Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Şubat '12

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
10901
 

Abdülaziz Bayındır kim, Bediüzzaman kim?

Abdülaziz Bayındır kim, Bediüzzaman kim?
 

Abdülaziz Bayındır'ın iddilarına Bediüzzaman'ın en yakın talebelerinden Abdülkadir Badıllı cevap verdi.


Abdülaziz Bayındır geçtiğimiz günlerde Bediüzzaman hakkında ‘reenkarnasyon inancını yaymaya çalışıyor’ gibi bir iddia ortaya atmış. Abdülkadir Badıllı Ağabey de cevaben, Üstad’ın hiçbir eserinde böyle bir ifade geçmediğini ve “Abdülaziz Bayındır’ın Üstad’dan helallik istemesi gerektiğini” söylemiş. Abdülaziz Bayındır, Badıllı Ağabey’e hitaben son yaptığı açıklamada, “Nurcuların kendisine hiçbir konuda cevap veremeyeceğini, dolayısıyla bu konuda konuşmamaları gerektiğini” söylemiş. Ayrıca, “iddialarını sürdüreceğini ve yıllardır Nur talebelerinin sarıldığı kitaplardaki yanlışlıkları anlatmaya çalışacağını” ifade etmiş.

Seyredenler hatırlarlar, Abdülaziz Bayındır evrimcilerle bir programa katılmıştı ve dolaylı yoldan evrimi savunmuştu. Cennette bile yaratılışın evrimle olabileceğini söylemişti. O da günümüzün modern hocalarından! Evrim teorisi çoktan yıkılmış olsa da halka evrimle Kuran’ı birleştirmeye çalışan böyle hocalar çıkabiliyor. Günümüzün hocaları Abdülaziz Bayındır, Zekeriya Beyaz, Yaşar Nuri Öztürk, emin olun hepsinin çok faydası var. Bu hocalar Kuran’ın yeterliliği ve hurafeye karşı olmalarıyla faydalı oluyorlar. Ama bazen de söyledikleri ve tavırları uç olabiliyor. Mehdiyet ise hepsinin tam ortasında duruyor, ne hurafeci ne de sünneti kökten reddeden.  

Şimdi konumuza geri dönersek Abdülaziz Bayındır Bediüzzaman hakkında başka sözler de söylemiş. Kendisinin Bediüzzaman’ı tam olarak anlamadığı ve çözemediği ortada. Bediüzzaman’ı herhangi bir fıkıh âlimi zannediyor. Hâlbuki Bediüzzaman onun kavrayabileceği gibi birisi değil, çok daha üst boyutta. Aslında icraatından nasıl bir alim olduğunu çıkarması gerek. Bediüzzaman asrın Müceddididir, yaşadığı dönemde halkları delalete düşmekten ve imanlarını kaybetmekten korumuş olan kişidir. Milyonlarca Nur talebesinin imanına vesile olmuştur. Üstelik bu hareketi canı pahasına, son derece zor ve çetin şartlar altında, hasta haliyle, 40 yıla yakın hapislerde geçirerek yapmıştır ve asla taviz vermemiştir. Abdülaziz Bayındır ise şimdi sıcacık koltuğunda oturarak Bediüzzaman’ı eleştirmektedir.  

“Bediüzzaman Allah’tan ilham mı alıyor, kendisini peygamber seviyesine mi çıkarıyor” iddiasına gelelim. Hakikaten Bediüzzaman Risaleleri vahiy alıyor gibi anlatıyor. Diyor ki, “perde açıldı, gördüm yazdım” diyor. Ama bu vahiy almak değildir. Çok net anlaşılıyor fakat nedense  Abdülaziz Bayındır anlamıyor. Bediüzzaman “bana müsaade edilmedi” diyor. Yani Allah’tan ne ilham aldıysa ancak onu kağıda döktürüyor, kendi bir ekleme yapmıyor. Bediüzzaman tabii ki peygamber değil, ama peygamber gibi. Allah’tan gelen ilham ile yazıyor Risaleleri. Hatta bir Risale’de “biraz karışık oldu ama düzeltmeme müsaade edilmedi” diyerek bunu çok net bir şekilde ifade ediyor.

Sonuç olarak Bediüzzaman milyonlarca insanın imanına vesile olmuş, dünya çapında sevilen, muhteşem bir insandır. Aklıyla, derin imanıyla, son derece güzel ahlakıyla İslam âleminin göz nurudur. Mehdiyet’e zemin hazırlayan ve metafizik yönleri olan bir insandır. Kuran’ın sırlarını Risalelerde yer yer açmıştır. Bediüzzaman böyle milyonların imanına vesile olmuşken şimdi soruyorum, Abdülaziz Bayındır kimin imanına vesile olmuş? Hangi dünya çapında hareketin lideri olmuş? Bediüzzaman’ın yaptığı dünya çapında bir faaliyettir, tüm cemaatler Risale-i Nur’lardan son derece olumlu etkilenmişlerdir. Hatta Başbakanımız, Cumhurbaşkanımız, devlet erkânımız bile Risalelerden etkilenmişlerdir. Bütün dünyadaki bütün Müslüman hareketlerin ana zeminini oluşturmuştur.

Bediüzzaman dünya çapında ünlüyken Abdülaziz Bayındır’ı kim tanır? Kimse tanımaz. Sonuçta Bediüzzaman’ın asrın kutbu olduğunu herkes biliyor, görüyor ve fark ediyor. Abdülaziz Bayındır’ın anlamaması son derece manidardır, anlaşılması son derece güç bir olaydır.  

Blog sayfam: mynet.com/erkan-arkut-tan-guncel-yazilar

Video sayfam: mynet.com/erkanarkut/videolari/liste

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2164
Toplam yorum
: 456
Toplam mesaj
: 37
Ort. okunma sayısı
: 2311
Kayıt tarihi
: 24.11.10
 
 

Bir firmada CEO olarak çalışmaktayım. Sizinle hobilerimi, düşüncelerimi, izlediğim filmleri, tattığı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster