Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Haziran '07

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
310
 

AB Yerine ABD

AB Yerine ABD
 

Ünlü Bilderberg toplantıları çerçevesinde Türkiye’ye gelen Kissinger böyle buyurmuş. Doğrudur ama bunu geç anlamış. Kendisi zamanında, İstanbul Boğazı’na atom bombası atmayı düşünenleri işe almıştı. Bize kene kadar değer vermiyordu. Tüm ABD akilleri gibi, emekli olunca, aklı başına geliyor. Bakınız: Brzezinsky, Fuller ve diğerleri.

Kissinger’ın diğer saptamaları ve karşı yorumlar:

"ABD’de bazı çevreler 'Irak'tan hemen askerlerimizi çekelim’ diyorlar. Ancak ben bunu kabul etmiyorum, çünkü Irak’tan çekilirsek kriz komşu ülkelere de sıçrar, hatta Fas’tan Endonezya’ya kadar birçok ülke bu krizden etkilenir."

Doğrudur ama bu krizler kendiliğinden değil, yine ABD kışkırtması ile olacaktır. ABD kendisine gereksinim duyulmamasını kaldıramaz durumda hala.

"ABD’nin Kuzey Irak’a yönelik olası bir operasyona ilk tepkisi, büyük ihtimalle problemi anlamaya çalışmak olur. Ama böyle bir askeri harekatı bu aşamada istemez. Çünkü, ABD şu anda Irak’ın Suriye ve İran sınırını güvence altına almaya çalışıyor."

İşte bu nedenle Türkiye, Kuzey Irak’a girecek. Türkiye orada olmazsa, ABD İran’da başarı sağlayamaz. Türkiye’nin terör nedeniyle üç ülkenin de sınırları içinde operasyon yapma hakkı, BM tarafından Kasım 2003’te tanındı.

Sonuç: 1946’dan beridir ilk defa olarak ABD, bir müttefikinin çıkarlarını düşünüyor, daha doğrusu öyle yapmış gibi yapıyor.

Örneğin, eski Doğu Bloku ülkelerine yerleştirdiği füzelere karşılık, Rusya’nın AB devlerini vurabileceğini bile bile, onların çıkarlarını gözardı ediyor. Eh, zamanı gelir, kimse de ABD’yi takmaz.


http://www.milliyet.com.tr/2007/06/01/guncel/gun10.html

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2216
Toplam yorum
: 1121
Toplam mesaj
: 127
Ort. okunma sayısı
: 500
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Serbest yazarım. 1960 doğumluyum. BÜ İşletme mezunuyum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster