Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Şubat '08

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
438
 

ABD'de gayrimenkul alma zamanı

ABD'de gayrimenkul alma zamanı
 

ABD yatırım için ideal ülke oldu


Doların değer kaybetmesi üzerine dünyanın pek çok ülkesi ellerinde değersiz bir para birimiyle karşı karşıya kaldı.

Bunların en başında dünyanın en büyük dolar rezervine sahip Çin geliyor elbette. 1, 5 trilyon dolarla ne yapacağını şaşıran Çin ilk olarak FED den dolarlar karşılığında altın almayı düşündü ise de altının da hızla yükselmesi üzerine bundan vazgeçerek ABD’de zora giren şirketleri kelepir fiyatla almaya başladı.

Çin’in arkasından Arap ülkeleri gelmektedir. Onlarda günden güne eriyen dolar kaynaklarını ABD’de gayrimenkul alarak değerlendiriyorlar.

Türkiye’den ilk akıllı yatırımı bilindiği gibi Ülker grubu yaptı. GODİVA gibi marka ve piyasa değeriyle güçlü bir ABD firmasını bünyesine kattı.

Ülkeler veya dolar zengini şirket ve bireyler ya gözlerinin önünde eriyen servet ve sermayelerine bakıp iç çekecekler ya da, ABD de gayrimenkul veya şirket satın alacaklardır.

Bunlar şaka değil Hindistan’ın TATA Holdingi bile ABD Ford firmasını almak üzere girişimlerde bulunmaktadır. Çin Amerikanın büyük şirketlerinden IBM ile ortaklığa giriyor, Meksika ve Kanada bile ABD de şirket kapma yarışına girdiler.

Amerika’ya hızla dönen bu dolarlar ise ne gibi sorunlar getirir ve doların düşününü hızlandırır mı? endişeli bir durum. 2015 yılına kadar ABD’ye 20 trilyon dolara yakın para döneceğe benziyor.

Türk şirketlerinden, Koç’un yıllardır Ford ile ortaklığı biliniyor ki en akıllı yatırımlardan biri olmuştur, hatta koç’un büyümesine FİAT’ dan çok daha büyük desteği olduğu söylenebilir. Ama yeni yatırımlara ihtiyaç var, artık büyük şirketlerimiz Asya ve Arap ülkelerinden geride kalmadan ABD şirketlerini satın almalıdır.

Birleşik Arap Emirlikleri bile Citigroup’a 8 milyar dolar para yatırarak şirketi batmaktan kurtarmış ancak ikinci sarsıntıda ilk haciz işlemini elbette bu ülke yatırımcısı değerlendirecek ve ABD finans devini en zor anında satın alacaktır.

En azından ABD borsasında işlem görmek üzere şirketlerimiz harekete geçmeli.

Dünyanın en büyük ekonomik gücü olmak için kelepir ABD şirketi alamıyorsanız, Newyork borsalarında değer kazanan kâğıtlarınız olsun.

Bireysel gayrimenkul alan zenginlerimize de hayırlı olsun diyorum. Onlar ellerindeki ucuz doları çok pahalı olan YTL. veya altınla değiştirmesinler. Doğrudan bu ülkede arsa, bina, fabrika, şirket alsınlar. Türkiye’de yatırım yapıp şirket ve fabrika alanlara karşı duranlar ve yabancı sermaye istemeyenler bu yazıya olumlu bakacaklardır.

Haydi, Türkiye sıra sende artık.

Muammer MURAT
4.2.08

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aslında dövizin bu seyri bir kesimi korkuttuğu kadar bir kesimi de sevindiriyor. Ancak bir nokta var ki, bu da vazgeçilmez bir gerçek. Her inişin bir çıkışı vardır. Dolar şimdi oldukça indi. Yatırım yapmanın tam zamanı. Ancak yine gün gelecek dolar havalarda gezinecek. Elbette devletler insanlar gibidir. Kurulur, yönetilir ve çöker. Ancak Amerika Birleşik Devletlerinin çökmesinin henüz zamanı değil. Teşekkürler ve Saygılar...

Said Murat 
 19.02.2008 4:04
Cevap :
Sayın Koç ABD son 50 yıla damgasını vurdu. her sıkıntı için bir yerde savaş başlattı. bu Rus-Japor savaşını başlatan Çarlık İçişleri Bakanı Pelev'nin içerde birliği sağlamak için "Bize Küçük bir yenilgi gerek" demesi gibi. Ama Japonlara fena yenilen Ruslar çarlığın idam edilmesine ve Rusya ya Komünizmin gelmesine neden oldular. ABD batacak manasında değil ama şu anda dolar bu kadar düşmüş ve pekçok ABD şirketi zora girip satış noktasına gelmişken gücü yeten Türk müteşebbislerin ABD de şirket satınalmasını hiç olmazsa gayri menkul sabihi olmasını öneriyorum. selamlar  19.02.2008 15:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 163
Toplam yorum
: 140
Toplam mesaj
: 62
Ort. okunma sayısı
: 4459
Kayıt tarihi
: 03.09.07
 
 

1965 yılında Erzincan'da doğdu, İzmir'de yüksek eğitim alıp, devlet memuru oldu. 5 yıl süreyle bi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster