Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Kasım '11

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
2002
 

ABD, İngiltere ve İsrail, İran ve Suriyeyi vuracak mı?

ABD, İngiltere ve İsrail, İran ve Suriyeyi vuracak mı?
 

ABD derin aklının çalıştırdığı 'Savaşmetre' hiç durmadan ilerliyor


11 Eylül 2001 gerçekleşen saldırıları bahane eden ABD ve müttefikleri, önce Afganistanı, ardından da Irak'ı işgal ederek bu ülkeleri tam anlamıyla küresel kapitalist ilişkiler ağına dahil ettiler. Pazar ekonomisi, bu müdahalelerden çok daha önce söz konusu ülkelere penetre olmuştu olmasına, lâkin, bu penetrasyonun düzeyi, içine düstüğü üretim fazlası kaynaklı kriz giderek derinleşme isdidadı taşıyan küresel sisteme yeterli ve doyurucu gelmiyordu. 

Bu iki ülkeye yapılan operasyonları 'Arap Baharı' diye anılan dalga takip etti. Şimdi sırada Suriye - İran operasyonu var. Bu operasyon sonucunda, bir taraftan Suriye ve İran'da Batı'ya hayırhah yaklaşan rejimler kurulmaya çalışılırken, diğer taraftan da söz konusu coğrafyalar kapitalist sistemin 'iştahlı' pazarları haline getirilmeye çalışılacak. Bu suretle de küresel sistem, yaşadığı krizi yumuşatacak extra tüketim gücü - müşteri kazanmış olacak.

Dünya, ABD - İngiltere ve İsrail'in İran'a müdahalesini beklerken, ilk müdahale adımın Suriye'de atılması son zamanlarda bölgede yaşananlarla daha mutabık gibi gözükmekte. Bölgedeki güçler dengesi, Suriye'ye müdahalede Türkiye'nin merkezi rolü olacağına işaret etmekte.

Suriye'ye karşı yapılan operasyonun aslında örtülü bir İran operasyonu olduğu da aşikâr. Öyle ki, bir çok analist, Atlantik İttifakının Suriye ve İran'a aynı anda müdahale etmesine şans tanıyan senaryolar üretmekteler son zamanlarda.

Bu operasyona başlanıp, NATO ve İsrail İran ve onun müttefikleriyle hesaplaşmaya giriştiğinde, bunun bölgeyi ve giderek de dünyayı nasıl bir ateşten çembere sokacağını hep birlikte göreceğiz. Burada altını çizmek istediğim son argüman, ABD'nin derin aklının, değişen başkanlarından zerrece etkilenmeyen bir 'derin küresel politika' hattına sahip olduğudur. Bundan 10 yıl önce, Bush - Cheney kliğinin şekillendirdiği 'Önce Irak, ardından İran'a savaş açılacak!' kararlılığının, şimdilerde Obama - Clinton kliğince aynen izleniyor olması son derece dikkate değerdir.

Hep derim; bir resim, bir fotoğraf, bir karikatür, bir illüstrasyon, yeri gelir, yüzlerce gazete makalesinden de, onlarca kitaptan da daha kuşatıcı olabilir.

Yazımın başında yer alan karikatür, ABD merkez medyasının en saygın temsilcilerinde çokça ikitibas edilmiş bir grafik çalışmadır. Bu karikatür, aslında çok uzun ve yetkin bir makaleden bile daha iyi özetlemektedir ele aldığım konuyu.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Onursuzluk ne kadar acı yarabbi!

nadir yaz 
 06.12.2011 19:08
 

Yazınız için seçtiğiniz karikatür gerçekten zeka fışkırıyor...Batının bu bölgedeki hesaplarının petrol üzerinden olduğu da kesin...Ne var ki, Arap Baharının Batının arzusu ile olduğu kanaatinde değilim ben. Bahar'dan önceki diktatör liderler zaten Batının hizmetinde idi çünkü...Yine de Arap Baharı denen hareketliliği kendi lehine çevirmek için hesaplar içinde olacaktır petrolperestler...Türkiye, bu hesapları yakinen bilen bir ekip tarafından yönetiliyor bugün...Bu yüzden önemli ve dengeli roller oynayacağımıza inanıyorum..Selamlarımla

ali açıköz 
 01.12.2011 12:32
Cevap :
arap baharını ben de önemsiyorum. abd'nin, sistemin bunu manüple etmeye çalışması çok normal. dünyada iiler böyle kotarılıyor zaten. yeter ki biz yurttaşlar, dünya vatandaşları olduğumuz bilinciyle davranalım, küremizin her yerindeki olaylara duyarlı olalım. bu durumda, bizim, insanlığın, dünyamızın daha az zarar göreceğine inanıyorum. katkılarınız için çok teşekkür ederim.   03.12.2011 11:04
 

Merhaba... Başkanlar gelir geçer Amerika'dan ama politikaları değişmez.Bizde ise günlük politikalar üretilir.Her şey Amerika içindir onlarda, bizde ise çıkar gruplarının.Amerika Suriye ve İranı vurur mu? Evet vurur...Uygun ortam oluşturulduğunda hiç tereddüt etmeden yapacaktır.Çünkü her şey Amerika için.Bize de belki koklatırlar diye hazır vaziyette bekliyoruz ama nafile...Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 01.12.2011 12:20
Cevap :
değerli dostum, katkılarınıza teşekkür ediyorum, elinize sağlık.  03.12.2011 11:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 295
Toplam yorum
: 148
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 1496
Kayıt tarihi
: 29.08.11
 
 

1958 Fatih / İstanbul doğumlu. Etiler Lisesi ve İTÜ Maden Fakültesi Petrol Mühendisliği Bölümü me..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster