Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ağustos '12

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
788
 

AB terörü nasıl yendi? 1-İspanya

AB terörü nasıl yendi? 1-İspanya
 

ETA Ayrılıkçı Terör Örgütpü - O şimdi tarih oldu...


‘Avrupa’ ve ‘Avrupa Birliği(AB) kanlı devrimleri, endüstrileşme sürecinin zorlukları, kapitalizmin evrelerinin sancıları, demokrasi rejiminin yerleşmesi ve hukukun üstünlüğü ilkesinin kabul görmesi ile ortaya çıkan bir’ öznel kimliktir.’

AB çeşitli etnik kökenlere sahip olan Avrupa Kimliklerini bir arada yaşama ve tutabilme yönündeki pozitif çalışmalara imza atmıştır.  Çalışmaların meyvelerini toplayabildiler mi?

Bu blog yazı dizisinde hep birlikte başta İspanya olmak üzere Almanya, Fransa, İngiltere, İrlanda ve Belçika’da ‘etnik sorunların,’ ‘ayrılıkçı düşüncelerin’ ve ‘bölücü terör örgütünün’ ortadan kaldırılıp kaldırılmadığı veya nasıl kaldırıldığını birlikte irdeleyeceğiz.

Ülkemize uygulanabilir çözüm önerilerini hep birlikte sunacağız

Yazı dizimize İspanya ile başlıyoruz.

İspanya, İber yarımadasında asırlar boyu birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır.

1800’lü yılların sonlarına doğru kurulan ’Ayrılıkçı Bask Örgütü’ sonradan ‘Bask Milliyetçi Partisi’(PNV) olarak İspanya ile organik bağını tamamen koparmıştır. ‘Karlist’ özelliği: ‘uygarlığa karşı’ olan ‘gelenekçi yapısı’ ileoldukça ‘koyu Katolik’ olmalarıdır.

Bu yapısı ile Bask Ayrılıkçı Terör Örgütü, kırsal Bask toplumu tarafından destek görmüştür. Çünkü kırsal kesim nüfusunun çoğunluğu ‘dini akidelerine’ sıkı sıkıya bağlı insanlardan oluşmuştur.  

Sosyo-ekonomik konumu iyi olan üst gelir grubunda yer alan ‘burjuva’  kesimi ‘Bask Milliyetçiliği’ ile ilgilenmemektedir.

1959 yılında ‘Franko’ Rejiminin ‘merkeziyetçi yönetimine’ karşılık ETA(Euskadi Ta Askatasuna) örgütü kurulmuştur.

ETA uzun vade politikalarında strateji değiştirmiş; örgüt olarak ‘marjinal’ olmayı tercih etmiştir. ETA Bask Bölgesi’nin İspanya’dan ayrılması için terörü sistem olarak seçmiştir. Bask halkından umduğu desteği göremediği gibi, İspanya Hükümeti de  ETA’yı  yalnızlık girdabına itmiştir.

Uluslararası arenada ve ülkesinde hemen, hemen hiç destek bulamayan ETA, daha da ‘etkisizleşmiştir.’

Bir yandan, İspanya Anayasa’sının 2.maddesi; “İspanya Ulusu’nun parçalanmaz birliğine, tüm İspanya Vatandaşlarının ortak yurdunun bölünmez bütünlüğüne dayanır; Ulusu oluşturan Ulusların ve bölgelerin özerklik hakkını ve kendi aralarında dayanışmasını tanır ve güvence altına alır.

Diğer yandan, İspanya’nın Bask Bölgesi’nin özgürlüğü için savaşan Ayrılıkçı Terör Örgütü ETA hakkındaki davaya, 04 Ocak 1977 yılında kurulan İspanya Milli Mahkemesi(Audiencia Nacional de Espana) baktı.

Olağanüstü yetkilere sahip olan bu özel mahkeme, binin üzerinde ETA üyesi, örgüt yanlısı Ekin Hareketi ve Gazetesi Çalışanları ile Örgüte destek veren Sivil Toplum Kuruluşları da yargılandı.

Sonuç olarak, cezaevindeki ETA Liderleri ve Üyelerinin çağrısı üzerine 20 Ekim 2011 Tarihinde SİLAH  BIRAKTIĞINI TÜM DÜNYA’YA DUYURMUŞTUR.  

İspanya’nın bir asırdan fazla bir süreç içinde bulduğu çözüm yöntemleri Türkiye’de uygulanabilir mi?

İspanya ‘terör hareketleri’ ve Ayrımcı Terör Örgütü ETA’dan ‘Sosyolojik,’ ‘Kültürel,’ ‘Hukuksal’ unsurların/parametrelerin ETA ve Bask Bölgesinde uygulanabilir olması, verimli ve başarılı sonuçlar elde edilmesi beni UMUTLANDIRMIŞTIR.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yeri gelir çatışmadan kaçanı evinde ahırında saklar,tedavi eder.Hal böyleyken tamamen pkk nın güdümündeki beyni yıkanmış,satılmış bir pkk lı toplulukla uzlaşmak imkansızdır.Açlıktan nefesi kokarken evindeki erzağı teröriste vermekten çekinmez,devlete güvenmez,çalışmaz,vergi vermez,özellikle mezralarda uygarlıktan, teknolojiden, insanlıktan ayrılmış parçalanmış ve bölünmüş bir aşiret düzenini çadır yaşamını eder ve devletten hizmet bekler.Dört koyunu güdemez ama dağda ve ovada çok güzel bölücülük ayrımcılık,halkların özgürlüğü ve bağımsızlık siyaseti güdüp,prim yapar,şirin görünür,dağa çıkarım haa. diyede tehdit edip beyin yıkar.Velhasılı bizim hain bölücüler ispanyanınkilerden tamamen farklıdır.Amaçları üzüm yemek değil,bağcıyı dövmektir.Yıllardır yaptıklarıda budur.Bu pkk belasına harcanan parayla doğu anadolu kalkınır,insanların refah seviyesi yükselir,insan gibi yaşarlar,binlerce insanda ölmezdi.

MUSTAFA ?EKERCY 
 06.09.2012 17:12
Cevap :
Gösterdiğiniz ilgi ve objektif, gerçekçi ve yerinde yorumunuz için size teşekkür ederim. Gözlemlerinize katılıyorum. Hala daha uyuşmuş beyinlerinde Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesini "sürgün yatakları, memleketin batakları" sanan nesli tükenmiş kelaynak kuşları var. Teröre yapılan milyonlarca Dolar kaynak kaybına rağmen; yapılan yatırımlar Muğla'nın Marmaris İlçesine, Balıkesir'in Susurluk İlçesine yapılandan daha az değildir! Bu gece Milliyet Blogda yayımlanan "Ey Türk Gençliği!Değişen çok şey var..." başlıklı blog yazımı okumanızı rica ederim.   07.09.2012 1:45
 

Önce ispanya dahil herhangi bir avrupa ülkesini Türkiye ile karşılaştırmak abestir.Avrupadaki tuzu kuru ülkeler hep birbirleriyle komşudur,sınırlarında herhangi bir sorun yoktur,hepside AB üyesidi, hatta bazılarında sınır bile yoktur(İsviçre-Almanya,Fransa-İtalya,Avusturya gibi)Otobüsle yada arabanızla geçerken ülke değiştirdiğinizi farkedemezsiniz. Hal böyleyken bir cadı kazanının ortasında bulunan,etrafında sittin senedir topraklarında bağımsızlığında gözü olan ülkelerce çevrili bir anayurt. Bırakın etrafını, binlerce km uzaktaki amerikanın,AB nin bile çıkar sağlamaya çalıştığı,yüzbinlerce şehit verilerek kazanılmış bir ülke.İspanyada ETA örğütü halktan yeterli desteği hiçbir zaman görememiştir.Zaten Bask bölgeside ispanyanın en zengin bölgesidir.Ama bizim doğudaki halkın kandırılmış ve beyni yıkanmış bir çoğunluğu potansiyel pkk lı teröristir.Yeri gelir canlı bomba olur,yeri gelir dağdaki terörist arkadaşına katırlarla yiyecek giyecek silah taşır,yeri gelir dağdakine ajanlık yapar.

MUSTAFA ?EKERCY 
 06.09.2012 17:01
Cevap :
AB ÜLKELERİ ile karşılaştırma yaptığınızda daha maçın başlama vuruşunu yapmadan komşumuza karşı 3-0 yenik başlıyoruz.Bu gerçek bizim için çok büyük düzeltilemez (-) puandır.Selamlar,  07.09.2012 2:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 392
Toplam yorum
: 414
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 899
Kayıt tarihi
: 27.11.11
 
 

1951 Muğla doğumluyum. Ege Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi'ni 1974 yılında bit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster