Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ekim '12

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
391
 

ABD Dışişleri Bakanının Cumhurbaşkanımızın yanında işi ne?

ABD Dışişleri Bakanının Cumhurbaşkanımızın yanında işi ne?
 

Geçen sene aralık ayında Şehitkamil Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi'nde (ŞKM) Ak Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar'ın "Yeni Dünya Düzeni ve Türkiye" konulu bir konferansı vardı. Bende gazetecilik bölümü öğrencisi olduğum için hem bir gazeteci hemde milletvekili olmasından dolayı Şamil Tayyar'ın konferansını takip etmek için salona gittim. Şamil Tayyar konuşmasını bitirdikten sonra "Şimdi sorulara geçiyoruz" dedi. Bende direk elimi kaldırdım ve ilk sözü bana verdi. Mikrofon geldikten sonra "Geçen hafta hafta ABD Dışişleri Bakanı Clinton Türkiye'ye geldi ve Dışişleri Bakanımız, Başbakanımız ve Cumhurbaşkanımızla görüştü. Büyük olmanın yolu öncelikle büyük gibi davranmaktan geçmiyor mu? Bu dünya siyasi literatüründe benim dışişleri bakanım senin cumhurbaşkanınla denk anlamına gelmiyor mu?" diye bir soru sordum. Şamil Tayyar'da "Direk gelip Cumhurbaşkanıyla konuşsa buna senden önce ben karşı çıkarım, Cumhurbaşkanının davetlisi olarak görüştüler. Bizim dışişleri bakanımızda Suriye'ye gidip Beşar Esad ile görüştü. Bu konuya katılmıyorum" dedi. Ben tekrar söz almak için elimi kaldırdım ama söz verilmedi, eğer söz verilseydi "Biz Suriye'yle mi karşılaştırıyorsunuz? Bizim dışişleri bakanımız ABD'ye gidip Obama ile görüşüyor mu?" diye soracaktım ama olmadı.

Geçen haftada İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Rahimi ile bizzat Başbakanımız görüşünce geçen sene sorduğum bu soru geldi aklıma. Daha öncede hem Cumhurbaşkanımız hemde Başbakanımız yetkisi alt seviyelerde olan pek çok kişi ile görüştü. Beyaz Saray'ın temizlikçisi gelse resmi törenle karşılayacağız zaten. Bu böyle olmamalı. Davul dengi dengine vurmalı.

Bizim Dışişleri Bakanımız sürpriz bir şekilde İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejat ile BM toplantısında görüştü bayağı şaşırdık, ne oluyor falan diye ama kimse sormuyor ki "Yıllarca çok küçük ülkelerin 2. 3. hatta 4. adamları gelip Cumhurbaşkanımızla ve Başbakanımızla görüşüyor neden?" diye.

Davutoğlu hiç ABD ziyareti yapıp tek başına Obama ile görüştü mü?

Tabi ki hayır, Dışişleri Bakanımız ABD'ye kaç sefer ziyarete gittiyse her defasında Clinton ile görüştü geldi ama Türkiye'ye Clinton her geldiğinde en üste kadar herkesle görüşebiliyor. Türkiye artık bu eziklik duygusundan kurtulmalı ve herkes dengiyle görüşmeli ki gerçekten büyük olduğumuzu hissedebilelim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 352
Toplam yorum
: 624
Toplam mesaj
: 33
Ort. okunma sayısı
: 3014
Kayıt tarihi
: 02.08.08
 
 

1989’da Aksaray’ın Eskil ilçesinde doğdu. İlköğretimini 2004 yılında Eskil Cumhuriyet İlköğretimi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster