Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Kasım '11

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
5888
 

ABD bize F-16 kodlarını Mısır yüzünden mi verdi?

ABD bize F-16 kodlarını Mısır yüzünden mi verdi?
 

F16


F-16 uçakları, bugün otuza yakın ülkenin envanterinde yer alıyor. Bu ülkelerden İsrail dışında hiçbiri F-16 uçaklarını kendi insaniyetinde uçuramıyor ya da en azından öyle biliniyor!

Nasıl yani? dediğinizi duyar gibiyim. Evet ! F-16 uçağı kullanan ülkeler, F-16 uçaklarını ABD savunma bakanlığının belirlediği sınırlar dışında uçuramıyor. Türkiye üzerinden örnek verecek olursak; F-16 uçaklarımız Kuzey Iraktaki bir hedefe bomba atmak isterse ve uçağımıza yüklü olan programın etkin kullanım sınırları Irak coğrafi sınırlarını içermiyorsa, uçağımızla hedefin üzerine kadar gider ve hiçbir şey yapamadan geri döneriz. Iraktaki o hedefi bombalamak için ABD'nin söz konusu uçağa bu izni vermesi, diğer bir tabir ile uçuş kontrol programına bu özelliği tanımlaması gereklidir.

Yıllarca biz elimizdeki 240 adet F-16 uçağını böyle kullandık.

Kabaca ifade etmek gerekirse; ABD’nin izniyle Irak’taki PKK hedeflerini vurabildik.

Ama 2007 yılında sanki bir şeyler bir anda değişti; sanki biz ! uçaklarımız konusunda ABD’den bağımsızmışız gibi hareket etmeye başladık. F-16 uçaklarımız 2007 yılında defalarca Kandil’i bombaladı. Bu da yetmezmiş gibi ABD hava kuvvetlerinden sonra en çok F-16 uçağına sahip İsrail’e diklenmeye başladık. Bir Türk F-16 uçağı, İsrail sınırı üzerine geldiğinde ya da herhangi bir İsrail uçağı ile karşılaştığında sivil ve sıradan bir jete dönerken, 240 adet F-16 uçağına sahip Türkiye’nin, özgün yazılım yüklü 340 adet F-16 uçağına sahip İsrail’e bu şekilde diklenmesi izah edilmesi gereken garip bir davranıştı. Çoğu insan bu davranışı, arkası boş bir siyasi manevra gibi algıladı.

Fakat geçen ay hiç beklenmedik bazı olaylar oldu. İsrail, Filistin sınırda 5 Mısır askerini öldürdü. Mısır da bu davranışa cevap olarak, 30 yıl sonra ilk defa ordusunu İsrail sınırına yığdı. İşte o zaman İsrail kendinden beklenmeyeni yaptı ve Mısır’dan özür diledi. Sanki daha önce hiç Mısır askeri öldürüp, umursamazlık etmemiş gibi!

Bu olay üzerinden çok geçmedi, dünya basını Türkiye ile Mısır’ın doğu Akdenizdeki doğalgaz ve petrol rezervleri için İsrail’i dışlayan bir politika üzerinde anlaştığını yazdı.

Geçmişteki Mısır-İsrail savaşında, birkaç saat içinde tüm uçaklarını ve havaalanlarını İsrail hava baskını ile kaybeden Mısır ne olmuştu da 30 yıl sonra ABD’den bağımsız uçuramadığı 190 adet F-16 uçağına güvenip İsrail’e hasım olmayı göze almıştı?

Ve en önemlisi durup dururken ABD bize F-16 uçaklarının kodlarını böyle bir ortamda neden verme ihtiyacını hissetmişti?

İnsanın aklına bir tek şey geliyor.

Acaba bizim mühendislerimiz F-16 uçaklarının kodlarını mı çözdü?

Yoksa Aselsan cinayetleri, sandığımızdan daha derin mesajlar mı içeriyordu?

Yoksa çözülen kodlarının gizlice 190 adet Mısır F-16 uçağına Türk mühendisler tarafından yüklenmesi ihtimaline karşı ABD tedbir mi alıyor? Bu tür bir operasyondan kendisinin de haberdar olabilmesi için Türkiye ile kodları paylaşarak illegal operasyonları legal hale mi getimeye çalışıyor?

Daha açık söylemek gerekirse; ABD halihazırda kaybetmiş olduğu kontrol mekanizmasını(kodları), Türkiye ile paylaşarak yeni bir ortaklık mı teklif ediyor?


 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

benim anladığım ve sanırım gözden kaçan bir şey var AMERİKA KODLARI VERDİ AMA ÖZGÜRLÜĞÜ VERMEDİ ÖNCEDEN İZİN ALIYORDUK ŞİMDİ SANIRIM İZİN ALMADAN HEDEF VURABİLİYORUZ AMERİKANIN İSTEMEDİĞİ BİR HEDEF İSE GENEDE UZAKTAN BAĞLANABİLECEK BİR ORTAM VAR NEDEN UÇAKLARI KOD OLMADAN VERMİYORLAR; ÇÜNKÜ AMERİKA YASALARINA AYKIRI O SEBEPTEN PEK SEVİNDİĞİMİ SÖYLEYEMEM KENDİ UÇAĞIMIZI YAPMADIĞIMIZ SÜRECE TAM BAĞIMSIZ SAYILAMAYIZ YADA YAPTIĞIMIZ UÇAKLARI KALDIRAMADIKTAN SONRA...

ilyas unlu 
 14.11.2011 8:54
Cevap :
eğer kod çözüldüyse zaten uzaktan müdahale imkanı da ortadan kaldırılmış demektir. en azından öyle olması dileğimiz..  15.11.2011 7:03
 

Bu türden mantıklı olasılıklar doğal olarak akla geliyor tabii ki yazarım. Tam da bu dönemde F-16'larımızı konu alan bir filmin (Anadolu Kartalları)(Nedense ilk F-16'nın filolara katılımından (1986) 25 yıl sonra) Takdire şayan cesurca bir değerlendirme yapmışsınız.Gelişmeleri zaman gösterecek. Tahminim o ki en geç iki yıl içinde Anya,Konya (Aşağı ve Yukarı Saksonya'da:) anlaşılır. Selamlarımla...

Ersin Kabaoglu 
 13.11.2011 19:16
Cevap :
teşekkürler..  15.11.2011 7:04
 

İran faktörüde unutulmamalıdır. Diğer taraftan Türkiye bölgesel bir güç yapılmak istenmektedir. Kimbilir. Yaşayıp göreceğiz. Selamlar.

DurmuşGüler 
 13.11.2011 15:42
Cevap :
teşekkürler  15.11.2011 7:08
 

Hııım çok ciddi bir konu; hakikatten merak ettim şimdi. İnşallah Türk mühendisler bu kod-ları çözmüştür demekten başka bir şey gelmiyor aklıma... Saygılar...

M.Talip Girgin 
 13.11.2011 14:46
Cevap :
teşekkğrler  15.11.2011 7:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 23
Toplam yorum
: 36
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 2622
Kayıt tarihi
: 28.11.06
 
 

İnsanca yaşamaya çalışan, zaman zaman düşen, zaman zaman kalkan, zaman zaman kaygılara kapılan, zama..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster