Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Kasım '16

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
366
 

ABD elit özel kuvvetleri Musul'a gönderdi

ABD elit özel kuvvetleri Musul'a gönderdi
 

Irak'ın en büyük üç şehrinden biri Musul için çarpışmalar devam ediyor. Maalesef, ciddi sonuçlar hala elde edilmedi. Operasyonda Irak ordusu ve kısa bir sürede şehri ele geçirmek için pek tecrübeli ve yetenekli olmayan YPG birlikleri baş rol oynuyor.

Bu hafta Musul çevresine sevk edilen ABD ordusu Özel Harekat Kuvvetleri'nin 500 elit askeri operasyona yeni bir ivme kazandıracak. Hava desteği de Apache ve Chinook helikopterleri tarafından verilecek.

Irak'taki kaynaklarımıza göre ABD'li özel kuvvetler Irak ve Kürt birliklerinin ileri hatlarında hareket edecek. Askeri uzmanlara göre şu hareket şartları, istihbarat ve diğer özel görevleri yapan özel operasyon kuvvetleri için olağan dışı.

Musul'da neredeyse basit piyade olarak savaşacak elit askerler, Washington'un adet üzere gizleyeceği ve sükut edeceği büyük zayiat verecek.

ABD'li yetkililerin DAEŞ'i mağlup etmek için Musul'u kurtarma operasyonunun önemini çok kez dile getirdiğini dikkate alarak özel kuvvetlerin kullanılması ilk bakışta aklı başında görünüyor. Fakat uzun zaman süren harekattan ötürü Pentagon, operasyonunu ABD başkanlık seçiminden önce bittirmek için aşırıya kaçmalıdır. Bundan dolayı Beyaz Ev için şu, Demokrat Parti adayı Hillary Clinton'a geniş kapsamlı destek kampanyasıdır.

Ayrıca, ABD'nin teröristlere karşı aktif bir mücadeleyi reddederken uygun bir anı yakaladığı açık olur: Amerika'da başkanlık seçiminin başlangıçıyla şu an geldi.

Musul'un ele geçirilmesi, Amerikanlıların üstünlüğü ve büyüklüğü, DAEŞ'le savaşmada en önemli rol oynadığını dünya topluluğuna göstermeli.

Şu olaylar, ABD ve Amerikanlı işadamlarının İŞİD'in kurulma ve finanslamasına katkıda bulunduğunu ispat eden Wikileaks'in son sızdırdığı bilgiler karşısında pek üzücü görünüyor.

Kaynak: Türkiye-Suriye İnsan Hakları Kurumu

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 9
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 122
Kayıt tarihi
: 22.03.16
 
 

Ankara'da doğdum ve yaşıyorum. Serbest gazeteciyim. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster