Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ağustos '07

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
2510
 

Abant'tan Gölcük'e geçelim

Abant'tan Gölcük'e geçelim
 

Bu göknar ormanları, Anadolu'nun en güzel ağaçlarından. Diğer ağaçlarında güzelliği, manzarası çok güzel olanlar var. Ancak bu göknarlar bir kapalılık oluşturup orman topluluğu (meşçere) halini almışsa mutlaka görün. En güzel göreceğiniz yer de unutmayın Abant. Yani Abant Gölü çevresi.

Eski yoldan mı, yoksa otoyoldan mı saparsınız, Abant kavşağına gelince hiç teretdüt etmeyin, hemen direksiyonu kıvırın. Yolunuz çok yakın, bir mola vermiş olursunuz. Şimdi girdinizmi abant yoluna. Çevreniz orman denizi, yeşil deniz gözü yormaz, yorulan gözünüz dinlenmiş oldu, şunun şurası yeni ilerliyorsunuz ormanda. Başlangıçta bir miktar yazlık ve mahalli ev ve ziraat alanları olsa da birazdan her taraf orman olacak.

Aslında her mevsim, Bolu'dan geçiyorsanız, hepsinde de gördüğünüzde, ayrı bir renk ve orman manzarası karşılar sizi. Koyu yeşil isterseniz yaz mevsiminde, açık yeşil mi görmek istiyorsunuz o zaman ilkbahar veya yazın başlangıcı. Ama renklerin dans ettiği, yeşilden kızıla, sarıdan turuncuya ve binbir ara renge şahit olur gözünüz bayram eder sonbaharda. Kışı hiç sormayın, ağaçların renginimi anlatayım, karın altındaki bildiğiniz beyaz yeşil dostluğunumu söyleyim. Ama o zaman nemli bir gecenin sabahında görün o yaprağinı dökmüş kayınları. Yeşil göknarlar ve çamlar arasında çiçek açmış badem gibi, gel kopar der sanki. Gecenin nemi en ince dallara kadar beyazlaştırmıştır, sabahın ayazında.

Abant'a doğru gidiyorsunuz, sol tarafta derenin öbür yamacında pamukkale'nin mikro ölçekte küçüğü var. Dikkat etmezseniz fark edemezsiniz. Bak çevreniz tüm yeşil sanki yoldaki ağaç gölgeside yeşil. Burada da Bahçeköy'deki gibi belgrat ormanları yolu gibi gök ara, sıra görülür. Ama burası daha doğal, ağaçlar dikilmemiş kendisi bitmiş.

Geldiniz, gördünüzmü maviyle yeşili. Mavi göl mavisi, yani abant mavisi sahillerinde yeşile boyanarak, göknarın koyu yeşilinden, gökyüzünün mavisine karışır.Buranın iki mavisi arasında yeşilin rengine Abant yeşiline bak bakabildiğin kadar.

Bir yandan da zamandan tasarruf etmeli hem göl seyretmeli, hemde sağ istikamatten çevre yolundan tur atmalı. Abant otelin önünden göl manzarası solda, orman sağda gidiyorsunuz. İleride sağ yukarda orman teşkilatının misafirhanesi var. Kartal yuvası kartal olup konabilirseniz biraz dinlenirsiniz. Yoksa çevresinde dinlenin. Ama daha görecek yerlerimiz var.

Gölün kenarına inerek çevre yola devam edeceksiniz. Bak işte sağda göknarın karanlık ormanı. İçine girmek istemezsiniz. Çünkü içi hayalet ülkesi gibi güneşin altında karanlık. Sizi bilmem ama çocuklarınız hiç girmez, korku flimlerine bayılsalar bile. Siz şöyle bu ormanın yan tarafında ama dışında gölgede bir mola verin. Yeşil çayırlar üstüne bir uzanın. Biryandan mavi göl, bir yandan mavi gök çam ve göknar ormanlarının yeşilliği. Göldeki sazların maviyle karışımı, yanıbaşınızda koyu yeşil ağaç örtüsü altında karanlık hayalet dünyası.

Bu dinlendiğiniz açık alanın ilerisinde kır çeşmesi sizi bekliyor. Ha bak aşağıda yine bir orman-göl evi var. iskelesinde gezebilirsiniz. Ama biz ve siz devam edelim. Şu karşı ki kocaman ağaçların arkasından geçerken birde oradan bakalım göl manzarasına. Buralarda fazle insan izi olmasa daha doğal olması, çok güzel olur. o zaman sanarsınızki siz ilk defa gelip keşfediyorsunuz.

Öyle değil tabi, herşeyi bırak, eskilerden ne yeşilçam flimleri çekilmiş. Ama tabii olarak korunsa ve temiz tutulsa o zaman ki oluşacak duygularınız daha naif olur.

Burada zamanınız fazla geçmesin, eğer dilerseniz bu gölün birde daha küçüğü var. Oraya da uğramak isterseniz vakit var. Gidince evinize şöyle Abant tan Gölcük'e geçelim dedik dersiniz.

Vakit geçmeden, tekrar geldiğimiz yoldan çıkalım. Bolu içinden geçelim biraz azık alıp, hazırlayıp isterseniz piknik yaparsınız. Bu yol güneye, dağa doğru gider. Düz yerler ziraat ama dağa tırmanmaya başlayınca orman başlar. İşte şu karşısı. Ama isterseniz bu köşede dağa tırmanmadan kaplıca var, şimdi veya dönüşte burada bir banyo yapılabilir.

Bu ormanlarda ben hergün gezsem usanmam. Ümit ederim sizde bana katılırsınız. Birkaç varyant ve virajdan sonra ormanın içinde yine bir cennet. İşte size bir orman içi set gölü. Burada bir kır restaurant var. Karnınızı afiyetle doyurabilirsiniz. Ama şehirden aldıklarınızla piknikte yapabilirsiniz.

Fakat burdaki güzellik ayrı bir tat verir ruhlara. Dinlenir burada düşünceleriniz. Ciğerleriniz oksijenle kaç defa temizlenir, nefesine sor. Gözlerin eksoz dumanından bıkmıştı, yana yana hergün sanki ağlardı. Bu dinlendirici renklere uzun uzun bak. Dünyanın işini sen bitiremezsin, sağlıklı olamazsan. Sağlıklı olsan yine sonu gelmez de. Hiç olmazsa sağlıklı yaşarsın. Yaşamanın kazanmanın maksadı bu değilmi.

Dinlendiniz mi gerçi ben hep konuştum ama zamandan kazanalım diye. Bu gölde de bir çevre turu atarsanız gelmişken güzel olur.

Siz buradan ister alaçam yaylasına çıkın, ister geridönüp yolunuza devam edersiniz. Bolu'da da bir gece yatsanız fena olmaz.

Kalın sağlıcakla

Güle, güle.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Abant'ta Turban otelinin girişindeki yayla köylülerinden mutlaka yabani minik çilek reçellerinden almalısınız. Göl restaurantta alabalık yemenin keyfi bi başkadır. İstarseniz, Köşk oteline gelmeden Mudurnuya giden yayla yolunu kullanarak, çok kısa bir yolculuktan sonra, Mudurnu'ya varabilir, eski Türk evlerini fotoğraflayabilir, harika gözlemeler tadabilirsiniz.Mudurnudu'dan Bolu , oradan da Gölcük. Gölcüğe varmışken 5,10 km ötedeki Aladağ yaylasını görmenizi tavsiye ederim. mart ayında düşerse yolunuz, kardelenlerle de tanışırsınız...bunlar bir sır değil elbet. Yine bir gezi yazımın kunusu olacaktır, mutlaka bi gün. Benim için oçk önemli ve özel olan sılamın güzelliklerini paylaşmak çok keyifliydi. sevgiler...

Neşe İleri 
 13.08.2007 9:34
Cevap :
Teşekkür ederim,Sizin yazilacak blogla beraber bu yorumları da ve benim yazıyıda okurlarsa ya hemen kalkıp giderler yada görmeye gerek yok nasıl olsa okuduk derler.Her şeyi söyleme biraz sır kalsın.Sizin blog daki 'mavi ladin' yerine selvi veya sedir yada göknar demek lazım.Göknar ve sedir de 1300 rakım'dan sonra başlar. Benim blogla ilgili yorum yazınız daki tesbitler doğru. sevgilerimle:)  13.08.2007 20:10
 

Abant yolu üzerinde , yol boyunca size eşlik eden ırmağın kenarında mola verip,derenin üstüne kurulmuş tahta köprülerde konaklayıp, mutlaka sucuk-ekmek yemelisiniz.Abant'ta t

Neşe İleri 
 12.08.2007 16:58
Cevap :
Merhaba, daha ne sırlar vardır sizler de ama sır olarak kalıyor işte ne yapalım. ağaçlı'da bir kağıt kebab yesek diyorum.Gölcükte kır restorant da kebab,haydi afiyet olsun. Teşekkür ederim.sevgiler. (Abant'ı öbür tarafa geçerseniz Mudurnu'ya doğru tepelerin üstünde bir gölet dahavar bu da ben'den sır.):)))  12.08.2007 18:33
 

Müthiş sevimli bir yerdir.. Ayrıca karmanzaralı hali bu sıcakta içimizi serinletti... Sevgiyle kalın

Yıldız... 
 09.08.2007 15:27
Cevap :
Teşekkür ederim,onun için kar fotoğrafı koydum. Bu görünüm serinlik veriyor,yakın çekim kar da güzel ama bu sıcak havalara daha uygun. Çevre çöp temizliğini iyi yapmıyorlar. sevgilerimle.  09.08.2007 17:01
 

Seneler önce Abant'a okul gezisiyle gitmiştim, ama hiçbir şey görmedim. Neden mi? Çünkü temiz hava, oksijen bana öyle bir çarptı ki, gezi boyunca uykudan gözümü kaldıramadım :))

Nazan Adıgüzel Köseoğlu 
 09.08.2007 13:28
Cevap :
Teşekkür ederim, Okul gezileri daha romantik hatıralar bırakır. Uyusan da cilt-ten güzelliğine ve Akciğerlerin bayram etmiştir. sevgiyle.  09.08.2007 17:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 375
Toplam yorum
: 933
Toplam mesaj
: 229
Ort. okunma sayısı
: 1770
Kayıt tarihi
: 06.07.07
 
 

Hayat herkes için aslında yalnızlıktır. hiç kimsenin doğal garantisi yoktur. (Günlük atüel haberl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster