Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Eylül '06

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
303
 

AB'nin geleceği

AB de parçalanacak. Ancak onun sonunu, ABD’nin tersine, ironik olarak barış getirecek.

AB’nin barışçılığı tümevarımsal değil, tümdengelimsel; yani, hala canları savaş istiyor, onun için gidip eski sömürgelerinde sorun yaratıyorlar ama 2 dünya savaşının sonuçları onları çok korkuttuğu için, statiklik pahasına kendi topraklarında barışçı kalmak istiyorlar. Bunun için de AB’yi kurdular. Sanki 2 AB üyesi birbirine savaş açamazmış gibi davranıyorlar. İrlanda-İngiltere savaşı çıkarsa ne loacak? NATO’da Türkiye-Yunanistan Savaşı’na gelindiğinde ne yapabildiler?

AB’nin fiilen parçalanması 2006’da başladı. İspanya’nın fiilen birden çok ülkeye dönüşmesiyle, henüz bunun ayırdına varılmasa ve kabul edilmese de, AB anlaşması geçersiz olmuş oldu.

Diğer bir gülünçlük, Çekoslovakya’nın Çekistan ve Slovakya’ya parçalanıp, ondan sonra da gidip, her ikisinin de AB’ye üye olması idi.

AB bir Hristiyan klübü oldu. Müslüman Türkiye’nin üyelik talebi bunu netleştirdi. Yalnızca gözden kaçan sorun, Hristiyanlık’ta mezhep savaşlarının, İslam-Hristiyanlık savaşı kadar can aldığı. 3 ana mezhep olan Protestanlık, Katoliklik ve Ortodoksluk, kendi aralarında dinsel bir uzlaşma zeminini henüz yaratamadı. Sırbistan-Hırvatistan savaşının gösterdiği üzere, hala gırtlak gırtlağalar. Keza, İrlanda-İngiltere çelişkisi de dine dayalı.

Tarihte ilerleme ve gerileme durumları vardır. 1990’lardan başlayarak millietçilikler ve şeriatçılıklar giderek yükseliyor. Yani, tarihsel bir regresyon dönemine giriyoruz. Avrupa’nın Orta Çağ’ı çok meşhurdur, engizisyonu onlar o zaman icat etmişlerdir. Yeni Orta Çağ’a girildiğini Fransız yazar Alain Minc daha 1980’lerde yazmıştı.

Sonra ada ülkeler var: Grönland, Faroe, Azor, Kanarya, Balear, Korsika, Sardunya, Sicilya, Girit, Kıbrıs. Bunlar ne olacak belirsiz. Fransa, Korsika’ya bağımsızlık vermemekte ısrarlı ve orada da terör var.

AB’yi 21. Yüzyıl’da vurabilecek 2 makro kriz enerji ve iklim. Petrol bitiminin hemen ertesinde yaşanacak bir kısa buzul dönemi Avrupa’nın yarısını dondurur. 10.000 yıl önce Fransa’nın üçte ikisine kadar Avrupa’nın kuzeyi karla ve buzla kaplıydı, anımsayalım. Gıda Avrupa’yı vurmaz, hatta AB ülkeleri bugün ve yakın gelecekte gıda ihracatçısı durumundalar, çünkü bilimleri genetik manipülasyonda çok ileri. Ek: Soğuk iklim gıdayı da vurmaz, çünkü kutupumsu iklimli Kanada devasa miktarlarda buğday üretiyor.

AB’nin sonunu getirmeyecek ama asıl çok tatsız olan durumu kültürlerinin durağanlığı. 20. Yüzyıl savaşlı ve devrimliydi ama yaratıcıydı. Bugün CERN varken, AB’den bir Einstein daha çıkamıyor ve onun düşünce deneyleri milyarlarca dolarlık deneylerle geçilemiyor. Uzaycılıkta AB çok başarısız ve ataletlerinin önemli göstergelerinden biri de bu. AB kendi içine kapalı bir duruma sürükleniyor ki bu da kültürlerin ölümü demektir.

Yine de 3. Dünya kan ve gözyaşı dolu öyküleri yerine, AB’nin bu barışçıl durağanlığını yeğleyecekler çıkacaktır, özellikle de şeriatçı ülkelerinden kaçan eski sömürge ülke aydınları.

Süre olarak da, birleşmelerinin 50 yıl aldığı düşünülürse, tam dağılmalarının 50-100 yıl alacağını söyleyebiliriz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2217
Toplam yorum
: 1121
Toplam mesaj
: 127
Ort. okunma sayısı
: 495
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Serbest yazarım. 1960 doğumluyum. BÜ İşletme mezunuyum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster