bu planı çıkarmak için zaman kaybediyorsunuz, boşuna uğraşıyorsunuz, Kuzey Kıbrıs bunu kabul etmez, bak göreceksiniz diyen rumlar, plan oylamaya çıktığında , plana hayır dediler.Ama kuzey kıbrıs evet dedi. Geçmişte Türkiye ve Kuzey Kıbrıs üzerinde yoğun bir baskı yaratan , rumların lafına kanan AB , Annan Planına evet deyin, uzlaşmacı olun diye telkinler veriyordu.Evet bu telkinler dinlendi.Evet dendi ,ne oldu peki?AB rumların yüzünden küçük düştü.Buna rağmen Rumlara bir ceza veya siyaseten bir aldırmazlık sergilenmiyor.Üstüne üstlük yine Rumların lehine kararlar alınıyor.Masstrich kriterlerine uymayan ülkerleri Adalaet Divanına şikayet eden AB , neden rumlarıda şikayet etmiyor.Bizi uyguladığınız politiklarla şaşırttınız bizde size inandık ama sonunda hüsran olduk.İnandırıcılığımızı kaybettik , saygınlığımız yerlerde diye neden şikayet etmiyorlar.Bunu hemen hasır altı edip , sanki böyle bir oylama olmamış ve Rumlar hayır dememiş gibi davranıyorlar.

3) Ayrıca , Türkiye'ye , rumlara limanları açması için baskı yapıyorlar.Ben bunu şuna benzetiyorum.Herkes Harry Potter filmini seyretmiştir.Harry'nin yanında kaldığı ailenin salak , yaramaz , bir oğlu var.Aile Harry'e yaptığı tüm haksızlıkları görmezlikten gelip , o çocuğa destek çıkmaktadır.İşte en basitinden Burada Harry ,Türkiye , o yaramaz çocukta ,Rumlar.Aile de AB.

Ben artık şunu sorgulamaya başladım.Eğer bir millet bir birliğe giriyorsa ,beraber kader birliği yapacak demektir.İyi günde kötü günde el ele sırt sırta beraber zorluklara karşı göğüs gereceklerdir.E şimdi bu kadar samimiyetsiz ve sahte davranışlardan sonra biz nasıl bu birlikle kaynaşacağız?Nasıl bunlara güveneceğiz.Arada sevgide yok.Onlar kendileri arasında belli bir sevgiyi yaklamış olabilirler , halklar olarak.Büyük bir savaşta hep beraber sırt sırta verirler.Ama ben inanmıyorumki bir fransız bize bir ingilize , bir belçikalıya baktığı gibi baksın.O gözle görsün.Maalsef , zayıf ,güvensizlik ve sahte temeller üzerine kurulan bir evlilik çökmeye mahkumdur.Bırakın ekonomik göstergeleri , sosyolojik olarak AB bizimle aynı çatı altında yaşamak istemiyor.Ekonomik değerler birbirleriyle yaşamayacak , insanlar yaşayacak ve ortada bir gerçek var....

Başka bir sürü benim aklıma gelmeyen veya bilmediğim nedenleri sıralayabiliriz.Bakalım Rumların dediği mi olacak yoksa biz onurumuzu , gururumuzu ayaklara altına sermeden , haysiyetimizle dünya devletleri arasında yerimizi pekiştirebilecek miyiz?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir ortaklıktaki ağırlığınız, katkınız ve hisse değeriniz ile doğru orantılıdır. Bu anlamda hepimizin bildiği gibi mevcut pozisyonumuz ile AB' de ağırlığımızın çok olduğu söylenemez. Devletlerin meydana getirdiği Siyasi ve Ekonomik birliklerin öncelikli amacı zayıf üyelerini güçlendirmek değil, ortaklığın meydana getirdiği sinerji ile Büyük ortağı daha da güçlendirmektir. Bu anlamda bizim AB den çok fazla bir şey beklememiz yerine kendi imkan ve kaynaklarımızla bir yerlere gelmek daha akılcı gözükmektedir. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 23.11.2006 22:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 116
Toplam yorum
: 139
Toplam mesaj
: 48
Ort. okunma sayısı
: 731
Kayıt tarihi
: 27.07.06
 
 

1994 Uludağ Üniversitesi İ.İ.B.F. İktisat bölümü mezunuyum. Aynı üniversitede Genel İktisat Polit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster