Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Kasım '16

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
3333
 

AB dışında kalalım demek, Afrika düzeyine inelim demektir

AB dışında kalalım demek, Afrika düzeyine inelim demektir
 

AB Dışında Kalalım Demek, Afrika Düzeyine İnelim Demektir. Dr. Ali Topçubaşı


Son günlerde AB'den gelen eleştirilere karşın topluluğa yapılan çıkma resti, Türk parasının hızla değer kaybetmesinde temel etken olmuştur. 50 senedir girmek için uğraştığımız topluluğunun; bizim insan hakları ve demokratik kurumlarının geliştirmesine yaptığı katkının haricinde, teknolojiden eğitim sistemine, turizmden sağlık hizmetlerin kadarki her alanındaki katkıyı anlamadığımızı göstermektedir. Topluluğun demokratik kurallar için uyarması, İnsan hakları, Hukuk sistemi, basın özgürlüğünden taviz verilemeyeceğini belirtmesinden daha doğal hiç bir şey olamaz. Bunlar medeni dünyanın kabul ettiği temel kurallardır. Bir futbol maçında bile, ben elimle gol atarım, ofsayt ilgilendirmez, ayak, kol krarım denmenin geçerli olamayacağına göre, AB'nin kuralarını değiştirmesini beklemek mümkün değildir. Farklı yörüngeler aramızın karşılığını kendimizi Afrika düzeyine inmemizde bulduracakdır. 1960' lar da İran ve Mısır'ın bizden ileri olmasına karşın şimdiki düzeylerini hatırlamak, bizim AB ipine sıkı sıkıya sarılmamızı gerektirdiği anlaşılır.  

Kendimize güvenerek sürekli istikrardan bahsedilmesine ve kalkınma hızımızın daha önceki dönemlerden yüksek olduğu belirtilmesine karşın,  son 11 yılda Türkiye ekonomisi 50 yıllık ortalama büyüme oranı olan yüzde 4.9’ un bile altına inerek yüzde 4.0 lerin aşağısına inerken, istikrarın göstergelerinden kabul edilen paramızda Batılı para birimleri karşısında en fazla değer kaybeden para birimi olmuştur. Unutulmaması gereken de, AKP'nin en başarılı döneminin AB ile müzakerelerin başladığı tarih olmuştur.  Kendimize güvenerek ve bilinç altımızdakini öne çıkramaya başlayınca tökezlemeye başladık. Nitekim, dolar bazında 2016 yılında 2008 yılının bile yaklaşık yüzde 26 aşağısına düştük. Büyümenin yavaşlamasına karşın, 2005 yılında dış borç miktarımızın da  da 140 milyar dolar iken, günümüzde 428 milyar dolara çıkması da dikkate alınmalıdır.

2005 yılı sonunda 100 dolar 135 Türk lirası ederken, günümüzde 3.27 e dayanmasının yanı sıra, aynı dönemde 100 euro'nun 1.59 tl den 3,50 ye, İsviçre Frangının ise, 1,07 den 3.30 e çıkması dikkat çekmektedir. Yani; 11 yılda dolar Türk lirası karşısında yüzde 144 değer kazanırken, aynı dönemde İsviçre Frangının paramız karşısındaki değer kazancının da yüzde 208’ e çıktığını görmekteyiz. Yani, Türk parası anılan dönemde en fazla İsviçre Frangı karşısında değer kaybettiğini görmekteyiz. Ayrıca; İngiliz sterlinin son 3 ayda değer kaybetmesini dikkatle incelememiz gerekmektedir. AB dışında kalmanın İngiltere gibi bir ülkeyi olumsuz  etkiliyorsa, müzakere takviminin etkisiyle yatırımcılar tarafından tercih edilen ve bu yüzden öngörülebilir olarak kabul edilen ülkemizin kulvar dışına çıkmasının sonuçlarını düşünmek bile kabul edilebilir değildir. AB dışında kaldığımız taktirde petrolü bile olmayan ülkemizin hızlıca üçüncü dünya ülkeleri düzeyine ineceğimizin unutulmaması gerekmektedir. Bu yüzden hamaset edebiyatını bırakmak, çıkarımıza uygun davranış olacakdır.  

Uyguladığımız yüksek faiz politikasına karşın Türk parasındaki değer kaybının sürmesini, yetkililerin iyi irdelemeleri gerekmektedir. Dışarıdan gelen sıcak para ile daha da düşmesi muhtemel büyüme oranları ve hızla artması muhtemel işsizlik oranları ile karşılaşmamak için, her şeyden önce demokratik standartlarımızın yükseltilmesi gerektiği anlaşılmaktadır. Hukukun üstünlüğünün söz konusu olmadığı, İnsan haklarının çiğnendiği, basın özgürlüğünün kalmadığı ülkelere hiçbir yabancının yatırım yapmayacağını unutmamız gerekmektedir.  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 76
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 610
Kayıt tarihi
: 07.06.11
 
 

Ekonomi doktorası yaptım. İyi derecede İngilizce, orta derecede Almanca biliyorum. Ülkemizde kdv ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster