Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Eylül '08

 
Kategori
Mizah
Okunma Sayısı
163
 

Aç acına hocalık

AÇ ACINA HOCALIK

Ünal Şöhret Dirlik

Osmanlı’nın “mecburi iskan” zorlamasıyla yerleşik düzene geçen ve ilk zamanlarda İslamiyet’in şartlarının zorla uygulandığı bir köye “Ramazan hocası” gelmiş. Hocadan pek hoşlanmayan köylüler ona köyün misafir odasını yatacak yer olarak göstermişler, o kadar. Ne bir tas çorba getiren olmuş, ne bir defacık iftar yemeğine davet eden ve ne de sahurda yesin diye bir tabak yemek vere olmamış.

Bir Cuma namazındaki vaazında “Hz. İsa’nın göğün dördüncü katında olduğunu” anlatmış. Köylünün biri “Hocam Hz. İsa göğün dördüncü katında ne yer, ne içer?”diye sormuş.

Hoca bu soruya çok kızmış ve:

-On beş günden beri köyün misafir odasında yatıp kalkıyorum. Benim ne yiyip, ne içtiğimi sormuyorsun da, Hz. İsa’nın göğün dördüncü katında ne yiyip , ne içtiğini mi soruyorsun? Diyerek hem soranı, hem de namaza gelen köylüleri utandırmış.

Hoca ramazanın geri kalan kısmını çok rahat geçirmiş. Köylülerin aklı başına gelmiş ve her akşam bir aile iftara götürmüş, aynı aile hocanın sahurda yiyeceğini göndermiş. Sıkıntıyla başlayan ramazan tatlılıkla sona ermiş.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ünal ağabey; yazınızı aileme okudum şu anda. Hâlâ gülüyoruz. Allah da sizi güldürsün:)

Tülin Aksoy 
 01.09.2008 23:55
Cevap :
Değerli kardeşim: "İnsan oğlunun eti yenmez, derisi giyilmez, tatlı dilinden ve güler yüzünden başka neyi var?"Sağ olalım da hep beraber gülelim.Sevgilerle. Ünal Şöhret Dirlik  02.09.2008 18:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam yorum
: 2687
Toplam mesaj
: 200
Kayıt tarihi
: 22.05.08
 
 

Önce kendimi tanıtayım: Ben Ünal Şöhret Dirlik, Aksu Köy Enstitüsü'nde üç yıl okudum. Dördüncü sı..