Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Temmuz '07

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
3501
 

Aborjin gibi düşünmek..

Aborjin gibi düşünmek..
 

Bir çift yürek" kitabının Amerikalı kadın yazarı Marlo Morgan, kitabında Avustralya' da yaptığı, kendi ruhsal yolculuğunu anlatmaktadır. Marlo Margon, kitabında "aborjin" adıyla anılan, Avustralya yerlilerinin hayat görüşlerini, okuyucularıyla paylaşmaktadır.

Marlo Morgan Avustralya yolculuğu sırasında karşılaştığı aborjinlere doğum günü kutlamalarını neden yaptıklarını sormuş ve onlardan şu yanıtı almış, "Bizler için yapılan kutlamalar ancak özel bir durumu gerektirir, yoksa yaşlanmanın nesi özel bunu anlayamadık, bunu sağlamak için hiçbir çaba göstermeyiz ki, yaşlılık istesek de, istemesek de kendiliğinden olacaktır zaten."

Aborjinlerin doğum günlerini kutlama sebepleri daha farklıydı.Onlar " Geçen yıla oranla daha mükemmel , daha olgunlaşmış olmayı diler, eğer ki, bu dilekleri gerçekleşmiş ise, bir kutlama zamanının geldiğini düşünürlerdi.Ve bu kutlama partisininde ne zaman olacağına da ancak kendileri karar verebilirlerdi.

Bütün bu anlatılanlardan yola çıkarak, Aborjinlerin hayat görüşlerinden çıkartılacak bir takım dersler olduğunu düşünüyorum.

Geçmişte bıraktığımız her yıl, yaşantımıza neler katmış, edindiğimiz tecrübeler ruhsal gelişimimiz açısından ne gibi faydalar sağlamış?.Zihnimizde bu yaşanmışlıkların hesabını yaparken, kendimizi geçmiş yıllara oranla ne kadar olgunlaşmış hissedebiliyoruz?.İşte bütün bu soruların cevapları, hepimizin içinde bir yerlerde gizlidir.

Ben her yıl doğum günümü kutlarken, yeni yaşımın bana ne gibi sürprizler, yenilikler ve tecrübeler kazandıracağı merakı ve heyecanı içerisinde, sevdiğim dostlarımla küçük bir kutlama yaparım.Doğum günü pastamın mumlarını üflerken de, yeni yaşımda gerçekleşmesini istediğim, bir dilek tutarım.Bilirim ki, bir şeyi çok istiyorsanız, o istediğiniz şeye ancak dileyerek ulaşabilirsiniz.Dileğiniz, amacınıza biran evvel ulaşabilmeniz için sizi motive edecektir.

Gelecek günlerin umutlu bekleyişi, geçmişte yaşananların da objektif bir değerlendirmesi ışığında, yolumuza devam etmeliyiz.Doğal olarak, çevremizdeki insanlardan, Aborjinler gibi düşünmelerini, onlar gibi hareket etmelerini bekleyemeyiz.Ama belki, Aborjinlerin hayat görüşlerinin bir değerlendirmesini yaparak, kendi içimizde, bize mutluluk veren olumlu bir gelişme ve değişim hissettiğimiz zaman, sevdiğimiz yakın dostlarımızla, küçük kutlamalar gerçekleştirebiliriz.Bu kutlamalar belkide gerçek doğum günleri gibi senede sadece bir kez değil, bir çok kez olacaktır.Bu tamamen bize bağlıdır ve asla belirli bir tarihi de olmayacaktır.

Herkese şölenlerle dolu bir hayat diliyorum...!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Güzel bir kitaptı ve o serinin ilklerindendi. Aborjinler çok ilgimi çekmişti. Sadece yaşayabilmek için besin tüketmeleri,doğaya ve canlılara saygıları ve bu dünyayı yaşanır görmedikleri için üremeyi durdurmaları.Oysaki biz onları yerli ya da vahşi olarak görüyoruz. Doğum günleri ise yolun yarısına kadar güzel ve anlamlı ondan sonrası sona bir adım daha yaklaşma oluyor,değil mi? Sevgilerimle..

Fatma Köse  
 04.08.2007 21:14
Cevap :
Aborjinlerin yaşam tarzlarından,dikkat çekici pek çok nokta göze çarpıyor,haklısınız.Doğum günleriyle ilgili yorumunuza gelince de,eğer sona yaklaştığımız her gün,geriye dönüp baktığımızda,kendimize göre anlamlı bir yaşanmışlık bırakabildiysek,ne mutlu bize diye düşünüyorum.  06.08.2007 8:54
 

Ama en çok hoşuma giden yer yine bu kutlamalara ait bölümde idi yanlış hatırlamıyorsam. Aborjinler, yazara sorarlar; Siz neler yaparsınız eğlenmek için diye. Yazar birçok şeyin yanında spordan bahseder ve atletizm müsabakalarını anlatır. Şaşırır kalır Aborjinler; Bir kişinin kazanıp diğerlerinin kaybettiği birşey neden eğlenceli olsun ki..? .. diye Ben bu kısma bayılmıştım... Sevgiyle kalın

Yıldız... 
 01.08.2007 12:55
Cevap :
Yazdığım yazıda okuyucuyla paylaşmadığım bir bölümü gündeme getirerek paylaşımda bulunman beni çok mutlu etti.Sana gönülden sevgilerimi yolluyorum.Çok teşekkür ederim.  01.08.2007 14:37
 

30 u geçtikten sonra doğum günlerimde hiçbir şey düşünmemeye ve mümkünse o günü unutmaya çalışıyorum..Mümkün olmuyor tabii. Birileri mutlaka hatırlatıyor...

Ali Gülcü 
 31.07.2007 18:55
Cevap :
Her yaşın ayrı bir güzelliği var halbuki..Daha yaşanacak çok fazla güzellikler var hayatınızda,etrafınızda size bu gelecek güzel günleri hatırlatan yakınlarınız dost ve arkadaşlarınız olması ne güzel,bu konuda çok şanslı bir insan olduğunuzu da asla unutmayın..  01.08.2007 9:34
 

Her yeni yıl başarılı geçmesi dileği ile,sevgili dolmakalem,sevgi ve selam ile.

Nariçi 
 31.07.2007 18:24
Cevap :
Teşekkür ederim Nariçi,sana da güzel ve başarılı bir yıl diliyorum.  01.08.2007 9:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 60
Toplam yorum
: 255
Toplam mesaj
: 43
Ort. okunma sayısı
: 1969
Kayıt tarihi
: 14.06.07
 
 

22.06.1970, İstanbul doğumluyum. Finans sektöründe çalışıyorum. Sanata ve edebiyata büyük ilgi duyuy..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster