Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Aralık '14

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
125
 

ABD Eğitiminde Mrs.Rhee olayı...

ABD Eğitiminde Mrs.Rhee olayı...
 

Eğitim ve Michelle Rhee


Bu çok yeni bir hikayedir.. Aslında hikaye değil, film değil, ABD eğitimindeki değişiklikleri ve anlayışı gösteren bir belgeseldir.

ABD eğitim sisteminde Özel Okulculuk Devlet Okul Sistemi’nin yanında oldukça güçlüdür ve her okulun bir yönetim felsefesi vardır. Her okul kendi kendisini aşmaya çalışır.

Fakat Devlet okulları bazı filmlerde gösterildiği gibi fena halde ala ala hey durumundadırlar; son zamanlara kadar onları denetleyecek; zaptu rapt altına alacak bir babayiğit görülmüyordu. Ama Washington Belediye Başkanı  Mr.Adrian Fenty  Başkentteki Devlet Okulları’ndan memnun değildir. Bu okulları  düzeltmek için tavsiye üzerine Washington DC’deki Devlet Okulları’nın başına. Kore asıllı Michelle Rhee adlı ince, narin görünümlü bir bayanı atar. Mrs Rhee o zamanlar (2007) 37 yaşında çok dinamik ve devrimci fikirleri olan bir eğitimcidir.

Başkent eğitimcileri onu bir şeye benzetemez ama Bayan Rhee, yıldırım gibi bütün devlet Okullarına girer çıkar ve istatistikleri izler. Devlet okullarının üniversiteye girişte durumları çok kötüdür. Okulların vaziyeti çok kötüdür. Öğretmenleri öğrencilere önem vermemektedirler. Öğrenci performansları düşüktür. Öğretmen performansları düşüktür ve Bayan Rhee’ye göre yöneticilerin de performansları yetersizdir.

Rhee gittiği her yerde toplantılar yapar, değişim lehine konuşur… Fakat çok az sonuç alır. Sonra, bir müddet sonra öğretmenlerin “Devamlı” statüsünden çok “Sözleşmeli” çalıştırılmasını yeğler ; ve çalışmayan, performansı düşük öğretmenleri de işten çıkarır. Bir çok öğretmen, yönetici böyle devre dışı kalınca araya “Sendika”lar girer.

Adeta Mrs Rhee’den intikam alırcasına bütün güçlerini onun reformcu çalışmalarına yöneltirler; aileleri etkilerler. Ve dolayısıyla  gelecek seçimlerde Mrs.Rhee’nin hamisi Belediye Başkanı Mr. Fenty seçimleri kaybeder.

Bu durumda, Mrs Rhee de istifa dilekçesini Vilayete sunmaktan başka çaresi kalmaz.

Ama bu arada Bayan Rhee rahat durmamış, “Students First” (Önce Öğrenciler) Örgütüyle ABD’de geniş bir kamu oyu yaratmıştır.

Aslında, Mrs.Rhee geldikten sonra Başkent okullarında çok şey değişmiştir. Okullar temizlenmiş; bütün malzemeler elden geçirilmiş, programlar, kitaplar yeniden düzenlenmiş ve sınıflar çeşitli teknik donanımlarla yenilenmiştir. Okulların değişimi, herkesin dikkatini çekecek ölçüdedir.

Ayrıca Öğretmen ve Yönetici davranışları ve performansları değişmiş ; okullar hızla daha üst sisteme daha nitelikli öğrenciler göndermeye başlamışlar ve daha da önemlisi Başarı görünür bir şekilde artmıştı. Bu verilere bakılacak olursa, Bayan  Rhee’nin çalışmaları hiç de göz ardı edilemez hale gelmiştir.

Bayan Rhee işsiz halde kalmıştır ama bütün Amerikan zenginlerinin; aklı başında adamlarının desteğini de arkasına almıştır.

En son Bayan Rhee dünyanın en önemli TV Sunumcusu  Oprah Winfrey ‘in şovuna katılmış ve bu şov’da Oprah’ın takdirlerini kazanmış ve Bayan Oprah bütün gücüyle Michelle Rhee’nin arkasında duracağına söz vermiştir.

Mrs Oprah sahip olduğu büyük gücüyle Mrs.Rhee’nen başında bulunduğu Reform Derneklerini desteklemek üzere milyonlarca dolar toplamış ve bu hareket Amerikan ulusundan geniş çapta destek görmüştür,

Mrs. Rhee şimdi çeşitli reform konseylerinin ya başındadır ya da temsilcisidir. Bütün ülkedeki Devlet Okul sisteminin değişmesi ve gelişmesi için elinden gelen çabayı göstermektedir.. Bayan Rhee bu arada yaptıklarını ve mücadelelerini anlattığı “Öğrencileri Savunmak için Radikal Kavga” adlı ilk kitabını piyasaya vermiştir.

Bütün bunlardan bizim eğitim sistemimiz için bazı dersler çıkarılabilir mi? Bir kere gerçekten Mrs.Rhee’nin düşüncelerini ve davranışlarını onu izleyip, anlamak gerekir.

Yapılacak şey “NİTELİK”i artırmaktır. Bu öğrenci nitelikleri olabilir; öğretmen nitelikleri ve yönetici nitelikleri olabilir. Aslında bütün bu veriler birbirine bağlıdır. Öğretmenler iyi olduğu zaman; öğrencileri ile yakından ilgilendikleri zaman; okul önderleri iyi olduğu zaman okullar ileriye gitmektedir.

Eğer herkes ipe un sererse; bunun üzerine, sendikalar da tembelliğe prim verirlerse; eğitimde herkes yatacak demektir. Bunun sonucu da uluslar arası yarışmalarda sonunculuğu paylaşmaktır.

Öyleyse mesele niteliği nasıl ölçeceğiz ve gerekli reformları nasıl yapacağız. Çünkü gördüğümüz kadarıyla M.E Bakanlığı derin bir uyku içindedir ve kendisiyle hiç ilgisi olmayan Arapça, Farsça, Osmanlıca meseleleriyle uğraşmaktadır. Bütün bunları bırakıp gerçek Reform konularına ne zaman vakit gelecektir Allah bilir.

Evet, atı alan Üsküdar’ı aşıyor… ama bizimkiler nelerle uğraşıyor !?

Bakın şu Eğitim Düzenimize yahu.. Bir sınıflara girin; öğrencilerle konuşun; akıllı öğretmenlerle konuşun; gelişmeci yöneticileri iş başına getirin…

Yok biz öyle dememişiz; varsa yoksa politika… Varsa yoksa “bizimkiler”, “ötekiler” demişiz sanki… Uğraşın durun bakalım birbirinizle.

Ama eğitime ve çocuklarımıza yazık oluyor bunu iyi bilin.

  

Şahin ÖZŞAHİN bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhabalar Erdal Bey, yine çok değerli bir yazı yazmışsınız. Büyük bir keyifle okudum. Emeğinize sağlık. Nisan ayından beri yokum, biliyorum. Nedendir bilmiyorum ama günlük yazılar yazamıyorum artık. Fakat sizleri de, yazılarınızı da çok özlüyorum. O yüzden ara sıra da olsa bloğa girip okumak istiyorum. Selam ve saygılarımla.

Sema Bekmez 
 16.12.2014 9:40
Cevap :
Ben sizin çok değerli çalışmalar yaptığınızı biliyorum. Önemli uzun ömürlü, kalıcı eserler vermek. O da siz de var.. Romanlarınız çok güzel. Saygılarımı sunuyorum. Güzel çalışmalar diliyorum.   16.12.2014 15:30
 

Değerli dost, sizin bu yazınızı okuyunca o çok değerli Türkan Saylan rahmetli aklıma geldi bizim ülkemizde sayamayacağım kadar bilgili başarılı bir çok insan harcandı gitti buna üzülüyorum. Bir de beni en çok şu (Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre.) lafı yok mu kendi ülkem adına utanıyorum. Sağlıcakla kalınız.

Şahin ÖZŞAHİN 
 13.12.2014 23:27
Cevap :
Nice insan harcandı gitti bunda haklısın.. Üstelik vatan millet için çalışan insanlar. Yaramıyor..!  14.12.2014 11:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2579
Toplam yorum
: 10204
Toplam mesaj
: 237
Ort. okunma sayısı
: 836
Kayıt tarihi
: 24.10.10
 
 

Mesleğim eğitimcilik… Şimdi artık emekli bir vatandaşım… biraz şairlik, biraz hayalcilik, biraz s..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster