Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Mayıs '17

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
452
 

ABD’li senatörler bizim buraları sorguluyor

ABD’li senatörler bizim buraları sorguluyor
 

yenicaggazetesi.com.tr'den...


Amerika Birleşik Devletleri’nde “Kongre” adı verilen yasama meclisi, yönetim üzerinde hayli etkili…

Bilgi almak veya sorgulamak istedikleri konuyla ilgili bürokratı Kongre’ye çağırıp, meseleyi didik didik ediyorlar.

Önceki gün, Kongre’ye iki istihbarat şefi çağrılmış ve YPG, Suriye ve Irak meselesi sorgulanmış… Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, “Rakka’yı DEAŞ’tan geri alma stratejimiz büyük oranda YPG’li Kürtlere dayanıyor. Bu durum Türkiye ile anlaşmazlığa neden oluyor mu?” diye sordu. Her iki istihbarat şefi de bu soruya “evet” cevabını verdi. (Yeniçağ, 24.05 2017)

Graham’ın, “Türkiye ile bölgedeki Kürt unsurlar rasında büyüyen bir sürtüşme görüyor musunuz” sorusuna, DNI Direktörü Coats olumlu yanıt verdi.

Bunun üzerine Graham, “YPG’li Kürtleri ağır silahlarla silahlandırma politikamız bu duruma zemin hazırlıyor olabilir mi?” diye sordu. Coats,“Sanıyorum politikamız buna katkı yapıyor” cevabı verdi.

Senatörün, “Rakka’yı geri alma stratejimiz” ifadesi dikkat çekici… Rakka, Amerika’nın bir parçası gibi benimsenmiş sanki!

Demokrat Senatör Jack Reed ise, “Musul’un DEAŞ’tan temizlenmesinden sonra Irak’ı ne tür sorunların beklediğini” sordu. DIA Direktörü Stewart, “Irak hükümetinin karşılaşacağı en önemli sorunun, batıdaki Sünniler ve kuzeydeki Kürtler arasında bir uzlaşma sağlayabilmesi olacaktır. Kerkük’teki petrol alanları meselesi ve buralardan elde edilen gelirler konusu Irak hükümeti için önemli bir meydan okuma olacaktır. Bu sorunlara bir çözüm bulunamaması taraflar arasında çatışmaya dönüşecektir. Kürtlerin bağımsızlığı konusu, olup olmayacağı değil, ne zaman olacağıyla ilgili bir durumdur. Eğer Bağdat ile ilgili taraflar arasında bir uzlaşma sağlanamazsa durum daha da karmaşık hale gelecektir.” dedi.

Bu haberlerin dikkat çekici iki boyutu var:

İlki, Amerikan yasama meclisi, yani Kongre, yönetimi, sadece hükümete bırakmıyor. Dünyanın her yerindeki sorunlarla yakından ilgileniyor. Olayları, Türkiye’yi ilgilendiren hususlar da dâhil her yönüyle ele alıyorlar.

İkincisi ise, DEAŞ yenildikten sonra da Irak’ta çözümün çok kolay olmayacağı, taraflar arasında “çatışma” potansiyeli taşıyan önemli sorunların bulunduğu, bu arada, Irak Kürtlerinin de çok yakında bağımsızlıklarını ilân edecekleri anlaşılıyor.

Amerika kararını vermiş, onaylamış bikere!

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Dünyayı yönetiyor ya..

Kerim Korkut 
 10.09.2020 10:12
 

Bunu hiç unutmayalım ABD hiç bir zaman dostumuz olamaz. Selamlar.

Abdülkadir Güler 
 29.05.2017 15:37
 

Petrolun fiatlandirlmasinda ki ana unsur petrolun guvenligidir.Dunya petrolunun yaklasik%25 sini ureten ve elinde bulunduran abd kendi ulkesinde bu guvenligi en ust derecede saglar. Onemli olan diger guvenlikdir. Konrolunu ve yonetmesini kolayca yapabilecegi kurtler veya olusturacagi devlet veya devletcikler vasitasiyla kolayca yapabilecektir.

Newyorker 
 24.05.2017 23:38
 

Sayın Cengiz! Amerikalı senatörler önce kendilerini sorgulasınlar.Selamlar sevgi ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 24.05.2017 15:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1414
Toplam yorum
: 4880
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1185
Kayıt tarihi
: 04.06.10
 
 

Ücret karşılığı hiçbir yerde çalışmıyorum. Sandıklı'da doğdum. Kuleli Askerî Lisesi, Kara Harp Ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster