Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Mart '11

 
Kategori
Fotoğraf
Okunma Sayısı
17402
 

Aç çocuk ve onun ölmesini bekleyen aç akbaba!...

Aç çocuk ve onun ölmesini bekleyen aç akbaba!...
 

1994 yılında Pulitzer ödülü alan fotoğraf


Yazıma eklediğim fotoğrafa dikkat edin. Çok tanınmış ve 1994 yılında Pulitzer Ödülünü almış bir fotoğrafmış bu. Önde kıtlıkta açlıktan bir deri bir kemik kalmış, bir kilometre uzaklıktaki Birleşmiş Milletler binasına bir lokma ekmek ve bir yudum su bulabilmek umuduyla sürünerek giden Sudanlı bir çocuk. Resmin sol tarafında, çocuğun arkasında ise aç bir akbaba. Çocuğun ölmesini bekliyor, sonra parçalayacak ve kalmayan etini yiyecek. Fotoğrafçı, fotoğrafı çektikten sonra bir nebze aklı başına gelmiş ve bir ağacın gölgesine oturarak sarsıla sarsıla ağlamış. 

Dünyaca meşhur fotoğrafçı Kevin Carter çekmiş bu fotoğrafı. Epeyde uğraşmış. Sürünen çocuğu havadan bir akbabanın izlediğini fark etmiş. Ödülün kokusunu almış. İkisini bir fotoğraf karesi içinde tesbit etmek için izlemeye başlamış. İşte bu anı yakalyınca da deklanşöre basmış. Sonunda da bu müthiş fotoğraf çıkmış ortaya. 

Çünkü çocuğu kurtarmak için veya akbabayı uzaklaştırmak için bir çabası olmadığını ve çocuğun yok olmasına seyirci kaldığını fark etmiş. Ondan sonra pişmanlık uçurumuna yuvarlanmış, kazandığı şöhretin ve ödülün tadını çıkaramamış ve kısa bir süre sonra bir Haziran günü bahçe sulama hortumunu arabasının eksozuna bağlamış ve intihar etmiş. 

Bu olayı son günlerde elimde bulunan ‘’ uno ‘’ yayınlarından Mehmet Ali Şadoğlu’nun ‘’ BİLİNMEYEN BİR BİLGİ ‘’ isimli eserinden öğrendim. Çok etkilendim. İnternetten fotoğrafı buldum ve sizinle paylaşmak istedim. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

kimin kimi yiyeceğine açlık karar veriyor selamlar iyi çalışmalar!

mehmet ali şirin 
 24.09.2011 11:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1590
Toplam yorum
: 2078
Toplam mesaj
: 170
Ort. okunma sayısı
: 1822
Kayıt tarihi
: 18.08.07
 
 

Bir Kur'an sevdalısı, İslamda Kur'an'dan başka referans tanımayan,  amatör bir araştırmacı. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster