Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Eylül '08

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
602
 

Abhazların erken sevinci

Abhazların erken sevinci
 

Rus Gürcü savaşı sonrası ortaya çıkan reel durum akabinde yaşanan süreç ile bağlantılı olarak Türkiye’de yaşayan kuzey Kafkasyalıların, bağımsızlık ilanı Rusya tarafından tanınan Abhazya ve G.Osetya ülkeleri ile aynı ortak duygular içerisinde sevinç kutlamalarına katıldıklarına kamuoyunca tanık olundu.

İşin doğrusu Türkiyeli Kafkas kökenlilerin neye sevindikleri bölgenin etnik yapısını yakından bilenlerce pek de anlamlı bulunmadı.

Bu gün Abhazya diye bilinen bölgenin nüfusu 250.000 civarı ve bu nüfus içinde, Abhazlar somut nüfus verileri olmamakla birlikte yaklaşık olarak Megrellerle denk bir orana yani aşağı yukarı 80 bin civarı bir nüfusa sahipler.

Burada Abhaz ve Megrellerden geri kalan nüfus ise Rus, Ermeni, ve Rum azınlıklardan oluşmaktadır.

Bölgeye giden araştırmacıların ifade ettiklerine göre bu 250.000 kişilik nüfusun ortak dili Rusça olup, yalnız Megrellerin dillerine daha sadık ve de Ruslaşma tesirlerinden nispeten daha ayrı durdukları belirtilmektedir.

Bölgedeki Ruslaşmanın en bariz ölçüsü Abhaz devlet başkanının Abhazca yerine Rusça konuşması şeklinde hemen göze çarpmaktadır. Esasen bölgenin Ruslaşmasının kökenlerine inildiğinde Abhazya kilisesinin Rus patrikhanesine olan bağlılığı ve de Abhazyanın Sovyet bürokrasisinin tatil mekânı olarak benimsenmesinde yatmaktadır. Dolayısı ile Rumlar fener patrikliğine, Ermeniler kendi müstakil kiliselerine ve Megreller de Gürcistan patrikliğine bağlı olduğundan Abhazların üzerindeki Ruslaşma etkisi kaçınılmazdır.

Bu durumda bağımsız bir Abhazya ne kadar gerçekleri yansıtıyor sorusu üzerinde önemle durulması gereken bir tartışma konusu haline gelmektedir.

Ortaya çıkan tablo okunduğunda Gürcü lider Saakashvili’nin izlediği ırkçı politika neticesinde oldukça suni fakat dünya dengelerini sarsacak şekilde iki başat aktörün Rusya ve Amerika'nın karşı karşıya getirildiği bir durumun yaratıldığı izlenimini doğurmaktadır.

Saakaşvili'nin Farisi dil ailesinden gelen Osetler ile Ruslardan farkılıkları olarak neredeyse bir peynirleri bir de dansları kalan Abhazya’ya tek dil tek millet anlayışı ile yaklaşması en başta kendi ülkesine daha sonrası içinse diğer iki milletin Avrupa Atlantik çizgisinin dışına itilmesi sonucunda, onların karşı karşıya geleceği izole yaşamın getireceği ulusun yeniden inşasına mani durum ile oluşan vahim boyuttaki zararı olmuştur.

Görüldüğü gibi yenidünya düzenine entegre olarak yeniden diri bir ulus olma şansı Abhazlar’dan kaçmıştır. Üstelik yarınları da daha evvel 1993 de Rus desteği ile yerlerinden sürdükleri muhtemel bir Megrel çatışmasına gebedir Gürcistan Osetyanın rövanşı için bu iki halk arasındaki sorunları mutlaka kaşıyacaktır. Bu gerçeklere rağmen Abhazlar’ın yeniden Rus egemenliği anlamı taşıyan bağımsızlık sevinçlerini, fayda ve zarar ölçeğinde uzun vadeli olarak bir kez daha düşünmeleri ve sağlıklı analizler çıkarmaları gerekir. Rus’ların Abhaz milli gelişim hareketlerini bazen zor ile bazen kurnazlıkla engelledikleri tarihsel bir gerçektir. Ruslar enikonu kısır bir halk olarak Abhaz’lara tahammül edebilecektir

Aynı şekilde Gürcü lider Saashvili’de Abhazya ve Osetyaya karşı uydurduğu tarihi gürcü toprağı iddiasından vazgeçmelidir. İlla tarihi Gürcü toprağı arıyorsa o zaman müttefiki olan Türkiye cumhuriyeti sınırları içindeki toprakları (tao-klarceti) üzerine konuşması daha gerçekçi olacaktır. Tabii niyeti gerçekten tarihsel bir iddiadan ibaretse!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Olayi cok iyi anlatmissiniz. Tesekkurler.

IBRAHIMCOSKUNER 
 08.09.2008 21:48
Cevap :
teşekkür ederim sağolasın ibrahim, iyi çalışmalar.  08.09.2008 22:02
 

Anadolu'ya Türklerin girdiği ilk kapı Kafkas kapısıdır. Gürcülerin Anadolu'nun neresinde toprağı var? Abazalarla ilgili değerlendirmeye "evet" Ama, Acara ve Ahıskalılara değinmek yerine, Türkiye'deki Gürcü toprağından bahsetmek biraz manidar. Yoksa siz de mi bazı sayın devlet erkanı gibi Gürcü kökenlı olduğunuzu düşünüyorsunuz? Türkiye, bölgenin en kritik aktörüdür.

Halil MERT 
 06.09.2008 11:04
Cevap :
:) ben daha çok megrellerden yani lazlardan yana tavırlıyım. tarihi gürcü topraklarına gelice artvin erzurum arası ilk gürcü krallığının olduğu yerdir. hatta gürcülerin ilk kilisesi erzurum civarında olup yılda bir kez kafilelerle ziyarete gelirler. ahıska türkleri konusunda haklısınız, magduriyetlerini dile getirmek lazımdı, gerçi avrupa birliği 2008 yılı sonuna kadar gürcistana ahıska sürgünlerini geri getir dedi ama gürcü devletinde bir niyet değişikliği gözükmüyor. saygılar  06.09.2008 12:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 23
Toplam yorum
: 32
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 1544
Kayıt tarihi
: 04.03.07
 
 

1981 İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi Tarih bölümü mezunuyum...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster