Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Aralık '09

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
2364
 

Abimm nerden uyarlama

Abimm nerden uyarlama
 

Çoğu zaman sanatçılarımız toplanırlar, şöyle bir İstiklal Caddesi yürüyüşü yaparlar. Arada bir meclise giderler başbakanla görüşürler. Sorunları aynıdır: Korsanla mücadele! Korsan kaset, CD satışını kayıtdışı ekonomik faaliyet olarak nitelendirilir ki haklılar kasetlerinin filmlerinin gelirlerinin azaldığını ve mağdur olduklarını belirtirler. İçlerinde işlerini doğru dürüst yapanlara saygım sonsuzdur.

Olayın bir de şu yönü var. Eğer kitap okuyorsanız, film seyrediyorsanız, yabancı müzik kanallarını takip ediyorsanız ülkemizde bazı tuhaflıkları rahatlıkla fark ediyorsunuz. Seyrettiğiniz filmde bazı sahnelerin yabancı filmden aşırma olduğunu, dizilerin de keza öyle olduğunu görüyorsunuz. Müzik parçalarının yabancı parçaların aynısı olduğunu hatta bazı müzik kliplerinin de yabancılardan uyarlama olduğunu görüyoruz.

Bunlara üzülmemek elde değil. İnsan üzerinde yaşadığı ülkenin insanlarının yaratıcı olmasını istiyor. Başkalarından değil başkaları bizden alsın istiyor. Aldatılmak istenmiyor gurur duymak istiyor. Başkalarından uyarlama yapanların sıkılmadan kendi eserleriymiş gibi göstermelerine kızmamak elde değil.

Gelelim konumuza önce Abimm filminin fragmanını izledim. Levent Üzümcü için gitmeye karar verdim. Hatta filmin Yağmur Adam filmine benzediği tartışmalarına güldüm. Fragmanından gördüğüm kadarıyla birbirlerine benzemeleri imkansızdı. Filme gittim ilk bir saat boyunca güldüm. Akıllı, kurnaz Çetin ile zekası gelişmemiş Arif’in maceraları çok güzeldi ancak Arif ne zaman güçlü kollarıyla fahişeyi öldürdü o zaman beynimde şimşekler çakmaya başladı. Burasını bir yerden hatırlıyorum diyerek en az yarım saat düşündüm. Sonunda buldum filmimizin çıkış yeri meşhur Dünya Klasikleri içinde olan Fareler ve İnsanlar, yazarı John Steinbeck.

George kısa boylu zeki bir adamdır. Arkadaşı Lennie ise iri yarı güçlü birisi olmasına rağmen zeki değildir. George, Lennie’yi her zaman yönlendirmektedir. Filmimizde ise bu ikili arasında olan fark bu ikilinin arkadaş değil kardeş olmasıdır. Çetin, Arif’i yönlendirmektedir. Lennie çok güçlü olduğu için davranışlarını kontrol edememekte okşamak için eline aldığı hayvanları okşarken gücünü ayarlayamadığı için öldürmektedir. Arif de gücünü ayarlayamamaktadır. Lennie patronun karısını öldürünce olayların yönü değişir. Arif de bir fahişeyi öldürünce olayların yönü değişir. Her ikisinde de huzurlu, sakin bir hayat umudu vardır.

Bu omurga üzerine biraz Ege manzarası, köyünden çıkmamış birine tatil köyünde Recep İvedik tarzı hareketler, bolca küfür ve mafya, oldu sana film. Tabi oyuncuların çabalarını görmezlikten gelmeyelim. Hepsi özveriyle oynamışlar özellikle Levent Üzümcü. Rol için kendini yenilemiş bol kilo almış.

Filmin yapımcıları ise güzel bir şekilde girdikleri işlerinde sonlara doğru bocalamalar yapmışlar. Madem o kadar zorda kaldınız esin aldığınız kitaba bir göz atıp finali de ona göre yapsaydınız.

Film hakkında fazla konuşmaya gerek yok insanın kendini aldatılmış olarak görmesi yeterli.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Sinema sitesinde de yayınlanmaktadır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Blogun uzerine gittim Fareler ve Insanlar filmlerine (2 film, biri eski, digeri yeni) youtube'dan goz attim. Malesef abimm'i seyretme imkanim yok, ama fragmanina ve ozetine bararak soyledigin tamamen mumkun gorunuyor, iyi yakaladin Kolombo Harun :) Aslinda hersey taklitle baslar, cocuk resim vs. ama bir noktadan sonra icsellestirmek, ozgunlestirmek sart. Bunun icin ogrencilerin Bloom's taxonomi'de ust seviyelere ulasabilmeleri lazim, selamlar.

Benchwarmer 
 14.12.2009 2:48
Cevap :
Birazcık araştırma yaptım nette. Tek yakalayan ben değilim. Sanırım bu ülkede özgünlük yok. Saygılar...  14.12.2009 15:22
 

Desenize Steinback'ın kemikleri sızladı...Gerçi seyircinin çoğunluğu ünlü yazarı ve eseri tanımaz...Popülasyon önemli bu ülkede...Güzeldi...Teşekkürler...Selamlar...

Mesut Selek 
 09.12.2009 12:48
Cevap :
Evet Mesut Bey (Hocam), maalesef araklama yapan sanatçılarımızın büyük çoğunluğunun güvencesi bu. Nasıl olsa millet kitap okumuyor nerden bilecekler! Bu böyle devam edecek anlaşılan. Saygılar.  09.12.2009 13:05
 

Fareler ve insanlar favori filmlerimden biridir... Çakmasına hiç gelemem...

Ali Gülcü 
 09.12.2009 1:46
Cevap :
Bu ayrıntıyı başka birisi yazsa örneğin gazeteden birisi olsa manşetten girerlerdi. Daha 3-5 gün önce Ezel, Monte Kristo'dan diye yazıp duruyordu ana sitemiz ama biz yazınca bir şey yok. Dış kapının dış mandalı gözüyle bakılıyoruz, bakılmaktan ziyade bazı yazarlar burdan ilham alıyor. Örneğin Gandi. İşin özü o kadar okul okunuyor yurt dışında sanat eğitimi alınıyor fakat yaratıcılık sıfır. Nasıl olsa kimse kitap okumuyor diye al kopyala yapıştır sonra aslanlar gibi "Bu bizim eserimiz kimseden almadık" de. Söylenecek çok şey var. Saygılar...  09.12.2009 9:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 150
Toplam yorum
: 850
Toplam mesaj
: 159
Ort. okunma sayısı
: 2865
Kayıt tarihi
: 14.01.07
 
 

1975 Aydın doğumluğum, bir Ege sevdalısıyım. Dostluğa, arkadaşlığa önem veririm...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster