Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Şubat '13

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
345
 

Abbas Karimi ve olimpiyat rüyası

Abbas Karimi ve olimpiyat rüyası
 

Sizlere gerçek bir hikayeden bahsetmek istiyorum. Abbas Karimi doğuştan kolsuz olarak Afganistan’da dünya’ya geldi. Onun kolsuz olması spor yapmasını ve özellikle yüzmesini engellemedi.  14 yaşındaki Karimi her gün antrenörünün yardımıyla saatlerce yüzüyor. Amacı ülkesi ve kendisi adına Dünya Paralimpik Oyunlar’ın da altın madalya kazanmak. Genç yüzücü eğer hazırlanış sürecinde yeteri kadar destek alabilirse Brezilya’da gerçekleştirilecek olan 2014 Olimpiyatları’nda ülkesini temsil eden ilk Afgan genci olacak.

Afganistan tarihinde sadece 1996 Atlanta Paralimpik Oyunları sırasında bir çift engelli bisikletçi tarafından temsil edilmişti. Altın madalya hayalleri hakkında konuşan Abbas Karimi konuyla ilgili olarak; “Ben insanlardan beni desteklemelerini istiyorum. Böylece ben de ülkemi temsil edebileyim. Ben ayrıca benim gibi olan kişilere bir sembol olmak istiyorum. Benim onlara tavsiyem hiçbir zaman fiziksel engellerinden dolayı kendilerini kötü hissetmesinler. Kendi potansiyellerinin farkına varsınlar.” dedi.

Abbas Karim’in antrenörü Qasim Hamidi ise genç yüzücünün yeteneğinden şüphesinin olmadığını; fakat Afgan Hükümeti’nin Karim’e destek olması gerektiğini belirtti.

Karim gündelik yaşamda bir çok sorunla karşılaşıyor. Afgan yüzücü yemek yiyebilmek, cep telefonunu kullanabilmek ve araba sürebilmek için ayaklarını kullanmak zorunda kalıyor. Abbas Karim’i spor ve derslerinden arta kalan zamarında ise Kabil'deki Yıldızlı Eğitim Derneği'nde İngilizce öğreniyor. (Kaynak: Reuters)

Karimi gibi bir çok başarılı, kendisini yetiştiren insanlar var. Onları ben engelli olarak görmüyorum.  “Asıl engelliler, karşılarına çıkan engeli geçemeyenlerdir.”

Zihnimiz de oluşturduğumuz en ufak sorunlara bile yeri geliyor engel gözüyle bakıyor, hemen vazgeçiyoruz. Oysa aşılamayacak hiç bir şey yok. Bunun yeter ki bilincinde olun, yapamıyorum/olmuyor kelimelerini bırakın. Kendinize inancınız tam olsun. Amacına sıkı sıkıya bağlı insanları hiçbir güç yıkamaz.

Her zaman kendi standartınızın üzerine neler koyabilirim diye düşünün. Gelişiminizi bu kadar yeterli diyerek sonlandırmayın. Hayatta öğrenilecek, tecrübe edilecek o kadar çok şey var ki… Size yapıcı şekilde yararı olan insanlarla iletişim kurun. Sizi yıpratan, aşağı çeken insanlar ile iletişiminizi kesin. İlerlemenin yolu önce farkındalıkla, sonra eyleme geçmekle başlar.

Karimi herkese güzel bir örnek. Umarım Karimi ve onun gibi inançlarını söndürmemiş, azimli bütün insanlar gereken desteği alırlar.

Sevgiler…

Özlem ÖZTULUM

Kişisel Gelişim e-Dergimizin 18.sayısı meraklılarına: http://issuu.com/kgelisimim/docs/kg_subat13

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 25
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 960
Kayıt tarihi
: 19.02.10
 
 

2009 yılından bu yana kişisel gelişim, kuantum fizik, kuantum düşünce teknikleri, nlp, psikoloji üz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster