Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Erdoğan Özgenç DOST MECLİSİ

http://blog.milliyet.com.tr/erdoganozgenc

26 Mayıs '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
14
 

ABD ve Suriye gerçeği...

Türkiye Cumhuriyetini ve onun Osmanlı sevdasında olan Dışişleri Bakanının peşine düştüğü Büyük Orta Doğu Projesinin mimarının planlayıcısının ABD olduğunu bilmeyen yoktur.

Tabi bu büyük bir maratondur ve maraton koşan dostlarının varsa onlara sorun iyi bilirler, yarışı kazanacak maratonculara eşlik eden “tavşan” denilen koşucular eşlik eder.

Gerek Irak gerek Libya gerek Suriye olaylarında kullanılan bir tavşan mutlaka vardır. Amerika Birleşik Devleti kurmayları artık bunlara tavşan” demiyor “eş başkan” diyorlar…

Aynı taktiği terörle iç içe kucak kucağa olan ve açıkça devlete rejime bayrağa Türk Milletine kafa tutan bir parti de kullanıyor “eş başkanlarla”

***

Hemen herkesin aklına gelen soru şu; Suriye de bunca olay oluyor, bazılarının dediğine göre de Esad kendi halkını uçaklarla bombalıyor hatta kimyasal silahlar kullanıyormuş…

Orada bu kadar kötü zamanlar yaşanırken ABD neden müdahale etmiyor da AKP Bakanları ve hükümeti kendini ortaya atıyorlar.

Bunun askeri ve siyasal birçok açıklaması var elbette ama bu iş benim işim değil, yazdım mı da ağır yazıyorum, uzun yazıyorum olmuyor…

Bir cümle ile “ Büyük güçler güçlerini küçük hedefler için kullanmaz kendilerini tehlikeye atmazlar.”

Atarlarsa çok büyük zorunlar yaşarlar.

***

İstavritler bildiğiniz gibi çok lezzetli ve küçük balıklardır. Gelin görün ki denizlerin imparatoru en büyük canlıları “balinalar” istavritleri çok severler.

İstavritler de bunu bilir ama şunu da doğaları gereği çok iyi bilirler;

“Dev gibi balinalar sığ sularda avlanamazlar” o yüzden de sık sık “balinaları” kendilerine doğru yani kıyılara doğru çekerler.

İstavritler kıyıya kaçınca onları yemek için harekete geçen akılsız “balinalar” kıyıya doğru gelir ve orada sıkışır ve ölürler.

Daha birkaç hafta önce okumuşsunuzdur “üç yüz balina istavritlerin peşinden giderek bir sığ koya girmişler ve orada sıkışarak ölmüşlerdi…”

***

Elbette hepimizin ulaşmak istedikleri hedefleri vardır, bu hedeflerin de bir önem ve öncelik sırasının olması gerekir.

Akıllı insanlar ve devletler ancak bunları öncelik ve önem sırasına koyabilenlerdir.

Bu sıralamayı yapamayan insanlar topluluklar ve devletler büyük risk altına girmeye mahkûmdurlar.

***

Hem devletlerin hem insanların hayatında dev gibi balinaları sığ koy sularına çekip riske atmak için sayısız istavritler yanı sıra da asalakları mevcuttur ve daima var olacaklardır.

Rahmetli babamın dediği gibi; “Yarışı her zaman hızlı koşanların kazanması gerekmiyor”

Unutmayın; maraton koşanların önünü açan mutlaka en az bir “tavşan” vardır. Eğer onurlu gururlu vakur bir devlet ve halksanız asla “tavşan” olarak kullanılamazsınız…

İşte ABD ve Suriye gerçeği aynen böyledir. En ufak hata ve başka gerçeği de yoktur.

***

Ne yazık ki bugün Hürriyet gazetesinde Dışişleri bakanı Davutoğlu’nun röportajını okudum. 21 Ay önce Başar Esad ile yaptığını söylediği görüşmeleri aktarıyor.

Öyle garip ve anlamsız laflar ediyor ki ben söylediklerinden Dış İşleri Bakanı Davutoğlu’nun hala Yeni bir “Osmanlı İmparatorluğu” heves ve hayalinde olduğunu görüyorum.

Dehşete kapılıyorum çünkü doğa gerçeği “Balina ve İstavrit” apaçık ortada…

Erdoğan ÖZGENÇ

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 846
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 420
Kayıt tarihi
: 26.06.12
 
 

Emekli banka müdürüyüm ama kart vizitimde "insan" yazıyor. Adana'da ikamet ediyorum. Herk..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster