Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Aysegül Akbay Yarpuzlu

http://blog.milliyet.com.tr/yarpuzlu

17 Ağustos '12

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
193
 

ABD başkan adaylarının politik farklılıkları

Bugünkü yazımda, ‘SACRAMENTO BEE’ gazetesinden çevirmiş olduğum, ABD’nin Demokrat Başkanı Obama ile Cumhuriyetçi rakibi Romney arasındaki başlıca politika alanlarındaki farklılaşmaları bir dizi madde başlığı altında sunmak istiyorum. Her ne kadar, başta liberaller olmak üzere küresel rekabet ekonomisine ve batı tarzı liberal demokrasiye uyum sağlamak iddiasındaki guruplar, diğer siyasi ideoloji taraftarları tarafından Amerikancı olmakla sık sık damgalansa da bu maddelerden anlaşılan, Türkiye ile ABD'nin ne iç ne de dış politikada aslında pek de benzer kaygı ve önceliklere sahip olmadığı ve hukuksal ve siyasi tabanlarının değerlerinin de sanıldığı kadar benzeşmediği. Yine de dünya devi ABD'nin Başkanlık kampanyalarının küçük küremizi nasıl etki altında bıraktığını inkar edemeyiz ve Amerika'nın bir sonraki Başkanını hangi faktörlerin belirleyeceği gerçeğine de duyarsız ya da zıt kalamayız. İşte meseleler ve iki adayın bakış açıları;

DÜŞÜK & DOĞUM KONTROLÜ

Obama: kürtaj haklarını desteklemektedir. Sağlık hukuku anlayışına göre, kontraseptif dağıtımı ve işyeri sağlık sigorta planları gibi hizmetlerin kadınlar için ücretsiz olmasını önermektedir.

Romney: kürtaj haklarına karşıdır. Oysa, daha önceleri bu hakkı desteklemişti. Hukuka göre kürtaj hakları rehberlik gerektirmelidir ve Roe v Wade öyküsüyle simgeleşen bir gelecek Yargıtay kararıyla geri alınmalıdır. Planlı Ebeveynlik için federal yardıma son verilmelidir.

SAVAŞ

Obama’ya göre; Irak savaşının sona ermesinden bu yana ve 2014 yılı sonuna kadar tüm dış güçler geri çekilmelidir. Ancak Afganistan'daki ABD askeri varlığı bir süre daha sürdürülmelidir. Libya muhalefetine yardım ve NATO kampanyaları, senatodan onaylı olarak  ABD hava gücünü kullanarak hükümeti devirmek için kullanılmıştır. Bir on yıl içinde askeri harcamalarda 487.000.000.000 $’lık bir kesinti için kongrede Cumhuriyetçiler ile anlaşmaya varılmalı ve Kara Kuvvetleri ile Deniz Piyadeleri azaltılmalıdır.

Romney: Afganistan'daki Amerikan muharip güçlerinin 2014 sonuna dek devamını savunmaktadır. 2016 yılında Pentagon bütçesine yaklaşık 100.000.000.000 $ ekleyerek, asker ve savaş gemilerinin sayısı da dahil olmak üzere silahlı kuvvetlerin gücünü artırmak istemektedir.

TERÖR

Obama: Usame bin Ladin’in bulunup öldürüldüğü baskın Obama döneminde gerçekleştirilmiştir. ABD'nin sert sorgulama tekniklerindense, aslında George W. Bush döneminden itibaren vazgeçilmiştir. Obama  hapishaneleri kapatmak için söz vermiş olmasına rağmen Guantanamo Körfezi'ndeki zanlılarının tutuklanması da dahil olmak üzere Bush'un önemli terörle mücadele politikaları, Obama dönemine de taşınmıştır. Pakistan ve Yemen'de terörist hedeflere karşı insansız 'drone' saldırıları kullanımıysa genişletilmiştir.

Romney’e göre, yabancı terör zanlılarının anayasal hakları yoktur. 2007 yılında, terör şüphelilerinin sorgulanmasında kullanılan 'waterboarding' tekniğine Romney karşı çıkmaktadır. 2011 yılında, 'waterboarding' işkencelerinden vazgeçilmesi gereği, Romney’in kampanyalarında kullanılmıştır.

GÖÇ

Obama: Haziran ayında çocukların sınırdışı edilmekten muaf bırakılması ve göç müracaatlarına çalışma izni verilmesi gibi ABD'ye yasadışı yollardan getirilen göçmenler konusuna yeni yaklaşımlar sunmuştu. Üniversitelerde okuyan veya silahlı kuvvetler içinde kayıtlı genç kaçak göçmenler için vatandaşlık yolu açılmasıyla ilgili mevzuat konusunda Obama yenildiyse de, yine de bu konuda hala kararlı olduğunu söyledi. Ancak, hükümet, Obama döneminde rekor sayıda kaçak göçmen sınır dışı etti.

Romney: Özellikle ABD-Meksika sınırındaki durum dikkate alındığında, yasadışı göçmenler için eğitime bağlı haklara karşı çıkıyor. Okuluna devam eden yasadışı göçmenlere yasal statü sunulmasına karşı çıkıyor, ancak silahlı kuvvetlere hizmet edenler için tavrı olumlu. Işverenler için bir göçmenlik durumu doğrulama sistemi kurmak ve bu konuda yasal statülerini kanıtlama konusunda dolandırıcılık yapan vatandaşlaraysa ceza öngörüyor. Yasal göçmenlerin eş ve küçük çocukları için göç kapılarının kapatılmasından yana.

TABANCALAR

Obama: Başkan olarak silah yasalarında sıkılaştırmak için çalıştı Henüz açıklanmamakla birlikte yasalar, insanların milli parklarda ve Amtrak trenlerinde ruhsatlı silahlarını kontrol edilmiş torbalar içinde gizlice taşımasına karşı değil. Silah sorunlarını çözmek için "mevcut yasalar çerçevesinde sağlam adımlarla ilerleme ve 'saldırı tipi silahlar' için yenilenecek yasakları destekliyor. Daha önceki açıklamalarında da güçlü silah denetimlerini destekledi.

Romney: Daha sıkı silah denetim yasalarına karşıdır. Mevcut silah yasalarının sert icrasından yana olduğunu Colorado cinayeterinden sonra açıkladı. 2002 ve 2004 yıllarında saldırı silahları üzerinde Massachusetts de hazırlanan yasa tasarısını destekledi.

DIŞ POLİTİKA

Obama: İran'a yakın vadede askeri saldırıya karşıdır, ancak nükleer silah üreten bir İran'ı durdurmak için tek yol olarak gerektiği takdirde bu seçeneği açık tutmaktadır. Buna karşın, Suriye hükümetine karşı uluslararası baskı istiyor, Suriye muhalefeti konusunda Libya hava gücü konusunda gösterdiği kararlılığını tekrar etmek niyetinde. Tartışmalı bölgelerde konut alanlarında inşaata devam etmesi için İsrail!i destekliyor ve 1967 Arap-İsrail çatışması sonrasında kurulan kara sınırlarına dayalı barış görüşmelerinin yeni bir turunu başlatmak için her iki tarafa baskı yapılmasından yana. İsrail ile askeri ve sivil işbirliğini genişletmek için de yenibir yasayı imzaladı. Markalaşmada haksız rekabet için Çin'e karşı cezalar arayışına ek olarak, Çin'deki para birimi manipülatörlerine de karşı çıkıyor.

Romney: İran’ı ABD için net bir askeri tehdit olarak görünüyor ve İran'ın nükleer tesislerine karşı bir askeri harekete açıkça bir adım onaylamadan önce, İsrail'in hak iddiaları konusunda daha fazla müsamahakar olmak gereği açısından konuşuyor. Yaptırımlar ve iç muhalefet üzerinden Tahran ‘ı nükleer silah yapmaktan vazgeçirmenin mümkün olmaması halindeyse, "Tabii ki askeri eyleme" taraftar olduğunu savunuyor. ABD ve bölgesel Suriye müttefikleri açısından bir bakışla ise, kendini, sertlik yanlısı İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile daha yakın görüyor ve İsrail'e daha fazla askeri yardım sözü vererek Kudüs'te doğu sektördeki Filistinlilerin iddialarını göz ardı ediyor, Rusya’yı , ABD'nin " 1. jeopolitik düşmanı" ilan ederken, markalaşmaya dair geniş ticari yaptırımlara yol açabilecek bir hamleyi de Çin'de kullanarak, para birimi manipülatörlerine de savaş açıyor.

BORÇ

Obama: Trilyon dolarlık açıkların iktidarının dördüncü yılında da süreceği öngörülmektedir. Varsayılan borç limitini artırmak için senatodan da onayı aldığından beri, harcama kesintileri ve gelir artışı oranları, borç mücadele çağrılarına yol açmakta. Obama'nın planı, Bush döneminden kalma vergi indirimlerinin limitini, çiftler için 250.000 $’a çıkarmak yönündedir.

Romney: Sistemin çöküşünü önlemek için gerekli bir adım olarak finansal kurumlara 2008 yılında uygulanmış olan kurtarma-oto sanayi kurtarma operasyonlarına karşı çıktı. Federal harcamaları, büyük ölçüde belirsiz harcama kesintileri ile birlikte, yüzde 23,5 'luk aşağı kesimden, ilk dönem sonu itibariyle gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 20’si oranında bir kesinti alınmasını öneriyor. Ayrıca, anayasal denk bütçe değişikliğinden yanadır.

EKONOMİ

Obama: Yüksek işsizlik oranlarında, önceki yönetime göre derin bir durgunluk dönemini izleyen kademeli bir toparlanma başladı. Bu, yaklaşık 800.000.000.000 $’lık canlandırma planı ile, durgunluk son buldu. Wall Street ve oto sanayindeki kurtarmaların süregelen uygulamaları George W. Bush döneminde başladı. ABD'li üreticilerin yurt dışındaki işlerini yurt içine çekerek ülkedeki vergi indirimiyle, ABD şirketlerine dış kaynak harcamaları için vergi cezaları önermektedir.

Romney: Vergilerin düşürülmesi, daha az düzenleme, denk bütçe, büyümeyi teşvik için daha fazla ticaret anlaşmaları önermektedir. Işsizlik tasarruf hesapları ile işsizlik ödemeleri konusunda da değişiklikler önermektedir. Bu sektörde çöküş sonrası hukuki düzenlemeler sertleşirken finans-sanayi alanındaki düzenlemeler ve kurumsal skandallar karşısında muhasebe düzenlemelerini sıkılaştırma yasasının yürürlükten kaldırılmasını öneriyor.

EĞİTİM

Obama: Bush döneminin ‘Hiçbir Çocuk Geride Kalmasın’ kampanyasında devlet onayını hızlandırarak, "Top Race to" Obama eğitim politikaları için milyarlarca dolar ödül dağıttı.

Romney: ‘Hiçbir Çocuk Geride Kalmasın’ kampanyasını federal hesap verebilirlik standartları açısından destekledi. Ancak, rekabet yanlısı politikalarıyla federal hükümetin eğitimde daha az kontrole sahip olmasını önerdi yine de Obama'nın "Top Race to" öğrenci testleri, okul kurma teşvikleri ve öğretmen değerlendirme standartlarına desteğini belirtti.

ENERJİ VE ÇEVRE

Obama: Meksika Körfezi'nde büyük BP petrol sızıntısı sonrası derin su sondajı konusunu geçici moratoryuma sürüklerken, genel olarak daha fazla petrol ve gaz sondajını yine de destekledi. Yeni araçların maliyetini yükselterek yakıt ekonomisi standartlarında tarihsel bir artış elde etti. Küresel ısınmadan sorumlu ısı-tutucu gazların ve güç santrallerinden salınan toksik cıvanın sebep olduğu kirliliğe karşı ilk kez düzenlemeler gerçekleştirmiştir. Yeşil enerji kullanımını güç bulduğundan  temiz bir kaynak olarak nükleer gücü benimsedi. Karbon emisyon sınırlarını yükseltmek konusundaysa Demokrat Kongreyi iknada başarısız oldu.

Romney: Atlantik ve Pasifik dışı kıta delme işlevlerinin yanı sıra Batı kıyıları, Arctic National Wildlife Refuge ve offshore Alaska petrol sahalarının açılmasını desteklemektedir. Kömür, doğal gaz ve nükleer enerjiyi geliştirmenin önündeki engellerin azaltılmasını ve keşif güvenlik kayıtları ile sondaj geliştiriciler için onay izinlerini hızlandırmak istiyor. Yeşil enerjiyi henüz uygulanabilir bulmamakta ve iklim değişikliğinin nedenlerinin de tam olarak anlaşılamadığını düşünmektedir.

GAY HAKLARI

Obama: Konuya karşı durduğu 2008 başkanlık kampanyasından bu yana ve 2004 Senato kampanyasında önerilmiş olan, yasal haklar ve sivil sendikalarda eşcinsel çiftlere yönelik faydalar konusundaki yasa eklerini desteklemektedir. Eşcinsellerin askerlik yasaklarını kaldırmayı vaad ederken, eşcinsel evliliklerin federal olarak tanınması reddediyor.

Romney: Eşcinsel evliliklerin yasal tanınmasına karşıdır, ve bunun eyaletlerde de, bir anayasa değişikliği ile yasaklanması gerektiğini söylemektedir. "Evlilik bir eyaletin sınırları içinde süregiden bir faaliyet değildir." görüşündedir. Ayrıca sivil sendikal haklara karşı çıkıyor, ancak eyaletlerdeki hak ve menfaatlerin bu sendikaların kararına bırakılması gerektiğini söylüyor. Bunların yanı sıra hastane ziyareti haklarını uygun bulurken eşcinsel askerliğine yasağı geri getirmeyi amaçladığını açıklıyor.

SAĞLIK

Obama: Şimdi Yargıtayda davaya konu olan genel sağlık sigortası konusuna onay almak için bir revizyon öngörüyor. Yasaya göre, sigortacılar önceden hastalığı olan kişileri kapsamadan men edecek, vergi kredilerinin yeni pazarlara erişimleri geliştirilecek ve iş tabanlı sigortası olmayanların  primleri diğer vatandaşlardan sübvanse edilecek. Küçük işletmelerdeyse, sigorta, Medicaid sisteminin genişletilmesiyle sağlanacak.

Romney: Sadece eyaletlere değil Washington’a da, sigortasızlık politikasını götürmek gerektiğini söylüyor, çünkü büyük ölçüde Massachusetts evrensel sağlık başarı modelini örnek alarak mevcut yasanın yürürlükten kaldırılması için çalışmak istiyor. Vaadleri; belli bir süre için işini terk edenlerin sigorta hakkının sürmesini formülleştirmek ve bireysel vergi avantajlı tıbbi tasarruf hesaplarını genişletmek ile tasarruf sigorta primlerinin yanı sıra kişisel tıbbi masraflar için de kullanılacak bir fon oluşturmak.

SOSYAL GÜVENLİK

Obama: Sosyal Güvenlikte uzun vadeli mali sorunların çözülmesi için kapsamlı bir plan öneriyor. 2011 yılında, Sosyal Güvenlik karlarındaki yıllık artışları kullanarak, enflasyonu azaltacak yeni önlemler önerdi. Teklifin, Sosyal Güvenlikte yaklaşık yüzde 25 oranında uzun vadeli finansman açığını azaltacağı düşünülmektedir.

Romney: 55 yaş ve üzeri için statükoyu korumak değil, emeklilerin bir sonraki nesil için, bir ya da iki yıl tam yararları için emeklilik yaşını yükseltmek ve zengin alıcılar için enflasyon artışlarından doğacak tasarruf karı artışları üzerinde çalışmaktadır.

VERGİLER

Obama: Varlıklılardan alınan vergiyi yükseltmek ve en az gelirlilerin vergi dilimlerini yüzde 30’a indirmek istiyor. 200,000 doların altında geliri olanlar ya da çiftler için 250.000 $ sınırındakiler için, Bush döneminin vergi indirimlerinin uzatılması destekliyor. Ama 2010 yılında, herkes için daha düşük oranlar kararı için bir iki yıl uzatma kararı alındı. Üst iki dilimin vergi oranları yüzde 39,6'dan yüzde 36'ya 3 ila 4 puan kadar geri düşerken, zenginler için sermaye kazançları ve temettü oranlarını yükseltmek istiyor. Sağlık hukukuna göre en yüksek değerler sağlık sigortası planları üzerinden alınan vergi ödemelerinden sağlanır. Kongre ile birlikte, önemli vergi indirimleri için bazı geçici birinci dönem kayıtları oluşturmuştur.

Romney: Tüm gelirler için Bush döneminin vergi indirimlerinin yüzde 8 yerine yüzde 10  ve en yüksek dilimdey ise, yüzde 35 yerine yüzde 28, ya da ortalama yüzde 20 olmasını önermektedir. Zenginler için kesintiler, krediler ve muafiyetler kısılmalıdır. 200,000 $’ın altında kazanan aileler için sermaye kazancı vergisini kaldırmayı ve yüzde 35 yerine yüzde 25 kurumlar vergisi kesintisini önermektedir.


Ne dersiniz, ABD vatandaşı olsaydınız, hangisine oy verirdiniz?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben Türkiye'deki liberal siyasetin, ABD'den aldığı etkileşimler açısından bakmaya çalışıyorum konuya. Örneğin, eşcinsel hakları, kürtaj, din baskısı altında kalmayan barışçı dış siyaset, sağlıkta piyasa fırsatlarında eşitlikçilik, küçülen d...evlette azalan vergiler, silah kontrolü...Bu konularda liberal kamuoyunun belli bir pozisyonu olduğunu genel olarak söylemek mümkün ve Başkan adayları da sıklıkla ABD'nin kuruluşunda ön plana çıkan özgürlükçü Anayasal sistemin en önemli değeri olan liberalizme inanan kitlelerin takdirini kazanmak çabasında..Evet, bu kez kısmen Obama..Fakat Romney de vergi indirimleri ve ekonomi konusunda benden puan aldı.

Aysegül Akbay Yarpuzlu 
 18.08.2012 21:43
 

Simdilik Obama ! Ama gercekte sistem acisindan birbirlerinden hic farklari yoktur.

Newyorker 
 18.08.2012 17:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 42
Toplam yorum
: 17
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 385
Kayıt tarihi
: 21.03.12
 
 

Halk Sağlığı Profesörü, Kamu Yönetimi ve Avrupa Birliği Uzmanı   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster