Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ağustos '16

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
966
 

ABD ve İngiltere: 15 Temmuz darbesi ile seçilmiş iktidarı bu kez ne değişti de indiremedi

ABD ve İngiltere: 15 Temmuz darbesi ile seçilmiş iktidarı bu kez ne değişti de indiremedi
 

Bilgi sahibi için yüktür. Eğer, ondan ihtiyaçlarına uygun yeni bir bilgi üretemiyorsa.


Soru 1: NATO : Bir  “savunma” mı,  yoksa  “Amerikan Emperyalizm-Yayılmacılığı”nın aracı mıdır?

Soru 2 : Dış destekli “15 Temmuz Darbe'si  ile ABD’yi çok ilişkilendirirsek bizi NATO’dan çıkarırlarmış"  Bu dileklerini gerçekleştirebilirler mi?

Cevap 1 : NATO (sadece) bir “Askeri İttifak”  değildir. Askerler, bir çıkar düzeni’nin “korunması” görevi için vardır.  Bu açık ifadesi ile, NATO, Amerikan (Batı) yayılmacılığının aracıdır.

Cevap 2: Türkiye, (Coğrafi konumu ile) sanıldığından daha önemli bir ülkedir. Örnek: İstanbul’un değil kendisinin el değiştirmesi, kontrolünün değişmesi dahi bir “3 Dünya Savaşı nedeni"dir.

Özet: NATO, (görünürde) bir Savunma Paktı; gerçeğinde, Batı (özellikle ABD’nin) Emperyalizm-Yayılmacılık aracı’dır.  İnsan, deniz üzerinde ayağını sağlam bastığı kara parçasını gözden çıkarır mı?

Sömürgeci Batı’nın uygulamadaki gerçek gücü NATO’mudur?

Bizler “NATO” dediğimizde sadece işin askeri görüntüsünü değerlendiririz.

Aslında “NATO” Batının, hatta Rusya'nın silah satışı için bir parafan: Amerikan/Batı Silah sanayiinin kazanması için tezgâhtır.

İlginç değil mi?

Batının gerçek gücü: “NATO”dan çok, Küresel Sermaye-Medya, IMF/Dünya Bankası’dır.

Ülkeler, Küresel Sermaye'nin Medyası üzerinden uyutulmakta, IMF/Dünya Bankası üzerinden sömürülerek, şekillendirilmektedir.

Bir örnek :

(2008-2009'lu yıllarda) Sayın Başbakan ne demektedir?

-"Dünyada küresel kriz başladı, birçok ülke IMF'nin kapısını çaldı, sıraya girdi. İçeriden, dışarıdan bize de biliyorsunuz telkinde bulundular. Bir an önce IMF'yle anlaşın dediler. Biz de dedik ki bakarız, işimize gelirse imzalarız, şartlar uygun olursa kredi alırız dedik. Anlaşamadık, şartları beğenmedik ve sizinle anlaşamıyoruz dedik, bu krizi kendi imkanlarımızla aşacağız dedik. Ne oldu? Buyurun, işte yolumuza devam ediyor muyuz? Ediyoruz.(1)

Koç’un IMF hesabı

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Mustafa Koç geçen hafta sonunda yaptığı açıklamada “IMF’den alınabilecek 30-40 milyar doları nasıl elimizin tersiyle ittiğimizi anlayamadığını” söylüyor. Herhalde Koç, IMF’nin önüne gelene bedava para verdiğini düşünüyor. Ama gerçek öyle değil. Herkesin bildiği gibi, IMF, bir ülkenin ödemeler bilançosunda sorun varsa borç veriyor. Böylece dünya ticaretinin aksamasını önlemeye çalışıyor. Ve verdiği parayı faiziyle geri alıyor.” (2)

Sayın Başbakan Ne demektedir?

-İşimize gelirse “IMF’den kredi alırız…”

Mustafa Koç ne demektedir?

- “IMF’den alınabilecek 30-40 milyar doları nasıl elimizin tersiyle ittiğimizi anlayamadığını”

Peki, sonra ne oluyor?

-Devletin dış borcu azalıyor, Ancaaaak: Özel Sektörün dış borcu artıyor

-Kafanız karışmadı değil mi?

Dış borcu devlet almayınca, "Özel Sektör!" almış mı oluyor?

Peki, bu özel sektör ne üretmekte, satmaktadır? Konumuz bu olmadığı için onu da meraklılarına bırakalım.

Düne kadar IMF’den kredi almak için önlerinde kırk takla atarken, bugün neden kredi almakta nazlı davranıyoruz?

Çünkü....

IMF resmi kuruluş felsefesi :

-“Global finansal düzeni takip etmek, ödeme planları gibi konularda denetim ve organizasyon yapmak, aynı zamanda teknik ve finansal destek sağlamak, milletlerarası ekonomik meselelerle uğraşmak…”

Bu da IMF gizli gerçeği :

-“kullanılan gücün askeri ve politik yerine finansal olması dışında, uluslararası işbirliği ruhundan ziyade, bir güç politikası operasyonunu yansıtıyor.”

Bunu kim açıklıyor? Harry Dexter White,

Peki, Harry kim? IMF ve Dünya Bankası kuruluş fikrinin ardında yatan beyin.

Yani, sistemin babası, kurucusu! Konuyu ondan iyi bilecek depiliz, değl mi?

Özetle; Ne diyor? “Silah ve diplomasi (yoluyla zorlama) yerine para ile diğer milletlerin “ümüğünü sıkacağız.”

Tüm hikâye budur. Hem de içtiğimiz su kadar berrak bir şekilde. (3)

...

Bitirirken konu ile ilgili bir alıntı :

Nükleer İran senaryoları:
Türkiye NATO’dan çıkar

İsrail’de bir düşünce kuruluşu ‘İran’ın nükleer silah elde etmesiyle değişecek dengeleri’ tahmin etti. Simülasyon oyununda İsrail’in NATO’ya katılacağı, Türkiye’nin de örgütü terk edeceği konuşuldu

DIŞ HABERLER SERVİSİ

İran’ın nükleer programına karşı askeri operasyona ABD'yi ikna edemeyen İsrail, gelecekte nükleer silahlara sahip bir Tahran yönetimine karşı tüm olasılıkları düşünerek hazırlanıyor. İngiltere’de yayımlanan Times gazetesi, başkent Tel Aviv’deki  Ulusal Güvenlik Çalışmaları Enstitüsü (INSS) adlı düşünce kuruluşunun geçen hafta gerçekleştirdiği bir simülasyon çalışmasını haber yaptı. Eski büyükelçilerin, istihbarat yetkililerinin ve eski üst düzey askerlerin katıldığı oturumda ‘İran’ın nükleer silah ürettiğini duyurmasının ertesi günü’ kurgulandı.


Bütün dengeler değişecek
Senaryoya göre İsrail beklenenin aksine İran’a hemen askeri misillemede bulunmayacak, beklemeye geçecek. Ulusal Güvenlik Konseyi’nin eski başkanı, iki eski başbakanlık  yetkilisi, bir eski büyükelçi ve  askeri istihbarattan görevlilerin içinde bulunduğu davetlilerin aktif katılımıyla beyin fırtınası şeklinde geçen savaş oyununda ‘2013 yılının Ocak ayında İran’ın nükleer deneme yapması’ Ortadoğu’daki tüm güç dengelerini değiştirecek.  Mevcut uluslararası politikalar dikkate alınarak yola çıkılan varsayımlara dayanan oyunda İsrailli yetkiler şu gelişmeleri öngördü:

Rusya-ABD anlaşma yapacak
-  ABD, İsrail’i askeri misilleme yapması konusunda engelleyecek ve İsrail’in NATO’ya katılmasını da içeren bir anlaşma önerecek.
-  Rusya, Ortadoğu’da nükleer silahlanmayı durdurmak için ABD ile savunma anlaşması imzalayacak.
-  ABD’nin verdiği garantilerle tatmin olmayan S. Arabistan, kendi nükleer silah programını geliştirecek.
-  Mısır, İran’a karşı askeri müdahale için bastıracak ancak Türkiye büyük olasılıkla, Tahran’a karşı güç gösterisinden kaçınacak. Eğer İsrail NATO üyesi olursa, Türkiye NATO’dan çekilecek.
-  Avrupa Birliği, askeri müdahaleye karşı olacak ve İran’a yönelik yaptırımların sıkılaştırılmasını isteyecek.
-  Çin, İran’a yönelik BM yaptırımlarına dahil olacak ancak bunları yumuşatacak. (4)

 

www.canmehmet.com

Resim: web ortamından alınmıştır.

Kaynaklar:

1)Daha fazlası ve kaynaklar için bakınız: http://www.canmehmet.com/turkiyenin-dis-borcu-imf-ve-dunya-bankasinin-gercek-yuzu.html

2)(Önbellek) http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:3Vsl6HG5bk4J:arsiv.taraf.com.tr/yazilar/suleyman-yasar/kocun-imf-hesabi/9020/+&cd=2&hl=tr&ct=clnk&gl=tr

3)Tamamı için bakınız: http://www.akparti.org.tr/site/haberler/basbakan-erdoganin-sivas-mitinginde-yaptigi-konusmanin-tam-metni/6660#1

4) http://www.milliyet.com.tr/nukleer-iran-senaryolari-turkiye-nato-dan-cikar/dunya/dunyadetay/11.01.2012/1487179/default.htm

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Özel sektörün kullnadığı borç hazine garantili bunun kaşılığı olarakta İngiliz Merkez bankasında altın rezevlerimizin %70 den fazlası karşılık olarak tutuluyor. Yani özel sektörün borcuda ödenmediği takdirde kamunun borcu haline geliyor. Söylenen İMF ye ödenen borcun anlamı ancak uluslararası itibar açısından önemi olabilir. Gerçekte Türkiyenin borcunun artmış olduğunu bilmemiz gerekir.

yadaosman 
 08.08.2016 13:43
Cevap :
Değerli yadaosman, Devlet ve özel sektör borçlarının rakamsal olarak arttığı doğrudur. Ülke ekonomisinin büyüdüğü de. Yazıda konu edilen: IMF/Dünya Bankası'ndan alınan kredilerin ülke siyasetine-yönetimine müdahale getirdiğidir. "Özel sektör borçlarına hazine garantisi" yüzdesi (neleri kapsadığı) açıklanmalıdır. Gelelim "Dış Borç" konusuna. Bugün ABD ve İngiltere'nin yaklaşık 15 trilyon dolar civarinda bilinen dış borçları vardır. Bu devletlerin borçlarını ödeme kapasiteleri olduğu ileri sürülür ki: bu da borç rakamının büyüklüğünü değil, sizin ödeme kapasitenizi masaya getirecektir. Türkiye'nin (kayıtlı) ihracatı 160; GSMH'si ise yaklaşık 800 milyar dolardır. Bunları, ABD/İngiltere'nin ekonomisi ile borçlarıyla eşleştirirsek bizim -genel- durumumuzun oldukça iyi olduğu gözlenecektir. Vurgulanmak istenen 2. husus: Özel Sektörün borçlanması bir ihtiyaç mı, bir tercih mi olduğuydu. Eğer, kendi yurtdışı kaynaklarını getirerek -kendilerine- faiz ödemiyorlarsa. Sağlıcakla kalınız.  09.08.2016 16:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1073
Toplam yorum
: 2681
Toplam mesaj
: 242
Ort. okunma sayısı
: 1706
Kayıt tarihi
: 29.08.06
 
 

Ticari ilimler akademisindeki öğrenciliğim sırasında, bir kamu iktisâdi kuruluşunda başladığım ça..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster