Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Eylül '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
537
 

ABD ve AB’ye Ses Yükseltmemizdeki Cesaretimizin Nedeni; Bizi Kaybetmeyi Göze Alamazlar

ABD ve AB’ye Ses Yükseltmemizdeki Cesaretimizin Nedeni; Bizi Kaybetmeyi Göze Alamazlar
 

Biz ABD’den daha mı güçlüyüz ya da AB’den? Ekonomik hatta askeri olarak… Ama Türkiye’nin özellikle de Sayın Cumhurbaşkanı'nın ağzından güçlü itirazları eminim dünyayı şaşırtıyordur.

Rusya ve Çin gibi süper güçlerin bile böyle karşı duruşları yok. Tamam haklıyız ama bu ülkelere haklıyken bile konuşamayanlar var. Çünkü ABD ve AB’nin elinde çok büyük bir koz var: Dünya ekonomisini bunlar kontrol ediyor; aleyhimize bir karar alsalar Türkiye batar!

Şüphesiz sadece konuşuyoruz ama bu da bir şey… ABD ve AB Türkiye’nin neredeyse meydan okumaya varan haklı ama dozu yüksek ses yükseltmeleri karşısında hiçbir şey yapmıyor.

Bunun nedeni bizi kaybetmek istemeyişleri. Zira Türkiye dış politikada uyanık davranıyor. “Bizi AB’ye almazsan biz de başka yere gideriz” diyor mesela. Ya da ABD’ye, Rusya ve İran’la yakınlaşma, ya da Şanghay Beşlisi üzerinden bir nevi şantajla istediklerini yaptırmaya çalışıyor.

Belli ki batının bize ihtiyacı var. Gerçi olmaz da hani doğuya kaysak güç dengesi bozulur. Onun için aslında elimizde çok büyük koz var. Ve AKP hükümeti bu kozu kullanarak istediklerimizi yaptırmaya çalışıyor. Ancak doğal olarak fazla ileri gidemiyor çünkü ekonomi yumuşak karnımız!

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu gun New York'lular olarak cok sevincliyiz. Bizimde bir temel atma torenimiz oldu butun sehir halki hayretle izledik bu show ve samatayi. Simdiye kadar hic gormedigimiz bir velveleyi seyrettik. Yasasin nurtopu gibi temel atma toreni...!

Newyorker 
 19.09.2017 5:13
Cevap :
Esprili ama aynı zamanda çok şey anlatan yorumunuzu bir kaç kez okudum, güler misin ağlar mısın...  19.09.2017 20:29
 

Merhaba Kerim Bey...Aynen öyle...Tıpatıp öyle...Amerika ve Avrupa, Türkiye'yi hiç bu kadar atak görmemişti...Şaşkınlık içindeler...İşin tuhafı, kendimizin "devlet/hükümet yanlıları" ve "karşıtları" da öyle...Kerim Bey, ok yaydan çıkmıştır; istikameti bellidir. Ama kimse seslendirmiyor...Umarı, bunu, en azından burada(milliyet.blog)ilk duyuran ben olurum...Kerim Bey, ekonomimiz de söylndiği gibi kötü değil...Devlet, dünyaya yardım ediyor; terörle mücadelede kara ve havada sıkıntı çekmeden silah,araç ve gereç kullanıyor. İnternete girin, bir makineli merminin, bir top mermisinin, uçaktan atılan bir bombanın, bir tank topunun ve bunlara ilaveten su gibi akan benzin gideri...Daha akıma gelmeyen pek çok etkinlik parasız olmuyor...Güçsüz bir ekonomi, bu zorlu ve uzun mücadeleye acaba kaç gün dayanır?...Ekonomik büyümede, Avrupa ülkelerine nal toplatmıyor mu? IMF kapısında esas duruşta durduğumuz günleri unutmayın...Türkiye korkutuyor...Selamlar.

cdenizkent 
 18.09.2017 14:55
Cevap :
"..Tıpatıp öyle...Amerika ve Avrupa, Türkiye'yi hiç bu kadar atak görmemişti...Şaşkınlık içindeler...İşin tuhafı, kendimizin "devlet/hükümet yanlıları" ve "karşıtları" da öyle...Kerim Bey, ok yaydan çıkmıştır; istikameti bellidir." Detaylı yorumunuz çok şey anlatıyor.  24.09.2017 13:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5769
Toplam yorum
: 14532
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 639
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster