Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Şubat '09

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
3085
 

AB'ye "ticari vize" kalktı

AB'ye "ticari vize" kalktı
 

Türkiye Cumhuriyetinin 40 yıldır yapamadığını bir tır şoförü yaptı. Yıllardır diplomasi yapıyoruz diye bu ülke vatandaşlarını kandıranlar, diplomaside en önemli unsurlardan birinin vatandaşlarının haklarını uluslararası platformlarda aramak olduğunu hiçe sayarak gezinip durdular.

“TIR şoförü Mehmet Soysal'ın 2007 yılında Berlin Eyalet Mahkemesine başvurarak vize uygulamasının iptalini istemesiyle ilgili olarak Alman yargısına gönderdiği kararda, Türkiye ve Avrupa Ekonomik Topluluğu arasında imzalanan "23 Kasım 1970 tarihli Katma Protokolün 41'inci maddesi, yürürlüğe girdiği tarihte vize yükümlülüğü olmadığı için, Türkiye'de kurulu şirketlerde çalışan Türk vatandaşlarına hizmet sunumu için AB üyesi ülkelere girişlerinde vize şartı getirilemeyeceği şeklinde yorumlanmalıdır" görüşünü benimsedi.

27 AB üyesini bağlayan Avrupa Adalet Divanı’nın görüşü, hukuki açıdan "salt bir yorumdan daha çok karar ve emir" niteliği taşıyor.”

Dünyada Türk vatandaşları kadar vize ve kapılardaki geçişler konusunda sorun yaşayan Afrikalılar hariç başka bir toplum yoktur. Özellikle ticari seyahatler nedeniyle yaklaşık 15 yıldır dünyanın çeşitli yerlerine ve de onlarca defa AB’ye gitmiş, sürekli bu itici hatta tiksindirici vize evraklarından ve işlemlerinden daral gelmiş biri olarak, en başta harika adam Türkiye’nin gururu ve hatta radikalizm öncüsü Tır şoförü Sayın Mehmet SOYSAL’ a bu millet adına teşekkür ederim. Ve tebrik ederim. Helal olsun sana ve bu davada sana yardımcı olanlara. Neden mi? 40 yılda dışişleri Bakanlığımızın ve Türkiye’yi yönetemeyenlerin başaramadığını başardığı için.

Bizim vatandaşlarımız bu konuda gerçekten çok ezilmektedir. AB ve Özellikle Batı ülkelerin vatandaşları pasaporta benzeyen kimlikle kapıya gelmekte ve çok kısa sürede vize verilip içeri alınmaktadır. Bunun adı vizedir.

Geçen yıl Rus bir müşterim geldi, sohbet arasında sordum. Türkiye’ye gelmek için vize almak kolay mı diye. Hayretlere düştüm. Rus vatandaşları bile konsolosluğa bile uğramadan pasaportuyla direk kapıya gelmektedir ve vizesini kapıda almaktadır. Biz kimiz diye sordum kendi kendime.

Şunu anlamakta zorlanıyorum, bizim vatandaşımızın bu kadar konsolos kapılarında-sıralarda inletilmelerini, kaybolan vakit ve enerji, yok davetiye, yok rezervasyon, yok faaliyet belgesi, yok banka hesap dökümleri, yok kredi kartı ekstreleri, yok dilekçe, garip sorularla konsolosluklarda aşağılanmalar ve çeşitli harçlarla söğüşlenmeleri görmezler mi bu ülkenin yöneticileri ve özellikle dış işleri bakanlığı? Sizin vatandaşlara biz kapıda vize veriyoruz siz de verin denemiyor mu bu ülkenin muhataplarına? Bu kadar mı zordur bu iş anlamıyorum. Diplomaside “MUKEBEL-İ BİLMİSİL” diye bir şey vardır. Onun senin vatandaşına yaptığını sen de yap. Nedir bu acizlik bilemiyorum. Dünya tarihinde Türkler bu kadar ezik yaşamamıştır herhalde.

Türk Vatandaşlarına potansiyel suçlu gibi bakılmasından nefret ediyorum ve artık bu konuda insan haklarına uygun olmayan uygulamaları gerçek bir becerisizlik olarak görüyorum. Bu konu için dış işleri bakanlığı baskılarını artırmalı ve aynı şartlarda uluslar arası geçişler sağlanmalıdır.

Yıllarca dünyaya hükmetmiş bir milletine yakışmaz bu kadar eziklik. Gururumuz kırılıyor yeter artık!

Damarlarında asil kan olanlar, asildirler. Yoksa sadece bizim kanımız mı asildir? Biri bize anlatsın.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 105
Toplam yorum
: 193
Toplam mesaj
: 38
Ort. okunma sayısı
: 3818
Kayıt tarihi
: 05.11.08
 
 

İ. Ü. İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler 1989 mezunuyum. 1993'ten beri uluslararası fındık ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster