Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Temmuz '12

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
611
 

AB'nin İran'a petrol ambargosunun etkisi nasıl olacak? Bahar ve grip bize gelmeden önlem almalıyız

Libya, AB ve İran Petrol Ambargosunun Etkileri

Küresel ekonomiyi elinde tutanlar Libya halkına Facebook üzerinden verilen gazla başlatılan ayaklanma sonucunda hesaplandığı gibi Libya Kaddafi dönemindeki günlük Petrol üretimi 1,6 milyon varile ulaştı ve şu an Yunanistan'ın başta olmak üzere AB'nin İspanya ve (Güney) İtalya gibi nispeten fakir ülkelerin daha kötü duruma düşmamaleri için petrolün Libya'dan üstelik daha yakın bir şekilde sağlanması başarıldı.

Libya'da zavallı ve kendini daha özgür sanan ama daha fakirleşmiş halkın eline kredi kartı verilmeye başlandı bile. Yakında eskiden aldıkları bedava oturdukları evler onlara zaman içinde satılacak. Özelleştirmelerle sudan ucuz olan benzini pahalı alacaklar. Evet daha özgür ama daha fakir ve onurlu (!) yaşayacak libyalılar.

İran, zaten Suriye'deki Facebook ayaklanmasıyla iyice köşeye sıkıştırılmıştı, şimdi birde %20 lik petrol satamama daralması ekonomiye yansıyacak. Birsonraki Facebook ayaklanması için zemin oluşturulmakta bile. Sorun halkın siyasal ve ekonomik Batı baskılarına daha ne kadar dayanabileceği sorunudur. Eğer İran halkı Kredi kartı kullandırılabilse, şayet petrolünü Shell, BP ve Chevron'a çıkarttırmaya izin verseydi zaten terörist ülke ilan edilmezdi. Şimdide Suriye üzerinden örselenen İran ve Rusya Federasyo'nu Ortadoğu'da ciddi bir siyasal var olma krizinin eşiğindeler.

Peki, Rusya ve İran daha ne kadar İngiltere asi destekli ve Suudi Arabistan finansı destekli Türkiye'nin başını çektirildiği bu yapılanmaya sessiz kalacaklar?

Rusya Federasyonu, Tartus Askeri üssünden asla vazgeçmeyecektir. Bunun tek istisna şartı İncirlik Askeri Üssünün kapatılması olacaktır. Şayet incirlik kapatılırsa Tartus'unda var olmasına gerek kalmaz.

İran'a uygulanan petrol ambargosunun diğer ayağı Çin olduğu için ÇİN'in vietnam ile itilaflı deniz kıta sahanlığında petrol temini etmeye kalkmasına Batı ses çıkaracak mı? Şayet Çin, Batı'ya İrandan daha az petrol alacağını söylerse veya Batı'dan petrol sorununu çözmesine yönelik yardım alırsa İran'a sırt dönebilir de.

Facebook'la başlatılan sözde uydurma arap baharı gerçek olsaydı Araplar çokdaha önce ve Suudi Arabistan'da ayaklanma başlatırdı. Ama bunu yapamıyor Suudi Arap kardeşlerimiz. Çünkü Kuruluşunu bile ingiltereye borçlu olan Suudi Arabistan'da hala bahar gelmiyorsa bu arap baharı yalan, hikaye ve facebook kışkırtmasından öte bişi olmayacaktır. Zaten bunun böyle olduğunu Friedman gibi ABD'li yazarlarda biliyor ama konuyu Suudilere hiç getirmiyorlar yada Ürdün'e.

Pragmatik olarak kısa ve orta vadede bu bahar kesinlikle Türkiye'nin bölgesel çıkarlarına ve İslam ülkelerindeki etkisine faydalıdır. 

Fakat mesele uzun vadede olacaktır. Zira İngilere, İslam ülkelerininin tümünde ajanlarıyla kontrolü sağladıktan sonra kesinlikle sıra Facebook destekli Güneydoğu Kürt baharına getirilecektir. İşte o zaman, gizli telefon görüşmelerinde belirtildiği gibi sürek avı başlatılacak ve Kurtçu ve Kürtçü faşistler için gün doğacaktır.

Şimdiye kadar Türkler ve Müslümanlar hakkında hiçbir olumlu yayını olmayan BBC ekranlarda Güney Doğuyu kan götürüyor imajı dahada yayılarak zaten gönüllerde bölünmüş olan bir halk yavaş yavaş toprakla bölünmüş hale gelecektir. Irkçılık her iki kesimde 80ler ve 90larda olduğu gibi iyice arttırılacaktır. Herşey Erdoğan sonrasını beklemektedir.

Irak, Suriye, Lübnan, İran ve sonrada Türkiye. Sıralama bu. Sıra Türkiye'ye gelene kadar Pakistan'ı Türkiye için çabalayamaz hale getirmeyi de isteyecekler.

2003'te Türkiye ve Orta Doğu ile ilgili yazdığım romanda ne varsa hepsini sırasıyla uygulamaya aldı İngiltere. Bush sadece bir kuklaydı. Pentagon bile İngiliz stratejine danışmadan iş yapamaz.

Sorun şu, bütün bunlar olurken Müslümanlar napıyor?

Onlar eskiden Saz günahtı, şeytan işidi diye tartışıyordu, şimdilerde ise geleneksel kesim sakal, bıyık, vaforilerin ne miktarda kesileceğini çocuklarına öğretirken çoğu Ürdün'ün başkentinin ne olduğunu yada haritada ürdün nerede gösteremeyecek kadar cahil ve acınacak durumda. 

Kuran'ın kendisini hayatın ortasına koymak için iki büyük zorluk var, birisi geleneksel klasik müslümanların ayeti, hadisi ve hadisi kutsinin ne olduğunu bilmeden ilkeleri karıştırarak Vahyi öncülleyen ve çabalayanları KAFİR sanması, diğeride hiç durmadan gece gündüz çalışan şeytan ve onun yardımcılarına karşı adanmış insan tipinin çok az olması. 

Biz okuyup okuyup birbirimizin ve kendimizin suratına üfürdükçe daha çok birbirimizin kenllesini bize vurdurturlar.

Kurtuluş için tek çare vardır, Kuran'ın ve Esmanın ne olduğunu öne koyan yetimlere yardım çabası içine de girmiş olan grupların ve araştırmaların evi Darül Erkamların yayılmasıdır. Diğer türlüsü cemaatler arası 5 te devre 10 da biter mahalle maçıdır.

Mekkede kurulan tek bir Darül Erkam yesripi Medileleştirdi, binlerce Darül Erkam Küresel Mediye mutlaka yol açacaktır. 

Var mı oyunu bozmaya kalkacak vahiyle inşa olmuş garibanlar için ve yetimler için çarpan yüreğe sahip baba yiğitler?

Yoksa book baharında sıranın bize gelmesini mi bekleyeceğiz?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 722
Toplam yorum
: 418
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 3543
Kayıt tarihi
: 23.01.09
 
 

A.Ü İktisat Fakültesi mezunuyum, daha önce Kazakistan ve Hollanda'da eğitmenlik ve tercümanlık iş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster