Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ocak '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
433
 

Aba altından sopa göstermek

Aba altından sopa göstermek
 

Kalbimizde ve her yerdesin Atam..


Birçok kimse gibi ben de bu gidişattan çok endişeliyim. Kendi kendime soruyorum.

Basın ve insanlar niçin ikiye ayrılmış gibi.

Ergenekon neden ortaya atıldı? Dalgalar ne kadar yukarılara çıkacak?

Emekli generaller, muvazzaf subaylar, profesörler, gazeteciler, bilim adamları neden gözaltına alınıyorlar veya tutuklanıyorlar? Gözlerimin önünde seyretmiş olduğum eski Nazi’li Alman filmleri canlanıyor.

1.5 yılı aşkın süredir 2450 sayfa olduğu söylenen 450 klasör ve 150 bin sayfayı aşkın eki olan bir iddianame tarihte hangi suçlular için oluşturulmuştur ve böyle bir uzun iddianame var mı dır?

Her halde Guinnes Rekorlarında birinci sırayı alır.

Halkın büyük bir bölümü tarafından tanınan ve saygı duyulan bu insanlara terörist muamelesi niçin yapılıyor? Bu insanları azılı birer katil, terörist gibi görmemiz mi gerekiyor?

Dikkat ettiğimde bu tutuklamalar ve gözaltılar hep Atatürkçü dediğimiz insanlara yapılıyor bunun nedeni gözdağı vermek midir? Bu şekilde kamu üzerinde korku, baskı mı yaratmak istiyorlar?

Ceza hukukçularından dinlediğimize göre bu tutuklamalar, gözaltılar hukuka ve AHM nin bildirgesine aykırı. Öyleyse hukuk ülkemizde nasıl işliyor? Bu şekilde hukuka olan güvenimizi saygımızı sarsmayı mı amaçlıyorlar?

Türkiye nereye sürüklenmek isteniyor?

Bu arada CHP lideri Baykal’ın dün yaptığı açıklamadan sonra bir AKP milletvekili

“Sayın Baykal soruyoruz; niye panik havası içerisindesiniz. Dün de sizi bir panik havası içerisinde gördük. Yoksa, Ergenekon virüsünün size de bulaşmasından mı endişe ediyorsunuz?

TCK’nın; adil yargılamayı etkileyen 277’inci maddesi ve ilgili maddeleri Sayın Baykal tarafından ihlal edilmektedir.”

Ergenekon zanlısı ve kaçak olan bazı kişilerle yaptığınız önemli görüşmeler mi sizi tedirgin etmektedir? Eğer böyleyse Sayın Baykal bu gidiş iyi bir gidiş değildir.”demiş.

Şimdi tüm bunlara kendimce bir yorum getirmeye çalışıyorum.

Basın ve insanların ayrılması öteden beri var zaten. Bunu Sn. Başbakan Erdoğan bizzat kendisi yapmıştı. Ne demişti hatırlayalım. Laikler ve Müslümanlar. Yani laik olanlardan teki benim. Şimdi ben kaba olacak ama ( özür dilerim) dinsiz mi sayılıyorum? Diğer kesimin bunu algılamasını kim sağlamış oldu böylece?

Basına gelince, iktidara yakın ve karşılığını alan onlarcası zaten vardı. Beslenmeseler nasıl olur da bedava gazete dağıtırlar değil mi? O gazeteler ki olacak olayları, önceden yazıp çizerler. Bir tanesi bugün Ergenekon’da Altın vuruş 367 nin fikir babası diye intikam almışçasına sevinç naraları atmamış mı? Bir diğeri “Darbeye bir kaldı” diye yazabildiğine göre çok şeyler biliyorlar demek ki. O zaman neden toptan tutuklama yapıp ta kurtulmayı denemiyorlar acaba? Buna şimdilik güçleri yetmiyor mu?

2450 sayfa bilmem kaç yüz bin ek hiçbir hukuk tarihinde görülmemiş ve böyle bir iddianamenin hukuken geçerliliği olmazmış. Ayrıca bu kadar sayfa iddianın yargılanması için seneler gerekmez mi? Bu bir zül değil de nedir!. Bir an kendimizin hakkında böyle bir iddia olduğunu var sayalım. Varsayalım ki suçumuz yok. Peki, bu dava sonucuna kadar ömrümüzü hapiste mi geçireceğiz? Bu hangi hukuka sığar! Birileri bana anlatsın lütfen.

Baykal’a virüs bulaşıp bulaşmadığını soran vekile şunu sormak isterdim. Ergenekon denilen virüs önce nerede yaşam bulmuştur? Kimler tarafından var edilmiştir? Sn. Baykal’ın her türlü mikroba karşın aşılı ve bağışıklı olduğunu biliyorum. Bundan ötürü çok rahat görmüyor musunuz?

277. maddeye gelinlince Sayın Başbakan “ben bu davanın savcısıyım” dediğinde bu maddeyi bilmiyor muydu sayın vekil acaba? Sn. Başbakan bu olayın başından beri taraf olduğunu göstermemiş midir böylece?

Gözaltına alınan veya tutuklanan insanlarla toplumda çok insan görüşmüş konuşmuştur. Bunların hepsinin korkmaları, tedirgin olmaları mı gerek? Yani aba altından sopa göstermek midir bu?

Bunca bilim adamlarımız, hukukçularımız değerli yazarlarımız ve bu iktidardan memnun olmayan halk sırf muhalefet yapıyorlar diyerek birer terörist veya devleti yıkmak isteyenler mi sayılacağız?

Oktay Ekşi’nin “Devlet Terörü” başlıklı yazısındaki şu satırlar aynen Türkiye’nin bu gün içerisinde bulunduğu durumu anlatmış.

Sabah başka bir Türkiye ile kalkıyor, akşam bambaşka bir Türkiye ile yatıyoruz. Böyle hukuk devleti olabilir mi? Hepimiz şaşkınlık içinde, "Yaa! Onu da mı almışlar?" sorularıyla bir oraya bir buraya savrulup duruyoruz. Konunun "Ergenekon Soruşturması" olduğunu biliyor ama orada karanlığa giriyoruz.


****************************

Bekir Coşkun “Hesaplaşma”

Eğer laik cumhuriyeti savunuyorsanız, eğer karşı devrimin sinsi sinsi yapılmakta olduğunun farkındaysanız….Eğer Anayasa’nın değiştirilerek örtülü bir din devleti kurulmasına tepkiniz varsa.

Bekleyin…Sıra size gelecektir…

***********************

M. Ali Birant “ Ergenekon’da artık somut delil gerekiyor”

Kuşkuları ciddiye almakta yarar var.Zira iddianamedeki somut veriler yeterli, değil. Savcılığın kamuoyunun hazırlamak ve inandırmak için hiçbir şey yapmadığı apaçık da ortada.Son derece önemli bir çizgideyiz. Atılacak yanlış bir adım hepimizi yaralayacaktır.Kamuoyunun neler olduğunu bilmesi en doğal hakkıdır.

********************************

Ertuğrul Özkök -“Saklayacak neyi kaldı ki” başlıklı yazısında kendisini yerden yere vuran Prof. Dr. Yalçın Küçük için “ Onu darbecilikle suçlamak, Ergenekon’la suçlamak bana trajik geliyor.”

Demiş.

İşte ben toplumda yer etmiş tüm vatanperver yazarların yazdıkları, hukukçuların ve Sn. Baykal’ın söyledikleri ile kendi düşüncelerimi karşılaştırdığımda ne kadar haklı olduğumu görüyorum.

Ve yarınlarıma kuşku ile bakıyorum. Haksız mı yım?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Amaç açıklandı: Türkiye Cumhuriyati ılımlı islam devletine dönüştürülecek. Yöntemler: Bölmek (laik-müslüman), korkutmak, sindirmek, Atatürk'çü düşünceyi yok etmek. Saygılar...

izmirli doksanyedi 
 09.01.2009 15:14
Cevap :
İlginize teşekkür ederim.Saygılar.  09.01.2009 17:06
 

Yazınız üzerine bazı açıklamalar yapmak istedim. Laik rejim yanlısı biri iseniz sorun yok. Ama laikseniz inancınız tartışılır. Lütfen bir kaynaktan laiklik maddesini okuyunuz. Savcısıyım, sözünü Baykal da söylemişti. Ben kırk yıldır bu taraftayım, daha hiç bedava gazete okumadım. Abone olur, her ay parasını ödersiniz. Bu güne kadar devleti hep bizim tarafın yıkacağı söyleniyordu, demek ki şimdi trend değişti; sıra size geldi. Eh ne yapalım, bu yıkım işiyle biraz da siz meşgul oluverin hayrına. Ciddiyetle konuşacak olursak, bu bir devlet yıkma kavgası değil, derin yapıyı tasfiye mücadelesidir. Sonu gelirse bir çok insanın kim tarafından öldürüldüğü meydana çıkacak. Sizce bu iyi değil mi?

Hüseyin Atacan 
 09.01.2009 11:44
Cevap :
Tanıtım yazınız ile Ergenekon’da Şok yazınızı da okudum. Siyasetle uzaktan ilgileniyorum ve evde film seyrediyorum demişsiniz. Kulağınızdaki rahatsızlık için üzüldüğümü söyleyebilirim. Geçmiş olsun. Eski bir din görevlisinin bu sayfalarda olması ve fikirlerini paylaşmamız inanın çok güzel. Yazınızın sonunda Anayasa’nın ilk 4 maddesinden şikâyetçi olmuşsunuz. Oysaki laiklik din ile siyaseti ayrı tutmaktır kısacası, bundan ötürü mutlu olmalısınız. Bu madde ile dinde özgürlük vardır. Din Allah’la kulun arasında olur. Kapılarımızın önüne bırakılan gazeteleri siz para vererek alabilirsiniz. Bu sizin en tabi hakkınız. Benim inancımı tartışmaya gelince, dinci değilim ama en az sizin kadar Müslüman olduğuma inanabilirsiniz. Makam ve mevki masumiyetin karnesi değilse, fezlekesi olan onca bakan ve vekilin dokunulmazlık zırhına bürünerek meclis çatısı altında yargıdan kaçmalarına ne diyorsunuz bunu bana açıklarsanız sevinirim. Unutmayalım ki, adalet bir gün herkese lazım olacaktır. Saygılarımla  09.01.2009 14:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 457
Toplam yorum
: 766
Toplam mesaj
: 47
Ort. okunma sayısı
: 698
Kayıt tarihi
: 30.04.08
 
 

İstanbul Kadıköy doğumluyum. Herhangi bir menfaat grubuna bağlanmadan, açık fikirli, dürüst, önya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster