Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Aralık '16

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
157
 

ABD’nin bazı ülkelere silahla yaptığını AB siyasi ve ekonomik baskı kurarak yapıyor

ABD’nin bazı ülkelere silahla yaptığını AB siyasi ve ekonomik baskı kurarak yapıyor
 

İkisi de emperyalizm… Belki AB’nin ki biraz daha masum, hiç değilse insanlar ölmüyor; ama sonuçta amaç aynı: Etki alanına çekmek.

Bu ülkelerle ilgili emperyalizm iddiaları şehir efsanesi değil, maalesef gerçek. Dünyayı ikna edecek gerekçeleri de var, “Demokratikleştiriyoruz” Haliyle Afganistan’daki durumu bilen dünya ABD’nin müdahalesini haklı görüyor. Belki de emperyalizm sadece müdahale edilen ülkelerde konuşuluyor.

ABD yöntemini terk etmeyerek elimize silah tutuşturmaya çalışırken AB de birliğe girme ısrarımızı kullanarak “Şunu şunu yaparsan…” diyor.

Ben bu “sözde demokratikleştirmenin” ardında “emperyalizm” kokusu alıyorum. Bu güçler hep de bizim gibi demokrasi sorunu olan ülkelerde yapıyorlar bunu. Siyasal İslam’ın marifetleri ortada; bu nedenle Avrupa hemen yanı başında radikalleşmiş bir Türkiye’yi istemiyor.

Elbette bu, mantıklı bir gerekçe olabilir ama sadece bu olsa; bence biraz kontrolü altına alma ve sömürü düşüncesi de var. Eh bunu yapacak silahları da olunca niye dursun ki. Elbette kimsenin kontrolüne girmeyiz ama bu takdirde medeni dünyaya da giremeyiz. E buna ihtiyacımız da olunca, kullanılmaya müsaidiz. Demokrasiyi kendi kendimize kurar, ekonomimizi güçlendirirsek bu çıkmazdan kurtuluruz da bir yandan tek adamlığa doğru giderken öbür yandan da imkânlarımızı Arap çöllerinde heder ederken bu nasıl olacak?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kerim Bey...Bunun haçlılıkla maçlılıkla ilgisi yok .AB, Kurtuluş Savaşı öncesindeki, "Amerikan Mandacılığı"nın, "AB Mandacılığı"na dönüşmüş halidir...Kitap okumaya pek meraklı değilsiniz ama, bir yerlerde bulursanız "Yeni Mandacılık" adlı kitabı okumanızı öneririm...AB kapısında, biz içeri almaları için başımızı her uzattığımızda kapının yüzümüze kapandığını unutmayın...Selamalar.

cdenizkent 
 03.01.2017 14:55
Cevap :
"Dış düşmanlar" konusuna inanıyorum ama bu kadar ileri olduğuna beni ikna edemezsiniz(oysa kolay ikna olurum, çünkü inanmaya hazırım)   03.01.2017 23:09
 

Dünya, Avrupa ve Türkiye çelişkilerle dolu olunca, şu kısacık yazıda bile insan çelişkili yazmaktan kurtulamıyor. Eh, bir karar vermek lazım.

İsmail Hakkı CENGİZ 
 31.12.2016 19:02
Cevap :
Zor bir karar ama...  01.01.2017 22:26
 

Merhaba Kerim Bey...Doğru, AB silah kullanmıyor ama hem bizim hem de PKK'nın silah kullanmasına çanak tutuyor...Bakın, bir "Türkiye içinAB Strateji raporu"ndaki şu cümlye;"Türkiye'deki Kürtlerin azınlık olarak görülmesi ve Kürtlere yasal ayrıcalık hakları getirilmesi"...Yani, özerklik hatta devlet kurulmasını istiyor. Avrupa'da sayısız PKK derneği var. Yalnızca Almanya'da 13 bin PKK'lı olduğu yazılıyor. AB, şu PKK'nın terör örgütü olduğunu ve Türkiye'ye zarar verdiğini bir kabul ettiğini ve PKK'yı Avrupa'dan bir s..tir etse, her şey yolunda gider...Öyle değil mi? SElamlar.

cdenizkent 
 31.12.2016 18:32
Cevap :
Avrupa'nın PKK'yı desteklemesi bize karşı düşmanlık değil mi, neden yapıyorlar bunu. Yoksa siz de şu çokça dillendirilen "haçlı ruhu" söylemine mi inanıyorsunuz?   01.01.2017 20:37
 

Merhaba, Bu trenin güzergahı belli. Belli olmayan ise bizim bu trenden ne zaman sıkılıp ineceğimiz. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 31.12.2016 17:46
Cevap :
Keşke bir sebep olsa da temelli kopsak...  01.01.2017 22:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 4586
Toplam yorum
: 12396
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 677
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster