Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ocak '19

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
36
 

ABD’nin 2 Trilyonluk İthalatı

 
ABD’nin ithalatı 2,1 trilyon dolar. Şüphesiz ABD büyük bir ülke. 350 milyon nüfusu var. Yani bu kadar ithalat olabilir de  aklıma başka şey geliyor. 
 
ABD’yi ülke olarak düşündüğümüzde neyi yok neyi eksik ki bu kadar şeyi dışarıdan alıyor? Yani verimli, ülkede yok yok.
 
Dışarıdan bakanlar ve ABD’yi bilmeyenler ülkede bir şey üretilmediğini sanacaklar. Gerçekten de 2 trilyon dolar ithalat halkın ihtiyaçları için yapılıyorsa demek ki ülkede bir şey yok, yetişmiyor üretilmiyor.
 
ABD’nin yılda 2,1 trilyon dolar ithalatının açıklaması yok. Koca kıta Çin gibi 1,5 milyar nüfusu da yok. Ülke verimli her şey yetişiyor, gelişmiş sanayisi var her şey üretiliyor yapılıyor. Peki neye veriliyor bu kadar para?
 
Madeni mi yok, petrolü mü yok? Hiçbiri değil belki parası çok. Arabistan gibi olsa anlarım, ülkede hiçbir şey yok para çok.
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Korkut,Avrupa'nın büyüklerinin yaptığı gibi, ABD büyük işlerle uğraşıyor..Uçak üretip satıyor, Askeri Jet satıyor, Esklevatör,Vinç, Tank, Tomografi Makineleri ve benzerleri, Kimyevi Ürünler, Petrol Yan ürünleri,Tomruk gibi dişe gelir şeyler satıyor.Binlerce telefon yerine bir uçak satıyor bitiriyor işi.

yılmaz çetingöz 
 23.01.2019 17:10
Cevap :
Ha bakın bu olur gerçekten bilgilendim. Yine de patates ithal etmiyordur herhalde. Teşekkür ediyorum açıklayıcı yorumuna.   24.01.2019 6:28
 

Amerika'nın elektronik pazarı UZAK DOĞU ürünleri ile doluymuş.Öyle diyorlar Gazeteler. Zaten piyasada Amerikan arabası yok, Televizyon yok, telefon yok ( I-Phone aMERİKAN MALI MI BİLMİYORUM), zannedersem bilgisayar yok, tablet yok,BEYAZ EŞYA YOK.bUNLARIN HEPSİ YA çİN, yA JAPON, YA DA gÜNEY kORE MALI. yANİ İTHALAT YAPMAK ZORUNDA abd.

yılmaz çetingöz 
 21.01.2019 1:37
Cevap :
Dedikleriniz ürertilmiyorsa belki yüz milyonu bulacak Amerikan işgücü ne yapıyor? Ve de bunların üretimi yoksa dışarıya ne satıyor nasıl bu kadar zengin? Düşüncelerinize de itibar ediyorum ama kafam karıştı doğrusu. Söz konusu ülkeler ABD'ye karşı gelmeyecek onunla cedeleşmeyip kendi işlerine bakarak ilerlediler. Elektronik piyasası konusunda söylediklerinizi duymuştum. Araba da üretmiyor galiba. İşin tuhafı eğer böyleyse benim sorduğum soruların karşılığı yok. Bir şey üretip satmıyorlarsa geriye sadece silah satışı ve emperyalizm kalıyor. Saygılar selamlar.   22.01.2019 6:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 4538
Toplam yorum
: 12291
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 681
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster