Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Haziran '19

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
42
 

ABD'nin Emir Kulu Değiliz...

TÜRKİYE'NİN KENDİ "ULUSAL SAVUNMA SİSTEMİ"Nİ KURMAYA HAKKI YOK MU?

*

Esas Konuya Girmeden Önce Biraz Gerilere Bakalım...

Türkiye, başlangıçta, teknolojiden yoksun olduğu için, ideolojisi, batı tekniğine paralel oldu. Batı, teknoloji  verdi, karşılığında şunu yapın dedi; Türkiye de yaptı...Kendimiz, bir şey yapmak istediğimizde de "sen yapma, biz veririz" dedi ve batı ideolojisi sürdü gitti...Ulusallığımızı unuttuk.

Yaşı biraz ileri olan kimilerimiz bilir; askerliğe başladığımız günden terhis oluncaya kadar, askerlik yaşamımız, üzerinde "US" damgalı araç, gereç, silah ve malzeme kullanarak geçti...Bu durumda, nasıl "ulusal bir ideoloji" sahibi olabilirdik ki?

Ben, şahsen, fazla kullanmaktan lime lime olmuş ama üzerinde "US" damgası olan kullanmaktan lime lime olmuş Amerikan palaskası belime takmaktan utanç duyar ve yine üzerinde "US" damgası bulunan mataradan su içerken midem bulanırdı.

Kıbrıs çıkarmasında, "bizim verdiğimiz silahları kullanamazsınız" diyen Amerika ve PKK ile yaptığımız mücadelede de, "benim verdiğim askeri araç ve gereçleri kullanamazsınız" diyen ABD ve Almanya'nı "ikazları" hep canımı yakmıştır.

Ama, şimdilerde, kendi imalatımız harp, silah, araç ve gereçleri ile Kuzey Irak'taki PKK hedeflerini hallaç pamuğuna çeviren Türk Silahlı Kuvvetlerinin başarısı karşısında şaşkına dönmüşlerdir.

*

Bir gün gelir, ABD'nin "almayın, yoksa yaptırımlar uygularız" dediği "S-400 Füzelerini" bile kendimiz üretebiliriz...

*

Şimdi de, Yakın Geçmişe Bakalım...

1997 Yılı...

Günceli takip edenler hatırlar... Yunanistan, Kıbrıs Rum kesimine S-300 MPU-1 füzeleri ile, Yüksek Hava Savunma sistemi kurmak istemişti. Türkiye, buna karşı çıkmış ve Yunanistan da, bu füzeleri Girit adasına yerleştirmişti.

Yunanistan bir NATO ülkesidir. Ama, ne ABD ne de NATO buna ses çıkarmamıştır.

Bu füzeler de Rus yapımıdır ve hedefi 150 Km.'den tanıma özelliği vardır. Yani, Türkiye'den Girit'e ve Yunanistan'a yapılacak bir hava harekatında (hadi diyelim saldırısında) Türk uçakları, Girit Adası'ndan karşılanamaz mı? Elbette karşılanır. Uçaklarımız, daha Ege Denizi'ne çıkmadan bu füze sistemi tarafından tanınır.

Türkiye'nin Rusya'ya sipariş verdiği S-400 Füzeleri ise, Türkiye'ye yönelik hedefi 600 Km.'den algılamaktadır...

*

Bir NOT: Kimileri tarafından, bu füzelerin,  "Sarayı ve Erdoğan'ı korumak için alındığı" söylenmesi ise tamamen saptırma bir algı operasyonudur...Bu füzeler, Türkiye'nin neresinde konuşlandırılırsa konuşlandırılsın  600 Km.den "hedefi" tanıma özelliği ile, düşman füzeleri daha sınırımızı geçmeden imha edilir.

*

2015 Yılına Geldiğimizde...

Bir de baktık ki, Türkiye'nin etrafı füzelerle dolmuş...

Türkiye uyanmış...Önce, Çin ile "Uzun Menzilli Füze" anlaşması yapmış. Ama sonra bu anlaşma iptal edilmiş. Çünkü ABD, bir şekilde bunu engellemişti.

Türkiye, daha sonra, "kendi füze sistemini" geliştirmeyi düşündüğünü açıklamış: ancak bu da uzun sürmemişti. Bunun üzerine, Rusya'dan S-400 alımı gündeme gelmiş... Anlaşma imzalanmıştı.

Aynı şeyi yapan Yunanistan'a ses çıkarmayan ABD ve NATO, küplere binmiş ve tepinmeye başlamış. Aslında bu gereksiz bir telaştır. Bu füze sistemin, NATO  sistemi ile entegre edilmesine de gerek yoktur. Bu ulusal bir sistemdir.

Türkiye'nin, artık Amerika'ya, NATO'ya ve de Birleşmiş Milletlere güveni kalmamıştır...Yarın çıkacak bir savaşta, NATO, Türkiye'nin yardımına zor yetişir.

*

Bir anı: Mesleğimin ilk yıllarını Niğde'de geçirdim. Bekar olduğumuz için, sabah kahvaltımızı bazı arkadaşlarla Karadenizli birini pastanesinde yapardık. Bir sabah, kahvaltıda NATO ve Türkiye konusunu tartışıyorduk. Konuşmalarımıza kulak misafiri olan pastane  sahibi, masamıza yanaştı ve özel şivesi ile bize şöyle dedi: "Gençler, güzel konuşuyorsunuz ama, Türkiye'ye bir saldırı olduğunda (o günlerde NATO'nun, Rusya'ya karşı güney kanadının bekçiliğini yaptığımız için, bu saldırının Rusya'da geleceği düşünülüyordu) NATO, Türkiye'nin cenazesine bile yetişemez" demişti.

*

Günümüze Bakalım...

Artık, Türkiye'nin kendi başının çaresine bakmak zorundadır...Rusya ile imzalanan S-400 füzelerinin alınması da, bakılacak önemli ve de gerekli bir çaredir.

Türkiye, eski Türkiye değildir. Türkiye, artık teknoloji ve ulusal savunması için gerekli "harp, silah, araç ve gereçleri" üreten, kullanan ve satan bir ülkedir. Türkiye, ürettiği "milli teknolojisi" ile kendine özgü  "ulusal ideolojisini" de yapılandıran ve buna dayanan "ulusal savunmasını" yaşama geçiren ve devam ettiren bir durumdadır.

Eğer, bu gün, Rusya'dan S-400 füze sistemini alıyorsak, bunun tek nedeni, yalnızca "teknolojik ihtiyaç" değil; ulusallığımızın giderek oturması ve perçinleşmesidir...

*

S O N U Ç...

Artık, "teknoloji ithali" yaparak, ABD ve Avrupa'nın dayattığı ideolojileri benimsememize gerek kalmamıştır... "Milli ve ulusal teknolojimizi" daha da geliştirerek bunun gerektirdiği, "ulusal savunmamızı" da kendimiz yapacak bir aşamaya gelmiş durumdayız.

Kim bilir, bir gün gelir; ABD'nin, "almayın, yoksa yaptırım uygularım" dediği S-400  Füze Savunma Sistemini kendimiz bile üretebiliriz.

Türkiye, artık kendisini sıkan çemberi kırmış özgür bir ülkedir. Kendi sorunlarını kendisi aşacak kadar güçlüdür ve kararlıdır...

"S-400 Füze Savunma Sistemi" konusu, Türkiye için bitmiş ve kapanmış bir dosyadır...Bundan sonra ne olursa olsun Türkiye bu kararından vazgeçmez / vazgeçemez...

Eğer vazgeçerse, diğer benzer kararları da, birer birer "vazgeçme" sırasına girer ki, bu da Türkiye'nin "dik duruşunu" eğer, itibarını zedeler ve en azından, bulunduğu coğrafyadaki etkinliğini sona erdirir.

S O N  S Ö Z Ü M...

TÜRKİYE, AMERİKA'NIN EMİR KULU DEĞİLDİR...

 

cdenizkent

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazıyı özellikle tekrar okudum. Demek mataramuzda US yazıyordu, hiç dikkat etmemişim.

Kerim Korkut 
 27.10.2019 9:33
Cevap :
Merhaba Kerim Bey...Örnekler saymakla bitmez. Benzin bidonundan araçlara benzin doldururken de ABD bize göz kırpardı. Çünkü benzin doldururken kullanılan küçük huninin üzerinde de "US" damgası vardı...Askerler, kıymalı yemek yemezlerdi, çünkü etlerin de Amerika'dan geldiğini düşünürlerdi(kim bilir, belki de öyledir); parça etli yemek geldiğinde ise, etlerini ayıklayıp yerlerdi...Amerika tarafından "güdülmek" isteyenler bunları bilmez...Teşekkürler ve selamlar.  28.10.2019 7:59
 

NOT : S-400 Hava Savunma Füze Sistemlerinin'nin, Rusya tarafından 15 Temmuz günü Türkiye'ye teslim edilmesi anlamlı olur mu?

cdenizkent 
 20.06.2019 15:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 927
Toplam yorum
: 2426
Toplam mesaj
: 64
Ort. okunma sayısı
: 1384
Kayıt tarihi
: 11.12.07
 
 

İstanbul doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimi İstanbul'da tamamladım. İstanbul Üniversitesi'nde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster