Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ağustos '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
624
 

ABD öyle istiyor

ABD öyle istiyor
 

2.bp.blogspot.com


Yıllar önce, katıldığım bir “Panelde” Dünya Bankası’nın finansmanını üstlendiği başarısız bir Eğitim projesi tartışılıyordu. Müsteşar da oradaydı. Konu döndü dolaştı ve projenin başarısızlığı Dünya Bankası’nın üzerine yıkılıverdi. Müsteşar da zaten hazır olan ezberimizin üzerine öyle bir konuşma yaptı ki, bütün suç Dünya Bankası’nın üzerindeydi artık.

“Ezberimiz” şuydu… “Bu adamlar parayı veriyorlar ama paranın harcanmasına her kademede karışıyorlardı. Hatta kendi adamlarını projede görevlendiriyorlar verdikleri paraları bu yolla geri alıyorlardı. Paranın harcanmasını bize bir bıraksalardı neler yapmazdık ki.”

Müsteşarın sözlerinden sonra, salonun orta sıralarından bir bayan söz alarak, kendisinin finansmanı sağlayan Dünya Bankası yetkilisi ... olarak tanıttı. Kast edilen olarak “Proje sizindi. Uygulayan sizdiniz. Biz finanse ettik. Proje sizin olduğu halde neden Dünya Bankasını suçluyorsunuz? Finansman sağlayarak hatamı ettik?” diyerek Müsteşarı cevapladı. Salondan hiçbir ses çıkmadı. Nasıl çıksın ki. Koskoca Müsteşar, herkesin önünde kötü duruma düşmüştü.

Bu türden işlerimizde suçu gelişmiş devletlere atarak, kendi beceriksizliğimizi örtmeyi çok iyi yapıyoruz. Sanırım temelinde gelişmiş devletlere olan kıskançlığımız yatıyor. Hani “Tek dişi kalmış canavar” kalıpları falan…

Hadi diyelim ki onların yüzünden bu durumdayız. O zaman gereğini yapsana be kardeşim. Adam seni, sana göre bölüp parçalamak istiyorsa sen ne yapıyorsun? Düşmüşsün havuza çırpınıp duruyorsun. Hadi yüzerek çık diyorlar, diyorsun ki ABD böyle istiyor, yüzemem.

Haber aynen şöyle:

<ı>ABD Büyükelçiliği Sözcüsü, “Kürt Açılımı’nın bir Amerikan projesi” olduğu savlarına ilişkin yaptığı açıklamada, planın bir “Türk planı” olduğunu vurguladı.

<ı>Sözcü şunları söyledi:

<ı>“Türkiye’nin demokratikleşmesini destekliyoruz ancak bu plan, bir Türk planıdır. Bu, Türkiye tarafından çözümlenmesi gereken ve çözümlenmekte olan bir iç meseledir.“

Şimdi nasıl çıkılacak bu durumdan. Hadi sen kendi küçük siyasetin için “plan ABD’nin” diyerek yandaşlarını kandırmaya devam ediyorsun; ama uluslar arası bir arena da, bu suçlamayı sağlam kanıtlara dayandırarak gereğini yapmak zorundasın. Yoksa hem ülkemize yazık edersin, hem de böyle kendin kötü duruma düşersin.

Söz konusu olan plan “Demokrasi açılımıdır.” Planın ABD’nin olup olmaması değil. Önemli olan senin bu plana katkı sağlayıp sağlamayacağınla ilgilidir. Plan ABD’ne aittir diyerek kendi beceriksizliğini ve öngörmemişliğini başkasına ihale edip süreci dinamitleyemezsin. Çünkü, ortada bundan sonra olabilecek ölümleri engelleme planı, bir “barış planı” oluşturuluyor.

Kim bilir, belki de bu plana destek vermemenizi, AB veya Norveç istemiştir, belki de Rusya.))))))) Olamaz mı? yani…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazdiklariniza katiliyorum. Oyle sorular soruyorlar ki bana, bu kadar da olmaz. Ama biliyorum herseyin sorumlusu disarida arandimi insanlar rahat oluyor, suclu disarida, uzaklarda, Turk biri bunu yapmis olamaz, sonra herkes rahat hissediyor. Dun bir blogcu arkadas yazmis Amerika asilarla ozellikle Turkiye'nin hamile insanlarini yeni neslini azaltmayi hedef aliyor diye, inanamadim. 60-80 milyon Amerikali asi oldu, ozellikle benim tanidigim butun hamile Amerikali arkadaslarim asi oldu. Calistigim okulda bizzat yuzlerce ogrenci asi oldu. Komplo teorilerini ne kadar cok seviyorlar, inanmasi guc. Selamlar.

Benchwarmer 
 12.12.2009 15:49
Cevap :
Hiç değişmediler. Suçlu hep emperyalist güçler...Teşekkür ederim.  12.12.2009 19:19
 

İnsanlar şunu sormalı, ne oldu? Ne oldu da şu faili meçhul cinayetler bir anda kesildi? Saygılar.

Eşit Ağırlık 
 09.11.2009 23:44
Cevap :
Çok isabetli bir saptama. !2 Eylül de olduğu gibi. Katkınıza çok teşekkür ederim.  10.11.2009 11:00
 

geçenlerde bir arkadaşın doğum gününde taraftan başlayıp belgenin sahteliğine, haber kaynağına dalıp sevgili arkadaşlarım ailecek yine yüklendiler, hepsi sol kokenli insanlar arkasında hoca varmış, deliliniz varmı yok.. içeriğe ilişkin ne diyorsunuz. daha önce benzer evraklar düzenlenmedi mi barış, demokrasi gibi soruların cevapları ise umurlarında değil, beyaz kitlenin ezberi bu boyalı basından sahip oldukları ön yargılar. ne barış ne demokratikleşme umurlarında. sadece yaşam biçimlerinin engellenme olasılığından korkuyorlar. demokrasi ve barış planı kimden gelirse gelsin.. 12 eylül benzeri bir plan mı tercih ederlerdi acaba.. ya da bu sefalet düzeni onları havadan besliyordur, örtülü ödenekten .. selamlar.. elinize sağlık..

Salih ERDAGI 
 19.09.2009 18:13
Cevap :
Yaşam biçimleri artık ciddi olarak değişim içerisinde. ***Bir zamanlar da "BOP" diye tutturmuşlardı. Saygılarımla.  19.09.2009 22:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 144
Toplam yorum
: 575
Toplam mesaj
: 168
Ort. okunma sayısı
: 895
Kayıt tarihi
: 06.02.07
 
 

Gazete ve kitaplara hep tersten göz atar, daha sonra okumaya başlarım. Bu özelliğim devrik cümlel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster